takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

13 Nisan 2020 - 10:37:20 - 441 Okunma

TOKATSPOR’DA TARİHE NOT DÜŞMEK

29 Haziran 2018 tarihinde yapılan Tokatspor Genel Kurulu sonrasında Tokatspor’un A.Ş.’ye dönüşmesi ve bunun sonrasında daha iki yıla varmadan iş bilmez şirket yöneticilerinin elinde eriyen takımla ilgili sorunları bu sütunlarda il spor kamuoyu ile paylaşmaya çalışıyorum. Hem Tokatspor Kongre Üyesi olarak hem de Tokat Yeni Oluşum adıyla ete kemiğe büründürmeye çalıştığımız bir sivil spor hareketi adına bu şehrin bir evladı olarak mevcut durumu kamuoyuna duyurma yönündeki kararlılığımız bıkmadan usanmadan devam ediyor. 15 Mart’tan bu yana hem dünya hem de ülkemizin içinde bulunduğu viral enfeksiyon belası maalesef tüm dünyada spor faaliyetlerini durdurmuş bulunuyor. Gördüğümüz kadarıyla tüm dünyada spor faaliyetlerinin hem bu sene hem de önümüzdeki yıl hem sportif hem de ekonomik olarak çok ciddi anlamda olumsuz etkileneceği görülüyor. Ülkemizde kamu ve özel kurumların spor ve futbola ayırdıkları bütçelerde salgın hastalık nedeniyle kesintiye gidecekleri, bunun sonrasında da pek çok spor ve futbol kulübünün dar boğaza gireceğini görüyoruz.

BİZ TOKATSPOR’A BAKALIM

Bugüne kadar yazdığımız yazılarda A.Ş.’nin çamura battığını, bu süreçten kurtulma ihtimalinin bulunmadığını ısrarla belirtiyoruz. Ancak A.Ş. bünyesinde bulunan çoğu Tokatlı oyuncular ve teknik heyet ile U takımlarındaki amatör sporcularımız için bir çıkış yolu aranmasını ısrarla söylüyoruz. Diğer taraftan üçüncü ligde bulunan Erbaaspor ve bölgesel amatörde bulunan Niksarspor dikkate alındığında Tokat şehir merkezinin futbol temsil vizyonunda ciddi bir eksiklik oluştuğunu ısrarla vurguluyoruz. 26 Haziran 1969 tarihinde kurulmuş olan, hemşehrilik hukuku çerçevesinde 50 yıldan bu yana yaşatılan Tokatsporumuz bir dönemin sonuna gelmiş bulunuyor. Biz burada yeni bir filiz ve yeni bir başlangıçla hem özel sektör hem de Tokat Belediyemizin destekleriyle 10-12 kişilik bir yönetim kurulu oluşturularak yeni bir başlangıcın yapılmasını ısrarla vurguluyor ve bu yönde çaba harcıyoruz. Ne kadar çaba göstersek de hastalıklı ve kanserli bir yapıya dönüşmüş olan A.Ş. yapısından bir sonuç alamayacağımızı görüyoruz. Ve diyoruz ki; bir yerden başlamalı, birşeyler yapılmalı, 50 yıllık  Tokatspor çınarı yeni bir filiz ile yeni bir anlayışla tekrar kök salmaya başlamalıdır. Bu konuda ortaya çıkan ve bir şeyler yapmak isteyen herkes şu aşamada varını yoğunu ortaya koymalıdır. Ancak başta belediyemiz olmak üzere şehrimizde yaşayan, nefes alan, gurbetteki tüm Tokatlı hemşehrilerimizin ortak girişim ve katkılarıyla içinde bulunduğumuz süreçte ortaya konulacak kararlılıkla artık işe koyulma zamanıdır. Bu konuda bir şeyler yapmak isteyen Tokatspor sevdalılarına destek verilmeli, önleri açılmalıdır. Zaman küçük hesaplardan kurtulma, gelişen Tokat’ın vizyonunu ortaya koyacak ve şehrin markası olacak yeni Tokatspor’u oluşturma zamanıdır.

MESELE AYAKTOPU MEVZUSU DEĞİLDİR

Salgın hastalık sonrası spor ve futbol kamuoyunda büyük değişiklikler olacak. Tokatspor’umuzun bu yeni ortamda amatör bir ruhla yeniden varolması mümkün olabilecektir. Devir  çok konuşmak değil iş yapmak zamanıdır. Tokatspor için ortaya çıkan Tokatspor sevdalıları tabiri caizse aslanın kediye boğdurulması gibi ortada bırakılmamalı, destek verilmelidir. Mesele ayaktopu meselesi değildir. Tokat’ımıza gelişen şehir vizyonuna uygun, sporun lokomotifi olan futbol alanında şehrimizin gelişimine katkıda bulunacak 500 kadar amatör futbolcu ve teknik adamımızın kendini temsil edebileceği bir futbol arenasını ortaya koyma zamanıdır. Bugün harekete geçmezsek fatura daha da kabaracaktır. Burada özellikle salgın hastalık sonrasında futbol arenasındaki dalgalanmayı iyi bir yönetimle kullanmamız gerektiğini ısrarla vurguluyoruz. Virüs hastalığı sonrasındaki ortamı iyi kullanabilirsek zannettiğimizden daha kısa bir süre ve maliyetle yeni Tokatspor F.K.’yı oluşturabileceğimiz düşüncesindeyiz. Az laf çok işle, samimi amatör bir ruhla hem zaman hem de parayı iyi kullanarak düşük maliyetle çok şeyler yapılabilir. Dağarcığında fikri olan, enerjisi olan herkes ve her kesimi yeni Tokatspor F.K.’yı oluşturmak için göreve davet ediyoruz. 1969’da Tokatspor’u kurarak tarih yazan bu şehrin evlatları inanıyoruz ki, 2020 yılında da bu büyük hamleyi yeniden yapabilecek kapasitededirler. 2020 yılının yeni Tokatspor F.K. için milad olması dileğiyle.

metebayburtlu1968@gmail.com

Dr Mete BAYBURTLU (Tokatspor Kongre Üyesi)

"Mete Bayburtlu" diğer yazıları için tıklayın.

Yorumlar (1 Yorum)

  • Vasıf Mehmet Yağcıoğlu

    Bilindiği üzere Türkiye Futbol Federasyonu ana statüsünün 76.maddesinin 5.fıkrasında Futbol ile uğraşan bir spor kulübü Futbol şubesini ilgili kanun ve yönetmelikler doğrultusunda kurulmuş bir anonim şirkete devredebilir hükmünü getirmiştir.
    Ancak, Türkiye Futbol Federasyonu anılan devir işlemini onaylama aşamasında futbol şubesini devir alan anonim şirketlerle ilgili, mesela şirketin sermaye yapısı,yönetim yapısı,şirketin blançoları, şirket aktifleri futbol şubesinin borçlarını karşılayabiliyormu gibi kriterlere bakılıp, yönetim kurulunca uygun görüldüğünde onay verilmesinin, ayrıca futbol şubesini devir alan anonim şirketin Türk Ticaret Kanunu hükümleri çercevesinde tasfiye veya fesif edilmesi durumundada ANONİM ŞİRKET BÜNYESİNDEKİ FUTBOL ŞUBESİNİN TEKRAR DERNEĞE GERİ DÖNEBİLMESİ İÇİNDE HUKUKİ DÜZENLEMELERİN YAPILMASI nın daha uygun olabileceğini değerlendirmekteyim.İyi yönetilmeyip, zarar edip batan şirkette yönetim kurulunun günahlarını köklü bir spor kulübü neden çeksin… Ülkemizdeki birçok spor kulüplerinin şirketleşme sinde bu ve buna benzer olaylar yaşanmaktadır..Sevgi ve saygılarımla…

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku
Şekilli Nick Güçlü Manşet Led TV Ölçüleri tokat evden eve nakliyat