takip et takip et takip et
Gündem

9 Kasım 2019 - 350 Okunma

TOKAT’A SEBZE, MEYVE KURUTMA TESİSİ

Abone Ol

Haziran ayında kapatılan soğuk hava deposu Tokat Ziraat Odasınca çiftçiye kazandırıldı

Tokat Ziraat Odası Başkanı Ahmet Dökülen haziran ayında kapanan soğuk hava deposunu Tokat Ziraat Odası olarak bir yıllığına çiftçinin hizmetine sunduklarını ifade ederek, satılması planlanan soğuk hava deposunu almayı ve bu bölgeye ek olarak sebze meyve kurutma tesisi planladıklarını açıkladı.

Tokat Ziraat Odası Başkanı Ahmet Dökülen Tokat’ta tarım alanında çiftçiye faydalı olabilme adına çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Bu kapsamda geçtiğimiz haziran ayında kapanan soğuk hava deposunu  Tokat Ziraat Odası olarak işletmeye başladıklarını belirten Ahmet Dökülen, “2019 yılı altıncı ayında soğuk hava depomuz kapanmıştı, Özel İdare çalıştırıyordu. Kapanınca Sayın Valimize bir öneri götürdük, burayı bize tahsis edin Tokat Ziraat Odası adına çalıştıralım dedik. Sayın Valim de sağ olsun bize soğuk hava deposunu verdi bir yıllığına. Bu sene de 1300 tonu aşkın elma ve patates soğuk hava deposuna intikal etti. Burayı kullanmaya devam ediyoruz. Sayın Valimize bu anlamda teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Tokat’a ikinci bir soğuk hava deposunun ihtiyaç olduğunu dile getiren Dökülen, “Yalnız Tokat’ta ikinci bir soğuk hava deposu yok, buna ihtiyaç var. Özel İdaremiz mevcut soğuk hava deposunu satmaya karar verdi. Ben de genel merkezimle, yetkili birimlerle, il ve meclis başkanlarımla görüştüm, yönetimine talibiz. Sattıkları zaman şartnameye göre girip Ziraat Odası adına almaya çalışıyoruz.” dedi.

BAĞ YAPRAĞI PAKETLEME VE SEBZE, MEYVE KURUTMA TESİSİ PLANI

Tokat İl Özel İdaresi tarafından satılması planlanan soğuk hava deposuna Tokat Ziraat Odası olarak talip olduklarını ifade eden Ahmet Dökülen, “Eğer kısmet olur da buranın ihalesini alırsak burada ikinci bir projemiz olacak. Biz Tokat bağ yaprağı tescilini aldık, odamız adına tescillendi. O bölgeye bağ yaprağı üzerine paketleme kurmayı düşünüyorum. Ayrıca meyve ve sebze kurutma tesisi planlıyoruz. Gittiğimiz ilçelerde görüyoruz, Erbaa’da bir firma yapıyor kurutma tesisine başladı. Tokat’a da bir kurutma tesisi iyi olur diye düşünüyoruz ve faydalı olacağını düşünüyoruz. Tokat domatesimiz, biberimiz, patlıcanımız yazın ki lezzetle kuruyacak ve sağlıklı bir şekilde vatandaşımıza sunulacak. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Bu konuda Sayın Valimize teşekkürlerimizi sunuyorum; hakikaten çalışkan ve önümüzü, ufkumuzu açan bir kardeşimiz. Kendisi Tokat için bir şans; tarım alanında özverisini gösteriyor, merkezde ve ilçelerde çalışmaları var. Biz de Ziraat Odası olarak meclisim ve yönetim kurulu olarak yanındayız.” şeklinde konuştu.

TOKAT BAĞ YAPRAĞI TESCİLLENDİ

Tokat Ziraat Odası olarak Tokat Bağ Yaprağının tescilini aldıklarını belirten Dökülen, “Bağ yaprağının tescili için müracaat ettik ama baya sıkıntılı bir süreç oldu. O süreçte Erbaa devreye girdi, biz alacağız diye onlar da bir çaba gösterdi. Bir ilde il ve ilçenin aynı şeye talip olması yanlış bir şeydi. Sonuç olarak bizimki Tokat ili bağ yaprağı olarak tescil edildi, onlarınki de Erbaa bağ yaprağı olarak tescil edildi. Benim temennim bunun Tokat adına devam etmesiydi. Ama hayırlısı böyleymiş, memleketimize hayırlı olsun diyorum.” ifadelerini kullandı.


" TOKAT’A SEBZE, MEYVE KURUTMA TESİSİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere TOKAT’A SEBZE, MEYVE KURUTMA TESİSİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda TOKAT’A SEBZE, MEYVE KURUTMA TESİSİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku