Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.299,31 0,89%
Çeyrek Altın 2.291,00 0,88%
Yarım Altın 4.595,00 0,86%
Tam Altın 8.850,65 0,24%
TOKATSPOR’UMUZA YAZIK OLUYOR

TOKATSPOR’UMUZA YAZIK OLUYOR

ABONE OL
27 Şubat 2021, 14:45:22

Tokatspor’umuz sahamızda bizim gibi puan sıralamasında sonlarda yer alan Ağrı 1970 Spor ile 1-1 berabere kaldı. Son maçlarımızda Teknik Heyetimizin gözle görülür bazı yanlışları (sık sık takım tertip değişiklikleri, yanlış oyuncu tercihleri, maçın kırılma anlarında yaptıkları yanlış oyuncu hamleleri, takımımızın taktik anlayışı, takımın netice almasının önüne geçen yanlış oyuncu değişiklikleri ve futbolculara faydalı olacak antrenman yanlışlıkları … vs. gibi yanlışlıklar manzumesi) var. Biz bu satırlarda bu gibi olayları yazmaktan haz almayız, ne olursa olsun takıma yardımcı olmak için iyiye yormak isteriz, bize göre gördüğümüz yanlışları belirterek bu defa bilgilendirmek lüzumu olduğunu vurgulamak isteriz. Çünkü Tokatspor’umuza yazık oluyor.
Tokatspor A.Ş. – Ağrı 1970 Spor maçında gözümüze takılan önemli ayrıntılara gelince;
Takımımızı desteklemek bakımından sahamızda oynadığımız maçların hemen hemen birçoğunda sayın Valimiz, Belediye Başkanımız, Emniyet Müdürümüz, Spor İl Müdürümüz ve protokol tribünü müdavimleri bu maçımızda da tak tekmil yerlerini almışlardı. Tüm Tokatspor sevdalıları kucaklar dolusu çok teşekkür ediyorlar.
Maçın teknik analizi…
Takımımızın son oynadığı başarısız maçlarında olduğu gibi teknik heyetimiz sık sık takım tertipleri ile oynayarak gereksiz bir tertiple maça başlamıştır. Bize göre, takımımızın tertipini gözlemlediğimizde;
1) Kaleci Cüneyt, yenilen golde hatalı olmasına rağmen sakatlık ve ceza durumu olmadığı sürece oynatılması normal. Alt yapımızdan yetiştirdiğimiz kaleci Mikail’in de gerektiği zaman görev alabilecek kapasitede olduğunu belirtmeliyiz.
2) Defans bloğumuzun sağ dışında (sağ bek) oynatılan Berkcan şimdilik bu mevkide alternatifsiz olmasına rağmen ileri çıkışlarını yerine göre yapmalı, sık sık sahasını boşaltmamalıdır. Sol bek (sol geri) mevkiinde Ulaş Girgin vardı. Lider Fethiyespor’u harika bir futbol oynayarak 1-0 yendiğimiz maçta da Ulaş oynamıştı. Fethiye maçından sonra, sakatlıklardan dolayı sağ bek aranan zamanlarda da Deniz Bağlan ile beraber ikinci bek olmasına rağmen “sol ayaklı bek sağ bek oynayamaz” düşüncesi ile ilk 11’e girememişti. Ulaş, Ağrı maçında sol bekte oynatıldı. Bize göre de defans bloğumuzda sağ bek Berkcan, sol bek mevkiinde Ulaş yer almalı. Sol bekte sık sık oynatılan Deniz Bağlan, harika oynanılan Fethiyespor maçında olduğu gibi sol ileriye kaydırılmalıdır. Defans bloğumuzun en arızalı yeri, iki santrahaf mevkidir. Bu maçta Mert Güney ve Alican Özer oynadı. Sağ stoper Mert Güney bize göre alternatifsiz. Merkezi stoper (libero) mevkisi en geride yer almasını gerektirmesine rağmen teknik heyetimiz, farklı mağlup olunan maçlarda bu mevkiye en tecrübesiz Sabrican Nazlı, Alican Özer tercihlerini yapıyor. Bize göre en uygun ikili Mert Güney ve Kağan Topçu olacaktır. Bu iki oyuncudan biri cezalı olduğunda Sabrican Nazlı ve Alican’dan daha tecrübeli Abdülbaki Şahin’e yer verilmelidir. Teknik Heyetimizin doğru karar verip de iyi sonuçlar aldığı maçlarda da böyle yapılmıştır. Bu maçta, İstanbul’da oynanılan Halide Edip Adıvarspor maçının kadrosunda olmayan Alican’ı, Mert Güney’in yanında merkezi stoper görevinde oynatmak maalesef çok yanlıştı.
3) Orta sahamızda uzun zamandır takımımızda oynatılmayan Furkan Kaya tek ön libero, kimin nerede oynadığı belli olmayacak şekilde Ali Kemal Yükseker sağ iç, teknik direktörümüzün göreve geldiği zamandan bu yana takımda hiç düşünülmeyen, alt yapımızdan yetişen Serhat Kaymak sol iç oynadı. Bazen Serhat sağ iç, Ali Kemal sol iç gibi yer değiştirerek oynadılar. Bu kargaşa Ali Kemal’in verimini azalttığı gibi, şimdiye kadar takımda hiç yer verilmeyen Serhat Kaymak da gerek maç eksiği gerekse de nerede yer alacağı belli olmayan futboluyla takımımıza hiç faydalı olamadı, kondisyonu 90 dakikayı çıkarmaya dahi yetmedi. Ön liberoda hiç alternatifi olmayan Vedat Budak’ın devre arasında transfer tahtası kapalı iken, yerine transfer yapılamayacak olmasına rağmen bir başka takıma transferine izin verilmesi çok yanlış olmuştur. Bize göre orta sahada, zaman zaman iyi yer alamamasına rağmen eksiğini giderebilecek Furkan Kaya defansif ön libero oynatılabilir kanaatindeyiz. Sağ iç koridorunda Ali Kemal, sol iç yerine göre sağ iç mevkiinde kanat forvet oynayan Eser Yayla ve Mehmet Önkuzu’ya bu mevkilerde yer verilebilir.
4) Forvet hattında santrafor mevkiinde Eren Açıkgöz, sağ açık Mehmet Önkuzu, sol açık Eser Yayla oynadı. İç saha maçlarında gol şansı olduğu için Eren Açıkgöz ile başlanmalı. Maçın ikinci devresinde Eren oyundan çıkarılmadan, kanatlardan (sağ açık, sol açık) birinde yer verilip santrafor mevkiine Aziz alınmalı. Sol kanat forvet Deniz oynamalı, çok zaruri olmadıkça sol bek oynatılmamalıdır. Sağ açık forvet mevkiinde Mehmet Önkuzu olduğunda Eser Yayla orta saha sol iç, Mehmet Önkuzu orta sahaya geldiğinde Eser Yayla sağ açık mevkiinde yer almalıdırlar.
Hülasa, Tokat futbolunda 50 yıllık tecrübemle, iki sezondur çoğunluğu alt yapı futbolcularının teşkil ettiği takımımızdaki birçok futbolcuları yetiştiren, çalıştığımız futbol okulundan yakınen tanıyan bir teknik adam olarak gözümüze takılan doğru seçenekleri bilgilendirmek için katkım olur düşüncesi ile bu defa bu satırlarda daha fazla ileri giderek bazı görüşlerimizi belirtmeye çalıştım. Takımımızın teknik heyetinde yer alan kalecilerimizi çalıştıran Mehmet Dönmezdemir hoca, Teknik Direktörümüzün yardımcısı olan Fatih Özdemir hoca, Tokatlı antrenörler olarak arzu edilen bir konumda görevlerini yapmaya çalışarak doğrusunu daha iyi anlatmalıdırlar. Teknik Heyetimizden daha iyi performans bekliyoruz, aksi halde yazık olacak Tokatspor’umuza.
Sayın spor severlere sevgi ve saygılarımızı sunarız.

DİKKAT!  DOLAR DOLDU, DOLARDAN BANA NE
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments