takip et takip et takip et
Belediye

6 Ağustos 2019 - 473 Okunma

TOKAT’IN YÖRESEL MOTİFLERİ POSTA PULLARINI SÜSLEDİ

Abone Ol

Tokat’ın geleneksel ve yöresel motifleri PTT Pullarına bastırıldı. “Pullarda Yaşayan Tokat” projesi ile Türkiye’de kullanılacak PTT pullarının üzerinde Tokat’ın yöresel yazma desenleri ve Kızık Kilim desenleri yer alacak.

Tokat Olgunlaşma Enstitüsü ve Tokat PTT Başmüdürlüğü işbirliğinde yürütülen “Pullarda Yaşayan Tokat” projesi kapsamında tanıtım programı düzenlendi.

Mektup, posta kartı ve posta pulu kültürünün sürdürülmesi, geçmişten günümüze el sanatlarının yaşatılması için Tokat yazma motiflerinin ülke çapında tanıtılması amacıyla Tokat Olgunlaşma Enstitüsü ve Tokat PTT Başmüdürlüğü tarafından  “Pullarda Yaşayan Tokat” projesi hayata geçirildi.

PTT Başmüdürlüğü Karşıyaka Şubesi’nde düzenlenen etkinliğe Vali Dr. Ozan Balcı, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Jandarma Komutanı J. Albay Hidayet Arıkan, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Ali Çelik, Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Filiz Vanlıoğlu, PTT Başmüdürü Muhterem Demir, PTT Karşıyaka Şube Müdürü Mustafa Kılınç ve davetliler katıldı.

Tokat motiflerinin ve geleneksel el baskısının yer aldığı kartpostal ve pul sergisini gezen Vali Dr. Ozan Balcı’ya, Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Filiz Vanlıoğlu tarafından bilgiler verildi.

Kurban Bayramı vesilesiyle 81 ilin Valiliklerine gönderilmek üzere hazırlanan tebrik kartlarını imzalayan Vali Dr. Ozan Balcı, ayrıca Milli Eğitim Müdürlükleri, Olgunlaşma Enstitüleri, il ve ilçe başkanları, Tokat Milletvekilleri, Belediyeler, muhtarlar, İl Genel Meclisi Üyeleri, İl Müdürleri, Kaymakamlıklar, basın mensupları, Oda Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşlarına Tokat yöresel motifleri ile hazırlanan kartlardan gönderilmesini istedi.

Kartpostalları ve pulları Tokat’ın yöresel motifleri süsledi

Tokat’ın geleneksel ve yöresel motiflerinin kartpostallara ve pullara basıldığını belirten Tokat Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Filiz Vanlıoğlu, “Proje çalışmamıza biz heyecanla başladık, daha sonra PTT Genel Müdürlüğünden bundan sonraki yapılacak çalışmaların yine bu desenlerle devam etmesi istendi. İnşallah bundan sonra Türkiye’de kullanılacak pullarımız Tokat Yöresel yazma desenleri, Kızık Kilim desenleri ve Çorum’da bizim çalışma alanımızda olduğu için Çorum motifleri ile beraber bu çalışmaya devam edeceğiz. PTT ile beraber yapmış olduğumuz ortak bir çalışma” dedi.

Tokat’ın kilim desenlerine özel tebrik kartları bastırıldı

Sonrasında konuşma yapan PTT Başmüdürü Muhterem Demir, “Sadece Tokat’ın kilim desenlerine özel tebrik kartları bastırdık PTT olarak. Tokat’a özel desenlerle birlikte bastırdığımız bu kartlarımız Sayın Valimiz ile birlikte tüm 81 ilin valilerine Kurban Bayramı tebriği olarak gönderiyor olacağız.  Ardından da çalışmalarımızı PTT’nin resmi pullarına yine Tokat kilim desenlerini tatbik ederek devam ediyor olacağız. Etkinliğimiz bu şekilde devam edecek” ifadelerini kullandı.

Tokat yazmaları meşhur

Tokat’ın tarih, doğan ve kültürün kesişim noktasında çok kıymetli bir il olduğunu belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Yaklaşık bin yıllık bir şehir, Anadolu insanının bütün hayata ve yaşama ilişkin sevinçlerini mutluluklarını hüzünlerini, kederlerini dizayn ettiği, bazen bir kilim deseninde, bazen bir yazmada gördüğü motiflerin bugün pullara işlenmiş şeklini görüyoruz. Tokat’ın yazmaları meşhur. Tokat Yazmaları Avrupa’da bile daha önce 19. Yüzyılda Tokat Yazmaları diye aranılırdı. Hatta tarihçi İlber Hoca’nın ifadesiyle Rusya’ya yılda 500 bin top Tokat Basmaları ihraç edilirdi” şeklinde konuştu.

Dünyada bir numara ‘Tokat Yazmaları’

Tokat Yazmalarının özgünlüğünün bozulmadan gelecek kuşaklara aktarılmasının önemli olduğunu belirten Vali Balcı, “Tokat’ın bir sürü kültürel özelliği, tarihi mirası ve zenginliği var. Bunlardan biride yazmalar, Tokat yazmaları dünyada bir numara, hem baskı özellikleri açısından hem motiflerdeki sanat estetik, şıklık açısından bir numara. Bunların Tokat’ın tarihini kültürünü yansıtması açısından büyük bir önemi var. Yarına kalınma açısından büyük önemi var. Başta Olgunlaşma Enstitüsü olmak üzere Müdire Hanım ve ekibi çok güzel çalışmalar yapıyorlar. Özellikle Tokat yazmalarının gerek renk, tasarım, estetik boyutuyla, gerekse baskılarına ilişkin çalışmalarda çok güzel eserler ortaya çıkardılar.  Tokat Yazmalarının yarına kalması açısından, gelecek kuşaklara orijinalliğinin özgünlüğünün bozulmadan aktarılması açısından Olgunlaşma Enstitüsü Tokat için bir kıymet, zaten Türkiye’de de belli sayıda Olgunlaşma Enstitüsü var. Yeni kurulmasına rağmen çok güzel çalışmalar yaptı, yapmaya da devam ediyor. Tokat Yazmalarını merkeze aldılar, bizde Valilik olarak tam destek veriyoruz. Tokat Yazmalarını günümüz koşullarına, insanların beğenilerine, zevklerine uydurma açısından orijinalliğini özgünlüğünü bozmadan hem kök boya, renk ve dizayn anlamında önemli çalışma yürütüyorlar. Bu pul koleksiyonunda da Olgunlaşma Enstitüsünün Müdürü’nün ekibinin büyük katkısı var. Kendisine ve ekibine teşekkür ediyorum. PTT Müdürümüzde çok azimli gayretli, ikisi bir araya gelerek Olgunlaşma Enstitüsünün ve ekibinin hazırladığı yazmaları beraber organize ettiler PTT Pullarına bastılar. PTT ülkemizin köklü bir kurumu, yazma desenlerini çok güzel bastırmışlar. Bundan sonra bizde Tokat’ı tanıtmak için bu pulları ve kartpostalları kullanacağız çünkü desenleri çok güzel basmışlar. Emeği geçen Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü ve ekibine, PTT Müdürü ve ekibine ayrıca PTT Genel Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyorum. Tokat’ın tarihinin ve kültürünün yarınlara aktarılması açısından çok kıymetli anlamlı değerli bir çalışma oldu. Serginin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” İfadelerini kullandı.


" TOKAT’IN YÖRESEL MOTİFLERİ POSTA PULLARINI SÜSLEDİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere TOKAT’IN YÖRESEL MOTİFLERİ POSTA PULLARINI SÜSLEDİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda TOKAT’IN YÖRESEL MOTİFLERİ POSTA PULLARINI SÜSLEDİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku
Şekilli Nick Güçlü Manşet Led TV Ölçüleri tokat evden eve nakliyat