Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.220,26 -0,04%
Çeyrek Altın 2.039,00 0,20%
Yarım Altın 4.076,00 0,15%
Tam Altın 8.100,90 0,98%
TOKAT’TA ALTERNATİF 30 AĞUSTOS TÖRENİ

TOKAT’TA ALTERNATİF 30 AĞUSTOS TÖRENİ

ABONE OL
31 Ağustos 2020, 10:27:11

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)Tokat İl Teşkilatı, 30 Ağustos Zafer Bayramı için alternatif tören düzenledi.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98’inci yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi, Tokat’ta da kutlandı. 30 Ağustos Zafer Bayramı bu yıl, koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan önlemler altında Atatürk Anıtına çelenk sunularak kutlandı. Ancak CHP Tokat İl Başkanlığı tarafından törenin ardından alternatif kutlama yapıldı. CHP İl Örgütü ve Atatürkçü Düşünce Derneği Tokat şubesi temsilcileri tarafından anıta çelenk sunulduktan sonra saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Ardından izinsiz yürüyüş gerçekleştirildi. Halka maske ve Türk Bayrağı dağıtan kalabalık Cumhuriyet Meydanından Eski Niksaryolu kavşağında kapalı pazaryeri alanına yürüdü. Burada pazarcı esnafının Zafer Bayramı kutlandı.

alternatif toren4

Alternatif törende Atatürk Anıtına çelenk sunan CHP Tokat İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz, “Bu önemli bayramın kutlanması ile ilgili polemik yaratılmasını asla doğru bulmuyoruz. Türk halkını, milli ve manevi değerlerinden kesinlikle koparamazsınız. Bu nafile çabalar, Ordumuzun yazdığı Destanı unutturmayacaktır. 26 Ağustos 1071 de nasıl ki Malazgirt’te Anadolu’nun kapıları bizlere açılıp yurt olduysa, 30 Ağustos 1922 de Dulupınar’da emperyalist güçlere bu yurdu teslim etmediğimiz gündür. Sultan Alp Aslan da bizimdir. Bu zaferlerin her ikisi de coşkuyla kutlanmalıdır. Ama birincisi coşkuyla kutlanırken ikincisi bu coşkuyla kutlanmamış; corona engel gösterilmiştir. Takdir milletimizindir.  98 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının büyük zaferle taçlandırdığı bağımsızlık mücadelesinden geri adım atmayacağız.” diye konuştu.

alternatif toren5

Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, “Sıkıntı, “30 Ağustos’a” neleri borçlu olduğumuzda değil,  ‘30 Ağustos’u’ kime borçlu olduğumuz noktasında başlıyor. Biliyorlar ki her şeyimizi “30 Ağustos Zaferine, “30 Ağustos Zaferini’de”  *Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz. *30 Ağustos Zafer Bayramını kutlayabilir miyim? Diye sormaya hiç niyetim yok. Çünkü benim için koyulan yasaktan çok öncesinden gelen bir talimat var. Hani şu, en büyük yerden aldığımız: ‘EY Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklalini, Türk Cumhuriyeti’ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.’ Diye başlayıp “Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk İstiklâl ve Cumhuriyeti’ni kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!” diye biten talimat. O yüzden “30 Ağustos’ta”;Yüzümdeki maske, elimdeki Türk Bayrağı, yüreğimdeki “ATATÜRK sevgisi” ve aklımdaki Cumhuriyetin kazanımlarıyla birlikte Tokat Cumhuriyet Meydanındayız. Virüsle arama sosyal mesafeyi de koyarım. Ama “Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk”le arama mesafe koyulmasını asla kabul edemem!  Çünkü 30 Ağustos Zafer Bayramını kazananlar kutlar. Ne acı ki ülkemizde Cumhuriyet ve değerlerine saldırılar her geçen gün artmakta, bunları da üzüntü ile yaşamaktayız. Ülkemizin kurtuluş ve kuruluş zaferini dahi yasaklara ve engellemelerle kutluyoruz. Türk Milleti Atasının değerini biliyor. Bu bayramlar ülkemizin kuruluş, milletimizin varlık sebebidir.  Hiçbir güç bu kutlamalarımızı engelleyemez. Bu milli emaneti onur ve gururla nesilden nesile aktaracağız. Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşayacaktır.” ifadelerini kullandı.

tokat alternatif 30 agustos.fw
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments