takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

19 Ocak 2018 - 11:23:13 - 6 Okunma

TOKAT’IN YÜZYILLIK SERÜVENİ

Yüzyıl gibi büyük bir zaman diliminde baştan geçen bütün olaylar anlamında SERÜVEN…  Bu yüzyıl, 20. Yüzyıl. O yüzyıl ki, dünyamızın ve insanlık tarihinin belki de en sancılı, en çalkantılı, en harpli-darpli bir devri olması yanı sıra bilim-fen ve teknoloji alanında da nice keşif ve icatların yapıldığı bir çağ olmuştur. İşte böylesine anlı-şanlı bir yüzyıl içinde TOKAT’ta neler olmuş, kayda değer hangi olaylar yaşanmış, ne gibi işler kotarılmış veya başarılmış, yaşayanlar neler görmüş, başlarından neler geçmiş… işte bütün bunlar, Metin GÜRDERE’nin en az 15 yıl süren bir uğraşı ile derleyip hazırladığı yer yer kendi görüş ve anılarını da kattığı üç ciltlik bir eserde toplanıp, MAYIS-2017’de basılıp yayınlanarak toplum önüne sunulmuş durumdadır.

            Eserin adı “20. Yüzyılda TOKAT.” Kitabın bu adı ya da başlığı, “Bir şehrin ve İnsanlarının Hikayesi” alt başlığı ile de desteklenmiş. Eserin genel niteliğini belirtmek için de 3. cildin kapağının sağ üst köşesine “Zamanlara, Olaylara ve İnsanlara Şahitlik Edenlerin Anlattıklarıyla” ibaresi konmuş. Toplamda 1175 sayfa tutan, hacimli ve geniş kapsamlı bir eser.

            “20. Yüzyılda TOKAT”, basılıp yayınlanalı 8 ay geçti. Tanıtım yapıldı, Metin Gürdere “imza günleri” düzenledi. Ancak, söz konusu eser gündemdeki yerini bugün dahi koruyor, eminim ki yarın da koruyacak. Ayrıca kitap, kütüphanelerdeki yerini de almış durumdadır. Dolayısıyla bu yazımızın maksadı tanıtım veya reklam yapmak değil, bundan 9 yıl önce, kitap henüz taslak halindeyken, yine gazetemizin aynı “GÜNDEM” köşesinde yorum yapmış bir yazar olarak, ileride tarihçi ve edebiyatçıların da yararlanabileceği bir eserin Tokat ve Tokatlılar için önem ve değerini vurgulamaktır.

            METİN GÜRDERE’nin kitabın önsözünde şöyle bir açıklaması dikkat çekicidir: “(…) Bu kitapta anlatılanlar bir antikacı dükkanındaki antika parçalar gibi… Bu konulara ilgisiz insanlar için bir anlam ifade etmeyebilir. Ama ilgi duyanlar için önemli ve anlamlı olabileceğine inanıyorum. Ben de onlar için, yüzlerce yıl sonra “20. Yüzyılda Tokat’ta acaba ne oldu, ne bitti?” diye merak edecekler için yazdım.”

 

            1980’li ve 90’lı yıllarda Tokat Milletvekili ve ötesinde Devlet Bakanı olarak başarılı bir iz bırakmış, o yılların öncesi ve sonrasında da memlekete önemli hizmeti geçmiş, değerli bir hemşehrimiz olan Metin Gürdere’yi özgün (orijinal) bir yapıt olan “20. Yüzyılda TOKAT” çalışmasından dolayı da ayrıca kutluyorum. 

"CEMALETTİN YARKIN" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku