takip et takip et takip et
Gündem

30 Kasım 2019 - 426 Okunma

TOKAT’TA MERA ÇALIŞMALARI

Abone Ol

Tokat'ta 2019 yılı için mera tespitlerinde 1900 hektar, tahditte 3700 hektar, tahsisde ise 7100 hektar alanda çalışmaların tamamlanması hedefleniyor.

Tokat’ta 2019 yılı için mera tespitlerinde 1900 hektar, tahditte 3700 hektar, tahsisde ise 7100 hektar alanda çalışmaların tamamlanması hedefleniyor.

Tokat Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin 4342 sayılı Mera Kanunu kapsamında yürütülen çalışmaları değerlendirdi.

İl Müdürü Orhan Şahin meraların Tokat ve ülke hayvancılığı açısından hayvanların temel besin deposu olduğunu belirterek, 2019 yılını Tokat’ta mera yılı olarak belirlediklerini, 2019 yılı için mera tespitlerinde 1900 hektar, tahdit çalışmalarında 3700 hektar, tahsis çalışmalarında ise 7100 hektar alanda çalışmaların tamamlanmasını hedeflediklerini kaydetti.

Tespit ve tahdidin mera yaylak alanlarının kadastro ve zemin özellikleri ile belirlenmesi, haritalandırılması, ilgili köy ve belediyelerde askı ilanlarının yapılmasını, tahsisin ise Mera Kanunu kapsamında hayvanlarını otlatma hakkı verilecek köy ve çiftçilerin belirlenmesi olarak tarif eden Şahin, “Hedefler doğrultusunda yürütülen mera tespit, tahdit ve tahsis çalışmaları kapsamında 53 köyde 5100 hektar tespit, 6800 hektar tahdit ve 67 köyde 7400 hektar alanda tahsis çalışmaları tamamlanmıştır. Zile İlçesinde 15 köyde 900 hektar alanda tespit ve tahdit çalışmaları devam etmektedir. Yıl boyunca yoğun bir tempoda İl Mera Komisyonu ve Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürlüğü’nün çalışmaları ile hedeflerin çok üzerinde tespit, tahdit ve tahsis çalışmaları yapılmış, 2019 yılı hedeflendiği gibi Mera yılı olmuştur.” dedi.

İl Müdürü Şahin özverili çalışmalarından dolayı İl Müdürlüğü personeli ile Tokat Merkez İlçe, Almus, Erbaa, Zile, Turhal mera teknik ekiplerine teşekkür ederek,  2020 yılında da aynı tempoda çalışmaların devam edeceğini ifade etti. Çalışma yapılan bu mera ve yaylak alanların uygun otlatma yönetimi ile otlatılmasının ıslaha ihtiyaç duyulan alanların ıslahı ile ilimiz ve ülkemiz hayvancılığına daha fazla katma değer sağlanacağını vurguladı.


" TOKAT’TA MERA ÇALIŞMALARI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere TOKAT’TA MERA ÇALIŞMALARI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda TOKAT’TA MERA ÇALIŞMALARI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku