takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

4 Mart 2020 - 10:54:03 - 451 Okunma

TOKATSPOR’DA BİR DÖNEMİN SONU!

26 Haziran 1969 yılında Topçamspor, Gaziosmanpaşa ve Amatör Tokatspor’un birleşmesiyle kurulan ve kurulduğu yıl 3. Ligde mücadele eden Tokatspor’umuzda ne kadar üzücü de olsa bir dönemin sonuna gelmiş bulunmaktayız. 29 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel kurulda alınan hatalı şirketleşme kararı 2 yıl içinde Tokatspor’umuzu bitirmiş ve amatöre düşürmüştür. Burada bir yol haritası çizilmesi açısından, dernekler statüsünde olan Tokatspor Futbol Kulübü Derneğimiz ve anonim şirket yapılanmasına ilişkin bir şeyler söylemek istiyorum.

Tokatspor FK Derneğimiz 29 Haziran 2018 tarihinde genel kurul yaparak şirketleşme kararı almış ve bir veya iki toplantı dışında dernek yönetim kurulu toplanmamıştır. Bildiğimiz kadarıyla mali genel kurulunu da yapmamıştır. Kongre üyesi olarak merak ettiğimiz husus dernek karar defteri nerdedir, kararlar nasıl alınmakta, kimler imzalamaktadır? Eğer imza atılmıyorsa derneğimiz nasıl yönetilmektedir? Dernek yönetim kurulunda şirket başkanı, Ahmet DURSUN, Okay KARACAN ve 7-8 kişiden oluşan Tokatlı hemşerilerimiz bulunmaktadır. Dernekler statüsüne göre yönetim kurulunun belirli periyotlarla toplanmaması, imzasız kararlar alınması, mali genel kurulun yapılmaması veya yapılmadığı halde yapıldı gösterilmesi cezai yaptırımlar gerektiren hususlardır. Üye aidatları da toplanamamaktadır. Anonim şirket yapısına ilişkin ise bir şey  söyleyemeyeceğim ancak şirket yapısı içinde derneğin hiçbir hissesinin olmadığını biliyoruz. Buradan hareketle A.Ş. yapısının şehrimize ait bir değer olmadığını kabul etmemiz gerekir.

A.Ş TİYATROSUNA SON VERİLMELİDİR

Türk futboluna virüs gibi girmiş olan anonim şirket yapılanması başta büyük kulüpler olmak üzere borçları yüz katına çıkarmış ve maalesef  Tokatspor’umuz da bundan nasibini almıştır. Halen Tokatspor A.Ş.’ nin ve futbol kulübü derneğimizin borçları muammadır. Borçların hangi yapının üzerinde kalacağı muhtemelen mahkemelerde bilirkişi heyetlerince, borçlar ve ticaret kanununa göre tespit edilmeye çalışılacaktır. Böyle bir karmaşanın içinden çıkılması mümkün görülmemektedir. Şirket başkanının ne yapmaya çalıştığı belli değildir. Ancak derneğimizin dernekler kanununa göre ve tüzüğü dikkate alınarak yasal olarak yerine getirilmesi gereken iş ve işlemleri ihmal edilmekte, bu durum başta yönetim ve denetleme  kurulu olmak üzere tüm dernek üyelerine yasal sorumluluklar getirmektedir. Tokatspor FK Derneğinde çok acı da olsa, bir yol ayrımına gelmiş bulunmaktayız. Maalesef Tokatspor A.Ş. konusu şehir imajımıza da zarar veren bir durum arz etmektedir. Dernek genel kurulu olağanüstü veya olağan toplantısında fesih kararı alınması dışında bir yol gözükmemektedir. Deneyimli genel kurul üyeleri bir an önce bir çağrı ile öncelikle kendi aralarında bir araya gelmeli ve bir yol haritasını belirlemelidirler. Üç maymunu oynayarak bir sonuç alınamaz. Dernek fesih kararı Tokat Valiliği, Belediye Başkanlığı ve TFF’ye bildirilmelidir. TFF Hukuk Müşavirliği ve tahkim kurulu fesh edilen bir dernek yapısından bağımsız olarak amatörde dahi olsa bir futbol kulübüne A.Ş. yapısı içinde izin verip vermeyeceği de hukuken ilginç bir karar olacaktır. A.Ş. yapısı içerisindeki hepsi Tokatlı olan futbolcu ve teknik heyete mağdur olmamaları açısından bir formül düşünülmelidir. Maalesef derneğimizin feshi dışında bir yol görünmemektedir. Yanılmış olmayı içtenlikle diliyorum. (Devam ederiz…)

DR.METE BAYBURTLU 

TOKATSPOR KONGRE ÜYESİ 

"Mete Bayburtlu" diğer yazıları için tıklayın.

Yorumlar (1 Yorum)

  • Vasıf Mehmet Yağcıoğlu

    Tokatımıza siyasi,ekonomik ve kültürel açıdan yön verenlerin sporuda artık ön planda tutmaları,spora birazda ekonomi penceresinden bakmaları gerekir. Gelişen ve hızla büyüyen spor endüstrisi pastasından Tokatımızında pay alabilmesi için yapıcı politikaların acilen ortaya konması gerekir.Vakit Tokatsporumuzun Tokat ekonomisinde topu ağlarla buluşturma vaktidir. Tokatsporumuzu sevenlere sözüm yok ama sevmeyenlere yazıklar olsun…Selam ve Sevgiler….

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku
Şekilli Nick Güçlü Manşet Led TV Ölçüleri tokat evden eve nakliyat