takip et takip et takip et
Gündem

17 Eylül 2020 - 514 Okunma

TOKATLI HAMUT USTASI BABA MESLEĞİNİ SÜRDÜRMEYE ÇALIŞIYOR

Abone Ol

HAMUTÇULUK UNUTULMAYA YÜZ TUTTU

Tokatlı Hamut Ustası Hüseyin Örükaya, bir dönemin gözde mesleklerinden olan ama zamanla eski cazibesini kaybeden hamutçuluk mesleğini ayakta tutmaya çalışıyor. Mesleğin son ustalarından biri olan ve unutulmaya yüz tutan sanatını 60 yıllık babadan yadigar kalan dükkanda devam ettirmeye çalıştığını belirten Hamut Ustası Hüseyin Örükaya, deriye şekil vererek koşum takımı, at süslemesi, tasma, kemer, eyer ürettiğini söyledi. Baba mesleği olan hamut işini 15 yaşından beri yaptığını belirten Örükaya, “Son ustalardan birisiyim, çünkü yanımızda çırak yetiştirmiyoruz. Talep yok. Gençlerin ilgisini çekmiyor ve talep etmiyorlar. Milli eğitim destekli çırak öğrenci gelirse bizde bu mesleği gençlere öğretiriz.” Dedi.

BABA MESLEĞİNİ DEVAM ETTİRİYOR

Mesleği ile ilgili bilgiler veren Örükaya, “1964 yılında Tokat’ta doğdum. Ortaokul mezunuyum. Baba mesleği olan bu hamut işini 15 yaşından beri yapıyorum. Askerden geldikten sonra evlendim, dört çocuğum var, bu işle ilgilenen yok. Hepsi okudular. Bu mesleği babam, Ermeni bir ustadan, Tahsin ustadan öğrenmiş. 1960 yılında bu dükkânı açmış. Ben de babamdan öğrendim bu mesleği. Eskiden hamuta talep çoktu. Yanımızda üç beş usta çalıştırırdık. Şimdilerde bu mesleğe talep yok. Yaptığımız hamutları daha çok Güneydoğu ve Doğu Anadolu’ya gönderiyoruz. Malzemelerin hepsi dışardan geliyor. Bu güne kadar geçimimizi sağladık. Babadan kalma bu dükkânda bundan sonrada, az da olsa üretime devam edeceğim. Yılda 200 – 300 tane yapıyorum. Rızkımı çıkartıyorum. Boş durmayı sevmiyorum. Ölene kadar bu işin içinde olacağım.” İfadelerini kullandı.

SON USTALARDAN

Hamutun malzemelerini ve yapımını anlatan Örükaya, “Vaketa, koyun derisi meşin, manda derisi, şaplı deri, eğri ağaç (gürgen ağacı), yün keçe, deri koşumu, kamış otu, iplikler, sırım ve deriden oluşur. Bu malzemelerden hamut yapılıyor. İlk önce eğri ağacın üzerine kamışları sarıyoruz, yün keçeyle kaplıyoruz, en üstüne deriyi dikiyoruz. Tokaları takıyoruz ve koşumu hazırlamış oluyoruz. Kamış Afyon’dan, deri Yalvaç’tan geliyor. Saraçlar hamut ve eğer yaparlar. Her malzemeyi doğal ürünlerden kullanıyoruz. Kalite ve işçilik bakımından Türkiye’de en iyi ürünleri biz yaparız. Bizim üstümüze usta yoktur. Son ustalardan birisiyim, çünkü yanımızda çırak yetiştirmiyoruz. Talep yok. Gençlerin ilgisini çekmiyor ve talep etmiyorlar. Milli eğitim destekli çırak öğrenci gelirse bizde bu mesleği gençlere öğretiriz.” Şeklinde konuştu.

“ANADOLU’NUN MAYASI”

Tokat gazetesi köşe yazarı, aynı zamanda sosyolog yazar Ayla Bağ, günümüzde unutulmaya yüz tutan hamutçuluk mesleğinin son temsilcilerinden Hüseyin Örükaya’yı atölyesinde ziyaret etti. Hamut ustası Örükaya’ya işlerinde kolaylıklar dileyen Bağ, “Zanaatkarlarımız; Anadolu’nun mayası olan bu topraklarda yerel tohumların içinde evrensel değerleri barındıran birer hazinedir. “Yaşayan efsaneler ilk tek ve son ustalar” kitabında yer alan tüm ustalarımızın şahsında esnaflarımızın Ahiler haftasını kutluyorum. Kadim şehrimizin en işlek sokağı zamanında kırk, elli çeşit zanaatı bir arada barındıran ve burada herhangi bir meslekte uzmanlaşmaya çalışan çırağın kırk çeşit sanattan az çok bilgi sahibi olma imkanı sunan Sulusokak Akademisinin mezunlarından birisi ustamız Hüseyin Örükaya. Sanatını altmış yıllık babadan yadigar kalan dükkanda orijinaline uygun geleneksel olarak yaşatmaya çalışan Hamut ustası Hüseyin Örükaya ata mesleği olan hamutu doğduğu memlekette insanlara hizmet vermeye çalışan son ustalardan birisi. Hamutun kelime manası; atları arabaya koşarken boyunlarından geçirilen, üzeri meşin kaplı ağaç halka ya da içi saman, kıtık vb. dolu meşin halka. Eskiden ulaşım aracı olarak kullanılan atların eyerleri çok kıymetli ve değerliydi. Şimdilerde özel alanlarda sergileniyor ve süs amaçlı fayton gezilerinde kullanılıyor. Atlar günümüzde önemini yitirse de yine de talep gördüğü yerde değer kazanmaya devam ediyor. Stres atmamıza vesile olan bir hayvan. Tarih boyunca atlar insanoğlunun yanında olmuş ve hizmet etmiştir. ” İfadelerini kullandı.


" TOKATLI HAMUT USTASI BABA MESLEĞİNİ SÜRDÜRMEYE ÇALIŞIYOR konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere TOKATLI HAMUT USTASI BABA MESLEĞİNİ SÜRDÜRMEYE ÇALIŞIYOR ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda TOKATLI HAMUT USTASI BABA MESLEĞİNİ SÜRDÜRMEYE ÇALIŞIYOR ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku