takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

31 Ocak 2020 - 10:16:18 - 514 Okunma

TOKATSPOR AŞ VE BAZI GERÇEKLER

Son günlerde Tokatspor’umuz, siyasi ayağı(Ak Parti Milletvekilimiz Sayın Özlem Zengin Hanımın destekleri), Tokatspor A.Ş. Başkanı Sayın Ufuk Akçekaya, İlimizin Valisi, İlimizin Belediye Başkanı ile toplantı yaparak Tokatspor’umuzu sahiplenmeleri, şimdiye kadar ihmal edilen önemli meseleleri gündeme almaları gazetemizde Tokatspor AŞ’den barış antlaşması gibi bir yazı ile Tokat spor kamuoyuna duyurmuştu. Tokatspor AŞ’nin başkanı Sayın Ufuk Akçekaya’nın açıklamaları, Sayın Valimiz ve Sayın Belediye Başkanından bazı isteklerde bulunuş, Tokatspor’umuz tüm vilayetimizin tek profesyonel takımı olduğu için birlik ve beraberlik içinde Tokatspor’umuzu desteklemeliyiz görüşü ile Tokatspor’un oynadığı maçlara gelerek bazı (İAŞE, alt yapı ve profesyonel takımlarının seyahat için araba temini ve mazotunun karşılanması vs.) destekleri gibi, bir gündemle Tokatspor AŞ, Tokat Spor kamuoyunun dikkatini çekmeye çalışıyor.
Bizlerde her zaman olduğu gibi bu satırlarda 50 yıllık tecrübemizle; futbolcu olarak, Tokatspor’un teknik adamı olarak, son yıllarda da Tokat Gazetesinin teknik adamın gözüyle sütununda Tokatspor ve Tokat futbolu ile ilgili konularda yazılar yazan basın mensubu olarak yaşadığımız olayların bizzat içerisinde yer alarak edindiğimiz bilgilerin ışığı altında, Tokatspor’da ki bu son olayların Tokat spor kamuoyunu bilgilendirmek istedik.
1- Kulüp başkanımızın açıkladığı alt yapı olayı çok eski zamanlarda(ta benim Tokatspor’da teknik direktörlük yaptığım yıllarda) yaş gruplarından oluşan 5 kategoride, Akademi Liginde Karadeniz Grubun da(Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize vs.) senelerdir maçlar yapıyordu. Bu arada alt yapımızda, Tokatspor’umuza kazandırılan futbolcuların yanı sıra, ta Fenerbahçe kulübüne kadar transfer edilen(Muhammet Samet Karakoç) futbolcularda yetişmişti. Sayın başkan Erbaaspor gibi alt yapımızı kapatmadığı gibi, 3.Lig’de de Tokatspor’umuzun kadrosuna alt yapıdan kurmuştur. Ayrıca alt yapımızda ki malzeme sorunu da çözülmüştür.
2- Başkanın kulübü satın aldıktan sonra ki ilk icraatları oldukça iyiydi. Dedeman Otel’de Tokatspor’un eski başkanlarını toplayarak onlara plaket takdim ederek, onurlandırmıştı. Sezonun başında ülkemizin tecrübeli milli oyuncuları Tokat’ımızın Gaziosmanpaşa Stadında, takımımızın emeklileri ile yaptıkları açılış maçı güzel olmasına rağmen, Tokat’ımızda yetişen muhtelif Türkiye liglerinde oynayan emekli futbolcuların da davet edilememesi de ayrı bir ayıptı.
3- Bu güzelliklerden sonra yaptığı icraatlarda da Tokatlı futbol adamları ile bilgi alışverişi yapmadan İstanbul’dan Beşiktaş’ta futbol oynamış olan Ahmet Dursun, Oktay Derelioğlu gibi futbolcuları antrenör lisansları olmadan da takımın teknik adam olarak görevlendirmesi, bu futbol adamlarının da Tokatspor’u içinde olduğu 2.Lig’de hiç tecrübeleri olmadığı, sene başında kulübümüze transfer olan futbolcuların transferleri yapılarak. Takımımızın teşkili, maçların başlamasıyla alınan kötü neticelerin sebebi olmuştur. Kendisi bir spor adamı olmadığı için bu yanlışlıkları görememiş ve bu adamlara da bir hayli paralar sarf etmiştir.
4- Başkanımız kendisi İstanbullu olduğu için Tokatspor’umuzu oradan idare etmeye çalışmış, burada da ne bir yönetici, ne de bir kulüp müdürü atamıştır. Tesis ile ilgilenen şahsın dışında Tokatspor’a hiçbir yöneticiyi işleri takip etsin diye atamamıştır.
5- Sivasspor’un başarısı, Mecnun Otyakmaz’ın bu işi bilmesi İstanbul’da Fenerbahçe gibi bir kulüpte görev alması, Türkiye spor kamuoyunda yer alan spor adamları ile yakın ilişkilerinin olması, bu da yetmiyormuş gibi İstanbul’daki işlerini bırakıp Sivas’a gelerek olaylarla ve takımla yakın ilgilenmesi ve takip etmesi bu başarısının en büyük adımlarındandır.
Hülasa olarak Tokatspor AŞ için bundan sonra ne yapılmalı?
Bize göre Tokatspor AŞ hangi konumda olursa olsun, önümüzdeki sezon hangi ligde olursa olsun, artı bu sezon alt yapı elemanları ile kurulan bu takım Tokatspor’umuzun miladıdır. Bu takım, desteklenerek önümüzde ki sezon için hazırlanmalıdır. Bu düşüncenin doğruluğu ülkemizin milli takımı ile karşılaştırıldığında daha iyi anlamış oluruz. İki sezon evvel, Mircea Lucescu takımı gençleştirmek için yaptığı çalışmalardan sonra kurulan milli takımımız, o tarihlerde ilk defa bir araya geldiğinde tecrübesiz futbolculardan kurulduğu için pek başarılı olamamıştı. Fakat Şenol Güneş hocayla beraber bir iki tecrübeli futbolcu takviye edilerek milli takımımız, tecrübeli ve tecrübesiz futbolcularla iyi anlaşmışlar, milli takım tecrübeleri daha fazla arttırılarak, kazandıkları güzel neticelerle Avrupa Şampiyonasına gitmeyi başarmışlardır. Tokatspor’umuz da alt yapıdan gelen elemanlarla kurulan bu takımı önümüzdeki sezonlara tecrübe kazandırılarak ve bir iki tecrübeli takviye ile istenilen neticeleri kesinlikle alınır.
Bu takımımız nasıl yönetilmeli cevabı içinde, kulüp başkanımız harcadığı paraları(5 milyon) istiyor. Bu parayı hemen peşinen verene de takımı ona teslim ederim diyor. Tokatspor’umuz 3,4 sezondur iddia gelirlerinin dışında hiçbir sabit geliri olmadığı için kulübü yöneten yöneticilerin verdiği paralarla yönetiliyordu. Her yönetici harcadığı parayı da, yönetim kararıyla Federasyondan icra yoluyla alıyordu. Başkanımız Sayın Ufuk Akçekaya da aynı yoldan alacaklarını yönetim kurulu kararı aldırarak kulübün iddia gelirlerine icra koyarak alabilir. Tokatspor’umuzun yönetilmesi için en güzel alternatifin yeni yapılacak olan stadının eski yerine yapılarak, caddeye bakan kapalı tribünlerinin altlarına yapılacak olan dükkân ve işyerlerini belediye tarafından kiraya verdirerek bunlardan elde edilecek ücretleri belediyede toplayıp, belediyenin sahiplendiği bir yönetimle hayatını idame ettirebilir. Yeni stadımız TOKİ’ye veya çöplüğe yapılırsa bu düşünceden de yoksun oluruz. Buna en iyi örnek olarak da Turhal’daki stadın yerinin yıkılması ve dışarıya yapılan stat, Turhal’daki futbol olayının bitmesine sebebiyet vermiştir. İnşallah bizim yöneticiler de böyle bir hataya düşmezler.
Sayın sporseverlere saygı ve sevgiler sunarız.

ERCAN SÜSOY

"Ercan Süsoy" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku