Dolar 27,5096 0.19%
Euro 28,8601 0.17%
Gram Altın 1.613,09 0,00%
Çeyrek Altın 2.749,00 0,11%
Yarım Altın 5.498,00 0,11%
Tam Altın 10.898,86 0,35%
TOKAT’TA ELEKTRİK TÜKETİMİNDE ARTIŞ YAŞANDI

TOKAT’TA ELEKTRİK TÜKETİMİNDE ARTIŞ YAŞANDI

ABONE OL
12 Temmuz 2023, 01:56:04

Kurban Bayramı tatili, hafta sonlarıyla birleşerek 9 güne uzayınca, büyükşehirlerde yaşayan insanlar memleketlerine ziyaret için harekete geçti. Bu ziyaretler, ÇEDAŞ’ın elektrik dağıtımını sağladığı Tokat, Sivas ve Yozgat illerinde toplam elektrik tüketiminde bir artışa yol açtı. Bayram süresince büyük endüstriyel tesislerin çoğunun kapalı olması nedeniyle, ÇEDAŞ’ın hizmet verdiği bölgelerde, 24 Haziran-2 Temmuz arasında geçen yılın aynı dönemine göre elektrik tüketimi %3,2 oranında arttı. Özellikle köyler ve yaylaların elektrik tüketiminde yükselişler gözlemlendi. Büyükşehirlerde yaşayan insanlar, bu yıl 9 güne çıkan bayram tatilini fırsat bilerek memleketlerini ziyaret etmeye koştular. Bu durum, büyük sanayi tesislerinin büyük çoğunluğunun bayram nedeniyle kapalı olmasına rağmen, Anadolu’nun birçok kentinde hareketliliğe sebep oldu. Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin hizmet verdiği Sivas, Tokat ve Yozgat da bu hareketten nasibini aldı.

ÇEDAŞ’ın yaptığı “Kurban Bayramı Elektrik Tüketim Analizi”ne göre, 24 Haziran-2 Temmuz tarihleri arasında Sivas, Tokat ve Yozgat’ta toplam elektrik tüketiminde geçen yılın aynı dönemine göre %3,2’lik bir artış yaşanmıştır. Sanayi ve ticaret sektörünün aktif olduğu bu tarihlerde, üç ilin toplam elektrik tüketimi 61 bin 693 MWh iken, bu yıl aynı tarihlerde bayram nedeniyle birçok ticari işletme ve sanayi kuruluşunun kapalı olması rağmen elektrik tüketimi 63 bin 696 MWh’ye yükselmiştir. Arife ve Kurban Bayramı günlerini içeren 27 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında ise ÇEDAŞ’ın hizmet bölgesindeki elektrik tüketimi, geçen yılın aynı dönemine göre %3,14 daha fazladır ve 35 bin 377 MWh olarak gerçekleşmiştir. Bu dönemde, en yüksek tüketim ise Kurban Bayramı’nın son günü olan 7 bin 269 MWh ile kaydedilmiştir. Bununla birlikte, haziran ayının ortalarına kadar yaşanan yağışlar nedeniyle tarımsal sulama faaliyetlerindeki elektrik tüketimi azalmış, deprem bölgesine olan yakınlık ve bölgedeki üretim ve tüketimde yaşanan daralmaların etkisiyle elektrik tüketimindeki artış oranları sınırlı kalmıştır.

DİKKAT!  CK Enerji, müşteri memnuniyetini “QR Anket” ile ölçüyor

“9 GÜNLÜK TATİLDE PLANLI KESİNTİLER İPTAL EDİLDİ”

ÇEDAŞ Genel Müdürü Niyazi Kıvılcım, Bayram tatili süresince özellikle kırsal kesimlerde ve yaylalarda elektrik tüketiminde bir artış yaşandığını belirtti. Kıvılcım, bu bölgelerdeki artış oranının normal bir haftaya kıyasla yaklaşık %7 olduğunu ifade etti. Genel Müdür Kıvılcım, “Sivas’ımızda 600 binden fazla bir nüfusa sahibiz ve bayram süresince bu nüfusun 2 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Kurban Bayramı tatilinin hafta sonlarıyla birleşerek 9 güne uzamasıyla birlikte, geçmiş yıllarda olduğu gibi bölgeye ziyaretçi akını olacağını öngördük ve enerji konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için gerekli tedbirleri aldık. Öncelikle, 24 saat esasına göre personel ve araç planlaması yaparken, sorumluluk sahamızda 9 gün boyunca planlı kesintileri iptal ettik. Ayrıca, alçak gerilim ve orta gerilim seviyelerinde yük dengelemeleri yaparak yüke bağlı kesintilerin önüne geçtik. Arızaya sebep olabilecek eksiklikleri önceden gidermek amacıyla özellikle merkezlerde kısmi deşarj ve termal kamera tespitleri gerçekleştirdik. Ayrıca, ağaçların elektrik tellerine temas ederek arıza çıkarmaması için ağaç budamalarını yaptık ve havai hat ve aydınlatma sistemlerinde gerekli bakımları tamamladık. Bu dönemde artan nüfusa karşı hizmet bölgemizde oldukça başarılı bir süreç yönettik” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments