takip et takip et takip et
Gündem

24 Eylül 2020 - 606 Okunma

TOKAT’TA EKMEĞE ZAM GELİYOR

Abone Ol

TOKAT İŞ DÜNYASI FORUMU PROJESİ HAYATA GEÇİRİLECEK

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen basın toplantısında Koronavirüs (Covid-19) salgınından etkilenen esnafın sıkıntıları gündeme getirildi.

Tokat TSO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali Çelik yaptığı basın açıklamasında iş dünyasına yönelik hazırlanan ekonomi raporunu kamuoyu ile paylaştı. Koronavirüs (Covid-19) salgınından etkilenen sektörlerin nakit desteği, kira desteği, elektrik, doğalgaz, akaryakıt destekleri gibi somut yardımlarla desteklenmesini isteyen Başkan Çelik, yaklaşan kış ayları sebebiyle vadesi gelen finansal dönüşler SSK ve Maliye ödemelerinin üstesinden nasıl gelinebileceğiyle ilgili somut çözümlerin ortaya konulması gerektiğini ifade etti. Başkan Çelik, hafta içerisinde ekmek fiyatlarıyla ilgili yeni bir karar alacaklarını ve şuan 1 TL 25 kuruş olan ekmeğin fiyatını yüzde 20 oranında artıracaklarını belirtti. Tokat’ta üretim yapan insanların ürünlerinin pazarlamasını, tanıtımını yapmak için çok önemli bir projeyi de başlatacaklarını kaydeden Çelik, Tokat İş Dünyası Forumu çalışması ile binlerce işletmenin bilişim, iletişim ve e- ticaretle ilgili alt yapılarını oluşturacaklarını söyledi. Esnafın ilerleyen süreçte daha ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalabileceğini belirten Çelik, “İş dünyası ve ekonomi yönetimi her zamankinden daha çok bir araya gelmeli çözüm önerilerini tartışmalı ciddi ve radikal kararlar almalıdır. Toplumsal mutabakat sağlanmalı, ekonomi yönetimi samimiyetini liyakatını ortaya koymalıdır.” Dedi.

DİMES TOKAT’IN GURURU

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Saklı Bahçe’de düzenlenen basın toplantısında Tokat TSO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali Çelik, basın mensuplarıyla bir araya geldi. Çelik yaptığı açıklamada, “Ticaret ve Sanayi Odaları tüm şehirlerin iş dünyasının temsilcileri, şehirlerin vizyonudur, misyonudur. Bir duruşu, ağırlığı, birleştirici bir unsur olması lazım. Bizlerin temsil ettiği makamlar çok vebali ve sorumluluğu olan makamlar. Bize düşen görev almış olduğumuz sorumluluğun hakkını verebilmek bunun içinde gece gündüz çalışabilmek. Şehrimizin onuru, gururu markası Dimes, pazarlama ile ilgili dokuz tane ödül aldı. Dimes ailesini bu başarısından dolayı tebrik ediyorum.” dedi.

EKMEĞE ZAM YAPILACAK

 Gündeme yönelik değerlendirmelerde bulunan Başkan Çelik, esnafın sıkıntılarını dile getirdi. Çelik, “Hafta içerisinde kurulumuzu toplayacağız, ekmek fiyatlarıyla ilgili yeni bir karar alacağız. Bizim ne üyelerimize çok para kazandırmak nede vatandaşı zor durumda bırakmak gibi niyetimiz yok. Biz hem vatandaşın hakkını korumak, hem de üyelerimizin hakkını korumak gibi iki tarafında menfaatlerini gözetmek gibi bir sorumluluğumuz var. En son 2019 yılı Temmuz ayında yapmış olduğumuz artıştan sonra ekmek fiyatlarında bir artış yapılmadı. Türkiye genelinde de 81 ilin hemen hemen 60’ında bu süreçte pandemi sonrasında temel gıda maddelerinin fiyatlarının artmasıyla, un, elektrik, doğalgaz, asgari ücret gibi ekmeğin fiyatlarına etki edebilecek temel faktörlerdeki artışın yüksek olması nedeniyle, arkadaşlarımızın da birkaç aydır sürekli ısrarlı talepleri vardı.  Pandemi döneminde toplum zaten bir takım sıkıntılar yaşıyor, bunların konuşulmasının doğru olmayacağını, biraz beklemeleri gerektiğini söyledik. Yani bu süre içerisinde ekmeğin üretimindeki temel faktörlerde maliyet artışı yüzde 39,5 olduğunu biz ilgili kurumlardan aldığımız bir takım raporlarla belgeledik. Şuan 1lira 25 kuruş olan ekmeği yüzde 20 artıracağız.” İfadelerini kullandı.

TOKAT İŞ DÜNYASI FORUMU PROJESİ

Tokat İş Dünyası Forumu çalışmasını hayata geçireceklerini belirten Çelik, “2020 yılı içerisinde ihracatta ciddi hamleler yapıyor olmamız bizi son derece mutlu etti. Pandemiden düğün salonları, restoranlar, kafeler, servisçiler, sağlıkçılar, eğitimciler ve farklı sektörler var. Bunlarla ilgili ciddi sorunlar yaşanıyor. Odalar ve Borsalar Birliği olarak önümüzdeki süreçte bu sektörlerin kış şartlarından daha fazla etkilenmemesi için çalışmalar yapacağız. Bizim sorumluluğumuz yarın olabilecek bir takım sıkıntıları görmek ve bunlara çözüm üretmek. Ben kış aylarında pandeminin devam etmesi nedeniyle ticaretin yavaşlamasından dolayı ve finansal dönüşlerin başlamasından dolayı iş dünyasında çok ciddi sıkıntılar yaşanacağını, şimdiden bununla ilgili bir takım tedbirler alınması gerektiğini düşünüyorum. Bu tedbirler bizi de aşan tedbirler, biz TSO olarak Tokat’ta üretim yapan insanların ürünlerinin pazarlamasını, tanıtımını yapmak için çok önemli bir projeyi başlatacağız. Tokat İş Dünyası Forumu diye bir çalışmamız söz konusu. Binlerce işletmenin biz bilişim, iletişim ve e- ticaretle ilgili alt yapılarını oluşturacağız. Şu an projelerini OKA ile birlikte hazırlıyoruz üniversitedeki öğretim üyesi arkadaşlarla beraber. Ticaret Odasının kendi bütçesini çok aşan bir proje, OKA’dan Ticaret Bakanlığından, Odalar Borsalar Birliği’nden KOSGEB’den destek alacağız.” şeklinde konuştu.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Başkan Çelik, “ 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında getirilen başkanlık sistemine uyum ve 2018 Haziran seçimlerinde uygulanan seçim ekonomisi, 2018 Ağustos krizinin yaşanmasına sebebiyet verdi. Bu krizle boğuşurken 2019 mahalli seçimleri ve İstanbul seçimlerinin yenilenmesi sonrası yaşanan gelişmeler ekonomi yönetiminin moralinin bozulmasına sebep oldu. İktidarın toplumsal desteğinin azalması ve yaşanan iç ve dış gelişmeler uzun vadeli yapısal ciddi reformların hayata geçirilmesine engel oldu. 

2016 sonrasında cari açığın, işsizliğin artması yatırım bütçesinin azalması, döviz altın ve borsadaki ciddi dalgalanmalar, iç ve dış politikada karşılaşılan olumsuzluklar, iş dünyası ve ekonomi yönetiminin bir araya gelip ciddi kararlar alamamış olması sorunların büyümesine ve krizin derinleşmesine neden olmuştur. 2019 Mart ayında tüm dünyanın ve ülkemizin yaşamış olduğu pandem krizi, yaşanan bu sorunlar ve olumsuzlukların üzerine, en hazırlıksızlık olduğumuz dönemde büyük bir faciayla karşılaşmamız ekonomik problemlerin daha da hissedilir hale gelmesini sağlamıştır. Bu krizin toplum ve iş dünyasındaki etkilerini minimalize edebilmek için ekonomi yönetimi, fonlar, tahviller, nakit ve döviz stokları, dış ve iç borçlanma, hazinenin piyasalara para sürküle etmesi gibi tüm yedek akçelerimizi devreye sokmamızı zorunlu kılmıştır.

Pandem döneminde bir araya gelip bu tablodan olumsuz etkilenen özellikle sağlık, eğitim, ulaştırma, kafe, restoran gibi hizmet sektörlerinin desteklenmesini zorunlu kılmıştır. Ancak nakdi yardımların pandemden fazla etkilenmeyen çalışmayan, üretmeyen insanlara yapılması, bulunabilen bütün kaynakların ötelemeli, düşük faizli finansal kaynak olarak tüm sektörlere verilmesi, SGK ödemeleri ve stopajların ertelenmesiyle kamu alacaklarının ötelenmesi; sorunun çözülmesine değil ötelenmesine sebep olmuştur. Bu süreci finans çevrelerinin iyi yönetememesi, doğru sektörlere ve ihtiyacı olan iş insanlarının kredi alamamasına araç, altın ve dövizde hareketliliğin artmasına sebebiyet verdi. İş dünyası ve ekonomi yönetimi her zamankinden daha çok bir araya gelmeli çözüm önerilerini tartışmalı ciddi ve radikal kararlar almalıdır. Toplumsal mutabakat sağlanmalı, ekonomi yönetimi samimiyetini liyakatını ortaya koymalıdır. Pandemden etkilenen sektörler, nakit desteği, kira desteği, elektrik, doğalgaz, akaryakıt destekleri gibi somut yardımlarla desteklenmelidir. En önemlisi yaklaşan kış şartlarında devam eden pandem ve vadesi gelen finansal dönüşler SSK ve Maliye ödemelerinin üstesinden nasıl gelinebileceğiyle ilgili somut çözümler ortaya konulmalıdır. Aksi takdirde önümüzdeki süreçte daha ciddi sıkıntılarla karşı karşıya gelebiliriz.” Diyerek açıklamasını tamamladı.


" TOKAT’TA EKMEĞE ZAM GELİYOR konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere TOKAT’TA EKMEĞE ZAM GELİYOR ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda TOKAT’TA EKMEĞE ZAM GELİYOR ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku