Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.249,93 0,48%
Çeyrek Altın 2.343,00 2,27%
Yarım Altın 4.715,00 2,90%
Tam Altın 9.079,61 0,33%
TOKAT’TA CHP’NİN 97. YILI KUTLANDI

TOKAT’TA CHP’NİN 97. YILI KUTLANDI

ABONE OL
10 Eylül 2020, 10:44:24

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 97. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Tokat’ta çelenk sunma programı düzenlendi.

9 Eylül 1923 tarihinde kurulan Cumhuriyet Halk Partisi, dün 97’nci yıldönümünü kutladı. Türkiye’nin 81 ilinde eş zamanlı olarak saat 09.30’da çelenk töreni düzenlendi ve basın açıklaması yapıldı. Tokat’ta Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtı önünde bir araya gelen partililer, saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı okudu. Ardından CHP Tokat İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Kutgöz, burada yaptığı konuşmada, partilerinin 97. yılını kutlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını belirtti. Kurtgöz, “Temellerini 4 Eylül 1919’da Sivas Kongresinde attığınız, 9 Eylül 1923’te de kurduğunuz Cumhuriyet Halk Partisi’nin, bugünkü mirasçıları olarak huzurunuzdayız. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin emperyalizm karşısındaki kararlığını, Kuvayı Milliye’nin işgal orduları karşısındaki azmini, 97’nci kuruluş yıldönümümüzde de yüreğinizde taşıyoruz. Yegane amacımız, sizin ve silah arkadaşlarınızın kurduğu güzel Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırarak, hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye’yi inşa etmektir. İlke ve Devrimleriniz ile II. Yüzyıla Çağrı Beyannamemizin ışığında kuracağımız halkın iktidarında, ülkemizi, işaret ettiğinin muasır medeniyetler seviyesinin de ötesine taşıyacağımıza söz veriyoruz. Mücadelemiz, hakimiyet kayıtsız şartsız milletin olana dek sürecektir. Mazlum milletlere umut ışığı olan Anadolu Devrimi’nin mimarları olarak size ve silah arkadaşlarınıza, hayatını kaybetmiş tüm Cumhuriyet Halk Partililere, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirmiş yurttaşlarımıza şükranlarımızı sunuyor, aziz şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.” diye konuştu.

“KURULUŞUN VE KURTULUŞUN PARTİSİ 97 YAŞINDA”

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, CHP’nin kuruluştan kurtuluşa zaferlerle dolu bu vatanın temsilcisi olduğunu belirterek, İzmir’i kurtardıktan tam bir yıl sonra, 9 Eylül 1923’de, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Partimizin kuruluş dilekçesini, Halk Fırkasının Genel Başkanı sıfatıyla,  İçişleri Bakanlığı’na vermiştir. Bugün, Kurtuluş Savaşı kahramanlarının savaş meydanlarında kurduğu, “kurtuluşun ve kuruluşun partisi”, 97. Yaşını kutluyor! Cumhuriyet Halk Partisi kurtuluşun partisidir; çünkü köklerinde vatanın ve ulusun birliğini korumak için emperyalizme karşı milli direniş ve Kuvayı Milliye vardır. Cumhuriyet Halk Partisi kurtuluşun partisidir; çünkü köklerinde, milletten kopmuş Saraya ve yedi düvele karşı, milletin hakkına, hukukuna sahip çıkan Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti vardır. Cumhuriyet Halk Partisi kuruluşun partisidir; çünkü tarihteki 17. devletimizi, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Bizler kuruluşun ve kurtuluşun partisinin 97.yaşını kutluyoruz.

DİKKAT!  ÇANAKKALE’DE MİLLETİMİZ ÖLMEYE GİTTİ

Bugün Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizler Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğünde hak hukuk ve adalet anlayışıyla,  milletimizin hakkına hukukuna geleceğine, bu vatanın birliğine bütünlüğüne sahip çıkıyoruz. Bunlar bizim, Cumhuriyet Halk Partililer olarak tarihi sorumluluklarımızdır.

“CHP’NİN ÖNÜNDE YENİ BİR TARİHİ GÖREV VAR”

CHP’nin önünde tarihi bir görev olduğuna dikkati çeken Kadim Durmaz, şöyle devam etti:

“Ve şimdi Cumhuriyet Halk Partisi’nin önünde yine tarihi bir görev durmaktadır. Cumhuriyetimizi tam demokrasiyle taçlandırmak…

Milletimizin birlik ve beraberliğini tehdit edenler, kardeşliğimize kast edenler, bu aziz vatanın topraklarına göz dikenler, bu ülkede demokrasi trenini rayından çıkarmak isteyenler, geçmişte olduğu gibi bugün de, yarın da, karşılarında milletimizi ve partimizi bulacaklardır.

Cumhuriyet Halk Partisi, kökleri milletin vicdanına uzanan “Hak, hukuk ve adalet siyasetine” devam edecektir. Partimiz, Cumhuriyetimizi er geç tam demokrasiyle taçlandıracaktır. Partimizin kuruluş yıl dönümü olan 9 Eylül’de, bizler Atamızın bize bıraktığı ilkeler ışığında, çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma hedefinin taşıyıcısı olarak, ülkemizin kurucu değerlerini savunmaya devam edeceğiz.

Bu inanç ve kararlılıkla, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ü, merhum Genel Başkanlarımız İsmet İnönü ile Bülent Ecevit’i ve tüm aziz şehitlerimizi şükran ve minnetle anıyor, 9 Eylül ruhunu bugünlere taşıyan bütün parti emekçilerimizi saygıyla selamlıyor, İzmir’in kurtuluşu ve 97. Kuruluş yılımız kutlu olsun.”

Konuşmaların ardından toplu hatıra fotoğrafı çekinildi ve İzmir marşı söylendi.

tokat chp.fw
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Önemli İçerikler