takip et takip et takip et
Gündem

13 Temmuz 2020 - 230 Okunma

TOKAT’TA TARIMSAL HÂSILA 2,8 MİLYAR LİRA

Abone Ol

‘Köyümde yaşamak için 1 sürü nedenim var’ sloganıyla başlatılan 5 yılda 500 bin koyun projesinin lansmanı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla yapıldı. 2018 TÜİK verilerine göre Tokat’taki tarımsal hasılanın 2.8 milyar liraya ulaştığına işaret edildi. Tokat’ın tarım yatırımları konusunda önemli yere sahip olduğu vurgulanırken, 2020-2021 yılı programı içerisinde gerçekleşecek yatırım tutarının 2 buçuk katrilyon lira olduğu belirtildi. Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Tokat’ta meydana gelen dolu ve sel felaketine ilişkin talepler ile Tokat’ın Avrupa Birliği Yatırım fonuna alınması konusunda Bakar Pakdemirli’den destek sözü aldıklarını bildirdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tokat Valiliği tarafından ‘Köyümde yaşamak için 1 sürü nedenim var’ sloganıyla başlatılan 5 yılda 500 bin koyun projesinin lansmanı için Cuma günü Tokat’taydı. Ankara’dan hava yolu ile Tokat’a gelen Bakan Pakdemirli, ilk olarak Topçam Yaylasında düzenlenen 5 yılda 500 bin koyun projesinin lansmanı programına katıldı. Programa Bakan Pakdemirli’nin yanı sıra Tokat Valisi Ozan Balcı, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Tokat Milletvekilleri Yusuf Beyazıt, Mustafa Arslan, Kadim Durmaz, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin, vatandaşlar ve projeden faydalanan koyun yetiştiricileri katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda açılış konuşması yapan Tokat Valisi Ozan Balcı, proje kapsamında 105 kişiye toplam 10 bin 500 koyun verildiği söyledi.

TOKAT’TAKİ TARIMSAL HASILA 2.8 MİLYAR LİRA

Daha sonra kürsüye çıkan Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, “5 yılda 500 bin koyun projesiyle Tokat’ta hayvancılığı istediğimiz noktaya getireceğiz. Bunun devamında da büyükbaşla ilgili bir proje yapacağız. Biz iktidara geldiğimizde Tokat’taki tarımsal hasıla 700 milyon lira civarındaydı. 2018 TÜİK verilerine göre Tokat’taki tarımsal hasıla 2.8 milyar lira olmuş. Bu bizim için yeterli mi, değil. Tarımsal hasılayı daha yukarı taşımak için milletvekilleri olarak, vilayet olarak hep birlikte bir gayret içerisindeyiz. Şuanda devam eden tarım yatırımları içerisinde Tokat’ın ayrı bir yeri var. 2020-2021 yılı programı içerisinde gerçekleşecek yatırımların tutarı 2 buçuk katrilyon lira. Sulama yatırımlarımız devam ediyor. Sulama yatırımlarımız bittiği zaman yaklaşık 300 bin dönüm araziyi daha sulamış olacağız. Bunlar büyük ve stratejik yatırımlar. Önümüzdeki 50 yıl içerisinde önümüzdeki en stratejik ürün gıda olacak. Hükümetimiz bunun için planlamasını yaptı. Sayın bakanımıza Tokat’ta meydana gelen dolu ve sel felaketiyle ilgili taleplerimizi de ilettik, bunlara ilişkin desteklerini söylediler. Avrupa Birliği Yatırım fonuna alınmamız için de sayın bakanımızdan talepte bulunduk, sayın bakanımız onun da çalışmalarını başlattı. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz.

‘BUĞDAYLA KOYUN. GERİSİ OYUN’

Pandemi sürecinde 200’e yakın video konferans toplantısı gerçekleştirdikleri söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemir ise “Malum pandemi süreci de bizi çiftçimizden, üreticimizden ayırmadı. 200’e yakın video konferans toplantısı gerçekleştirdik. Salgın sürecinde bakanlık olarak, tüm önlemlerimizi ve planlamamızı ivedilikle oluşturduk, bir bir hayata geçirdik. Tüm süreci 7/24 takip ettik. İnşallah bundan sonra da, aynı titizlik ve özveriyle çalışmalarımıza devam edeceğiz. Salgın süresinde dünyada birçok ülkede market rafları boşaldı. Ama hamdolsun bizde bu tür manzaralar hiç olmadı. Gıda tedariki ve tarımsal üretimde aldığımız tedbirlerle gıda arzı ve tarımsal üretim kesintisiz devam etti. Elbette bunun, 18 yılda canla başla oluşturduğumuz güçlü tarım ve orman altyapısı sayesinde olduğunu da vurgulamalıyım. Tabi Cumhurbaşkanlığı sistemiyle bu yapıyı daha da sağlamlaştırdık. Tarımsal desteği 2 yılda yüzde 52 artırarak, 22 milyara liraya çıkardık. Tarımsal hasılamız yüzde 45 artarak, 275 milyar liraya ulaştı. Bugün Türkiye tarımsal hasılada Avrupa’da 1’inci sırada, Dünyada ise ilk 10 içinde. Bu başarı, verdiğimiz desteklerin ve elbette tarım-orman paydaşlarının, yani sizin emeklerinizle hasıl oldu. Anadolu’da hepimizin bildiği bir söz vardır. ‘Buğdayla koyun. gerisi oyun’. Bu, bizim coğrafyamızı ve kültürümüzü en iyi ifade sözlerden biri. Çünkü Anadolu, buğdayın anavatanıdır. ve koyunla keçi de bu coğrafyanın kültürüdür, tadıdır, tuzudur. 18 yıldır olduğu gibi bundan sonra da, yeni projelerle küçükbaş hayvancılığı desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

‘HER BİR VATANDAŞ İÇİN 1 KÜÇÜKBAŞ HEDEFİ’

Küçükbaş sayısının Türkiye’de Cumhuriyetin ilk yıllarında 21 milyon civarında olduğunu ifade eden Bakan Pakdemirli, “80’lerin başına kadar da, artarak 68 milyona kadar ulaştı. Ancak, 80’lerdeki kalkınma sürecinin etkisiyle psikolojik, sosyolojik, ekonomik nedenlerle giderek sayısı azalmaya başladı. Tabi güvenlik nedeniyle meraların yeterince kullanılamaması da, bu azalış sürecini hızlandırdı. Kırsaldan kentlere artan göçlerle, insanlar sofralarında küçükbaşı değil sığır etini tercih etmeye başladılar. 2002 yılında küçükbaş sayımız yarı yarıya düşerek, 32 Milyon başa kadar geriledi. Ancak, 18 yılda küçükbaşa verdiğimiz destekler ve başlattığımız yeni projelerle bu geri gidişe dur dedik. 2019’da koyun sayımızı yüzde 48 artışla, 37,3 milyon başa, keçi sayımızı yüzde 65 artışla, 11,2 milyon başa, toplam küçükbaş sayımızı yüzde 52 artışla, 48,5 milyon başa çıkardık. Son 2 yılda ise, yakaladığımız yüzde 9,4 artışla, 4,1 milyon küçükbaşı sürülere kattık. Türkiye, bugün küçükbaş sayısında Avrupa 1’inci sırada. Bu yıl sonunda da, inşallah hedefimiz olan 56 milyon başa, sizlerin gayretiyle ulaşacağız. Küçükbaş süt üretimimiz ise 18 yılda 2,4 kat artışla 2,1 milyon tona, küçükbaş et üretimimiz yüzde 34′ lük artışla 126 bin tona ulaştı. Potansiyelimiz büyük, hedeflerimiz de büyük. 2023 yılında her bir vatandaşımız için 1 küçükbaş hedefi koyduk” diye konuştu.

‘KÜÇÜKBAŞ HAYVAN ETİ TÜKETİMİNİ ARTIRACAĞIZ’

Bakan Pakdemirli küçükbaş hayvan eti tüketimini artırmayı planladıklarını belirterek şöyle konuştu:”Geçen yıl gerçekleştirdiğimiz 3’üncü Tarım Orman Şurası sonuç raporunda ve eylem planında küçükbaş önemli bir yer tutuyor. Sayı ve verimi artırmanın yanında, küçükbaş eti tüketiminde ciddi bir farkındalık oluşturmak istiyoruz. Avrupa’da üretilen kırmızı etin yüzde 73’ü, dünyada üretilen kırmızı etin ise yüzde 58’i domuz etidir. Çok şükür biz Müslümanız, domuz eti yemiyoruz. Bizim elimizde helalinden koyunumuz ve keçimiz var. Bu amaçla, küçükbaş hayvan eti tüketiminin özendirilmesi ve pazar payının artırılmasına yönelik çalışmaları başlattık. Zayıf meralar ile nadas, anız ve bitkisel üretime uygun olmayan alanları zaten hemen değerlendirmeye başladık. Ana amacımız; protein bakımından oldukça zengin, yumuşak ve lezzetli olan küçükbaş hayvan etinin, toplam kırmızı et tüketimindeki payını daha da artırmak. Şu an kırmızı et içinde küçükbaşın payı yüzde 10 civarında. Bu oranı, inşallah 2023’te, yüzde 20’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Tabi bunun yanında canlı koyun-keçi ihracatımızın artması için çalışmalarımız da devam ediyor.”

TOKAT, KÜÇÜKBAŞ HAYVAN VARLIĞI İLE KARADENİZ BÖLGESİNDE 1. SIRADA

Bakan Pakdemirli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Tokat 68 bin keçi ve 285 bin koyun olmak üzere toplam 353 bin küçükbaş hayvan varlığı ile Karadeniz bölgesinde 1. sırada. Karayaka ve Akkaraman ırklarının yaygın olduğu Tokat’ta, sadece buraya özgü Karagül Koyunumuz, Bakanlığımızca koruma altına alındı. Ayrıca bu özel türü geliştirecek projeler yürütüyoruz. Yine Bakanlığımızca yürütülen Halk Elinde Islah Projesi kapsamında da; Tokat’ta 137 çiftçimizin, 25.200 küçükbaş hayvanını destekliyoruz.  Tokat’ta Bakanlığımızca desteklenen Koç Teke Üretim İstasyonu, 2018 yılında Koyun Keçi Birliği tarafından faaliyete geçti. Bu istasyonda üretilen 500 koç-teke, çiftçilerimize %50 hibeli olarak dağıtıldı. TKDK kapsamında, toplam 3,7 Milyon Lira hibe ile 6 ağılı destekledik. Şu anda TKDK’nın hayvancılık proje çağrısı da devam ediyor. Hayvancılık yatırımlarının toplam bütçesi 104 Milyon Avro, yani 800 Milyon Lira.Son başvuru tarihi 27 Temmuz. Tokat’tan bu kapsamda daha çok proje bekliyoruz.

TOKATTA ÇOK ÖNEMLİ BİR KÜÇÜKBAŞ PROJESİ BAŞLATTIK

Bu projeyle; Dişi kesiminin önlenmesi, Hayvan sayısının artırılması, Kırsalda kalkınma ve göçün önlenmesi, Üretim ve tüketiminde küçükbaş payının artırılmasını amaçlıyoruz. Peki, bu proje, Tokatlı yetiştiricimize hangi imkânları sunacak?Küçükbaş sürüsünü büyütmek isteyenler ve Daha önce hayvancılık yapmış olanlar, Ziraat Bankasından 150 Bin Liraya kadar ipoteksiz ve teminatsız kredi kullanabilecek! 100 bin Liraya kadar olan kısmı sıfır faizli olan bu krediler, 1 yıl ödemesiz, 5 yıl vadelidir. Eğer 50 bin Lira ilave kredi istenirse, %4,5 gibi düşük bir faizle, 18 ay vadeli olarak bu imkândan faydalanabileceklerdir. Projenin diğer bir özelliği de; sözleşmeli üretim formatında olması. Kayseri Şeker ve Tarım Kredi Kooperatifi, projedeki erkek hayvanlara kesim garantisi verecek ve uygun fiyatla yem desteği sağlayacak. Hayvanların ücretsiz aşı ve paraziter ilaçları ise, İl Özel idaresince karşılanacak. Ayrıca projenin uygulandığı köylerde mera ıslahı yapılacak, kaba yem bitkisi ekilişleri desteklenecek. İnşallah bu proje ile 2023 sonuna kadar Tokat’ta Küçükbaş sayısı;370 bin baştan 700 bin başa, 5 yılın sonunda ise 870 bin başa ulaşacak.Ve inşallah; sürü ortalamasının 90 baştan 150 başa, yetiştirici sayısının da 4.000’den 6.000’e çıkmasını hedefliyoruz.İnşallah bu proje sayesinde Tokat küçükbaşta, ülkemizin önemli merkezlerinden biri olacak. Bu vesileyle bu yeni projemizin de; Tokatlı yetiştiricilerimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.

İnanıyorum ki; inşallah 2020 yılı, küçükbaş hayvancılıkta rekorlarla dolu bir hamle yılı olacak. Biz Bakanlık olarak yanınızda, sağınızda, solunuzda, arkanızdayız! İnşallah bu sene de; destek bizden, yetiştirmek sizden! Bu duygu ve düşüncelerle sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum! 2020’nin verimli ve bereketli bir yıl olmasını diliyorum!”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye konuşmasının ardından 15 günlük bir kuzu, kepenek hediye edildi. Bakan Pakdemirli daha sonra protokol üyeleri ile birlikte stantları gezdi.


" TOKAT’TA TARIMSAL HÂSILA 2,8 MİLYAR LİRA konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere TOKAT’TA TARIMSAL HÂSILA 2,8 MİLYAR LİRA ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda TOKAT’TA TARIMSAL HÂSILA 2,8 MİLYAR LİRA ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku