takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

18 Temmuz 2019 - 11:49:06 - 207 Okunma

TOKATSPOR’UN MİLADI

Tokatspor’umuz senelerdir 2. Lig’de futbol oynadıktan sonra 2019-2020 sezonunda da son yıllarda kulübümüze sahip çıkılmadığından şirketleşmesine rağmen 3. Lig’e düştü. Tokat’ımızın çehresine uygun olmayan davranışlar ve bu arada da Türk futbolunun kanayan yarası olan (-Avrupalı bizi beğenmiyor, İstanbul, Ankara, İzmir vs. gibi illerde oturan futbol adamlarımız da Anadolu’da yapılan futbol olaylarını beğenmiyor, sadece 3 büyük ildeki futbol adamlarının bu işi bildiklerini zannediyorlar-) yanlış yönetim felsefeleri ile bu hallere düşüyoruz. Bir Ahmet Dursun, bir Oktay Derelioğlu antrenörlük lisansları olmadığı halde buralara getirilerek teknik sorumluluklar verildi ama işte sonuç ortada!

            Bizler futbol adamları olarak bu manzaraya üzülmemize rağmen her işte bir hayır vardır düşüncesi ile tüm zorluklara rağmen bundan sonra nasıl bir çözüm olacağını bulmalıyız. Tokat olarak başta Valisi olmak üzere Milletvekillerimiz, Belediye Başkanımız bu konuya el atarak meseleyi çözmeye çalışmaktadırlar. İnşallah Tokatspor’umuz bu sezon 3. Lig’de kendisini toparlayıp, bir diriliş ve yükseliş sezonu olarak 2019-2020 sezonu yeni bir MİLAD olur.

            Başta Sayın Valimiz Ozan Balcı, AK Parti Milletvekillerimizden Yusuf Beyazıt, Mustafa Arslan, destek mesajını ileten Özlem Zengin, CHP Milletvekilimiz Kadim Durmaz, MHP Milletvekilimiz Yücel Bulut, Belediye Başkanımız Eyüp Eroğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Erol Duyum, buluşmanın davetini yapan TSO Başkanı Ali Çelik ile Tokatspor’a dair meseleleri takip eden başarılı gazetecimiz Fatih Kılıç’a Tokatspor severleri için gösterdikleri alakaya teşekkür ediyoruz. Tokat’ta futbolun içinde 60 yılı bulan mazimle acizane bu ilgi alakanın devamını diliyorum.

            Söz konusu buluşmada Tokat’taki sportif faaliyetlerin durumu ve geleceği konuşuldu. Sporun ve futbolun içinde oyuncu, teknik adam olarak 60 yıllık mazimle dikkatleri çekmesi gereken bazı hususları Tokatspor yararına daha faydalı olur inancıyla paylaşmak isterim.

1) Tokatspor’da A.Ş. olunduktan sonra kulübün futbol faaliyetlerinin sahibi ve tek yetkilisi olan Kulüp ve Şirket Başkanı ile görüşmek gerekir. Onun ne düşündüğünü öğrenmek önemlidir.

2) Tokatspor’un A.Ş. olmasıyla, Tokatlının özel şirkete destek olmayacağının düşünülmesi yanlıştır. Adında Tokat vardır ve ilin bir marka değeridir. Tokatlıyım diyen herkesin de dikkatini çekmeli, karınca kararınca desteğini verebileceği bir spor kulübü olarak görülmelidir. Şehrin yöneticileri ve ileri gelenleri de buna kayıtsız kalmamalıdır. Bunu en güzel şekilde izah etmesi gereken de şirket sahipliğini alan Başkan olmalıdır, kulübün Tokatlının olduğunu en güzel şekilde anlatmalıdır. Destek alacak şekilde şehirle ilişkiler kurmalıdır.

3) Tokatspor’umuz kurulduğu 1969 yılında 3. Lig’de yer alıyordu. O zaman da bu zamanlarda olduğu gibi Tokat’ın merkez ve ilçelerindeki Tokatlı futbolculardan kurulmuştu. Kulüp o yıllarda ilk yardımı da Belediyenin sinema biletlerine koyduğu 25 kuruşluk destek ile almıştı ve bunla yönetilmeye çalışılmıştı. Daha sonraları egzoz emisyon ölçüm gelirleri Tokatspor’a verilmişti. Av tüfeklerinden gelir çıkarılmıştı. Ramazan aylarında tombala çekilişleri yapılmıştı. DİMES gibi güzide şirketlerimizin yardımları ile bu zamana kadar hayatını devam ettiren Tokatspor’umuz yakın zamanda sabit geliri kalmamıştır. Federasyon iddaa gelirleri var, nasıl olsa işlere yeter diye her kurum Tokatspor’a ilgisiz davranıyor.

4) Bundan sonraki dönem için ne yapmalıyız diye düşündüğümüzde artık kulüp şirket oldu, tüm işlerini kendisi yapmalı gibi doğru olmayacak bir düşünce ile hareket etmemeliyiz. Bu takımın isminde Tokat var. Tokatlı futbolcu ve teknik adamların zor zamanda sahiplendiği ve yeni sezonda bu isimlerin mücadele edeceği ortamda tüm Tokatlıların da onları göz ardı etmemesi gerektiğini vurgulamak isteriz. Şunu unutulmamalıdır ki Tokatspor’umuz bir iki sezon sonra yapacağı kongre ile belki de ondan önce yapılacak çalışmalarla şirket olmaktan vazgeçilmesini sağlayacaktır. Vilayet olarak her zaman olduğu gibi tesislerde çıkması sağlanan, iaşe, seyahat edilen aracın mazotu ve maddi yardımlar esirgenmemelidir.

5) Tokatspor’umuzun eski sezonlarda olduğu gibi; ki o zamanlar Valimiz Recep Yazıcoğlu, İl İdaresi ile Belediyenin ortak şirketlerinden Tokatsporlu futbolcuların ve kulüp personelinin maaşlarını verdirmişlerdi, bu sezon da bu tür uygulamalar yapılabilir.

Hülasa; 3. Lig’de olacağımız bu sezonda da yukarıda belirtmeye çalıştığımız hususları yerine getirmek için hazırlıklı olmalıyız. Hiçbir zaman şunu unutmamalıyız ki, Tokatlı olarak hiç birimizin alakasız ve ilgisiz kalacağımız düşünülmesin. Böylesi bir ilgisizlik bizlerin ayıbı olacaktır. Son olarak, yılan hikayesine dönen stat konusunun, Tokatspor’un bu hali de düşünülerek ya çöplük yerine ya TOKİ bölgesine yapmak yerine şuan ki yerine yeniden yapılarak caddeye bakan tarafa yapılacak dükkanlardan elde edilecek gelirlerle Tokatspor hiç kimseye muhtaç olmadan da faaliyetlerini idame ettirebilir. Turhal’da maalesef ilçe stadının yıkılması ve yeni stadın bir başka yere yapılmasının acısı yaşanıyor, bu yanlış uygulamadan ders çıkarılmalıdır.

Tokatspor’a 3. Lig’de başarılar diler, spor severlere sevgiler, saygılar sunarız.

"Ercan Süsoy" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku