Dolar 27,2693 0.23%
Euro 28,9319 0.28%
Gram Altın 1.676,37 0,00%
Çeyrek Altın 2.808,00 -0,11%
Yarım Altın 5.615,00 -0,12%
Tam Altın 11.164,54 -0,23%
Tokatlı fikrini açıklıyor

Tokatlı fikrini açıklıyor

ABONE OL
04 Nisan 2016, 09:00:53

Tokat’ta şehrin imarda yeni cazibe merkezleri oluşturma adına yapılan çalışmaları sürürken, şehir insanının görüşmelerini almak üzere gazeteci Fatih Kılıç bir gündem oluşturdu.

            “Arkadaşlar! Nereden ve ne zamandan başlarsak kârdır diyerek, bir konuyu gündeme getirme niyetindeyiz. Ve bir günlük değil, bir sürece yaymak isteriz. Şehrin imarında, ‘cazibe merkezi’ olarak belirlenecek bölge neresi olmalıdır? Somut bir soruyla, Tokat’ı Kazova’ya doğru, Turhal ile buluşturmayı düşünmek doğru mudur? Genişleme sahası olarak Topçam etekleri mi uygundur? Başkaca neresi olur? Bu meselenin karar mercileri elbet bellidir. Şehir insanının da bu konuya verilecek mutlak bir yanıtı olmalı… Bugünden öte, gelecek nesli de düşünerek… Lütfen fikir beyan etmekten geri kalınmasın.
(Not: Bencil yanıtım vardır ve vicdanımın, aklımın sesini dinlediğimde, toprağın, üretimin, gıdanın, tarım yapılabilecek geniş alanların gelecek nesillere bırakılmasından yanadır.)” paylaşımı ile Tokatlılardan yorum isteyen gazeteci Fatih Kılıç, aldığı yorumları da haberleştireceğini vurguladı.

TOKATLININ GÖRÜŞLERİ

            Söz konusu gündem üzerine Tokatlı hemşehrilerimizin de yorumları oldu. İşte o yorumları gün be gün bu hafta içerisinde okurlarla paylaşıyoruz:

* Bildiğim kadarıyla şehrin imar yoğunluğu (emsal) bakımından 250 bin nüfusa yetecek yapılaşma müsaadesi vardır. (Yanlış biliyorsam bilen birisi düzeltsin). Böyle bir durumda yeni imar alanlarının yerine eski binaların tekrar yıkılıp yapılması (kentsel dönüşüm veya yerinde dönüşüm) gibi alternatifler üzerinde durulması daha makbuldür (gönlümüzde olan budur). Şehirler batıya doğru ilerler gibi kulağa da hoş gelmeyen cümlelere dilimizi alıştırmayıp yeşil alanlarımıza kıymayıp ve Tokat ekonomisinin temelini oluşturan tarım için tarımsal alanlarını da muhafaza etmek gelecek nesillere borcumuzdur. Topçam dağı eteklerinden başlayıp ormanlık alanları beton binalarla boğarsak Topçam’ın ismini de Topbeton olarak değiştirelim sırıtmasın. (Asım Kara)

DİKKAT!  KAYSERİ ŞEKER’DEN 50 ÇOCUĞA ÜCRETSİZ EĞİTİM

* Tarım alanları korunmak kaydıyla diğer alanlar değerlendirilmeli. Kentsel dönüşüm öncelikli olmalıdır. (Prof. Dr. Adem Önal)

* Evvel zaman farklı düşünürdük. Şimdi: Cazibe merkezi için değil, Kentsel dönüşüm için cezbeye gelelim. Tokat/merkez yeterince cazibeli. İmara açık sıfır arazi sıkıştıkça fiyatlar malum. Bu enerjiyi kentsel dönüşümü devreye sokmak için kullanalım. Dolu-Boş oranı ticaret için işyerlerinde malum, hele ki Behzat bizi bekliyor. GOP. Bulvarına çıkan tali yollarda dahi durum neredeyse farksız. Tokat’ımızın taşı toprağı cazibeli. Ve bakanını da getiriyor cezbeye. Köylümüz de düşünülmeli, belde kıvamındaki ilçelerimiz de. Kentsel dönüşüm oralara da girmeli. Ki aslen konu tarım ve turizmde kazanılacak ivmeyle de bu noktada ilişkili.

Ahvalimiz böyle. Yani dediğiniz gibi… Kim neyi bekliyor? Yeni arazi. Bir anı: “Bir amca ile tanış olduk bir arkadaşın işyerinde. Ordan burdan derken arazi olmadığından fiyatlardan şikayetçi olan amcamızın Gezirlik’te 6 dönüm gibi bir yerinin olduğunu öğrendik. Gezirlikli geçmiş yıllarda 18’i eliyle itmişti. Amca ver arazini bize, 4 milyon lira size dedik:) amcam 16’ya böldü 250 bin az bize dedi, vesselam.

Kentsel dönüşüm politikasında yerel yönetimlerimizin ellerinin güçlenmesi adına, meşru her maksatla yanlarına dikilerek güç verelim. Kamuoyu desteği burada önümüzde olan ödevlerden birisidir. Olmadık mı, yeşillenmeye başlayanın üzerini örtmek isteyen çok olursa! Kendimizden gayri kimseyi de kınamayalım. (Sinan Türk)

*Bence Tokat’ın en önemli sorunu yeterli imar alanının açılmaması buna bağlı olarak gayrımenkul fiyatlarının arsa maliyetinden kaynaklanan nedenlerden dolayı aşarı pahalı olması. Bu işyeri kiralarına ev kiralarına da yansıdığından işyerlerinin sürdürülebilir olmasında da önemli bir faktör oluyor. Şehirlerin kıblesi batıya doğrudur bu anlamda gerek Turhal istikametinde gerek Niksar gerekse Topçam tarafında imara açılabilecek alanlar ile kentsel dönüşümden elde edilebilecek çok ciddi miktarda arazi mevcut Tokat’ta. Bunların tümden imara açılması ile en azından asgari ücretlinin, vatandaşın ev alamıyorsa bile düzgün bir binada oturabileceği evlerin yapılmasını sağlamak lazım. Bina maliyetine % 50 arsa maliyeti binip üstüne müteahhit kârı olduğundan mülk sahipleri haklı olarak kira fiyatlarında uçuyorlar. Tarım arazisine gelince Tokat’ın tüm köyleri tarım arazisi ve neredeyse yarısı meraya dönüşüyor. Tarım yapılacak arazi mi yok Tokat’ta? Her yeşil alan tarım arazisi olsa ülkenin batısındaki şehirlerin birçoğuna hiç bina yapılmazdı. Önemli olan yeterli yeşil alanın korunarak yeni bir şehir inşa etmektir. (Ömer Altın)

DİKKAT!  PTT Personel Alımı Nasıl? Başvurular ve Şartlar

(Devam edecek)

 

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments