Dolar 27,3861 0.25%
Euro 29,0664 -0.07%
Gram Altın 1.628,19 -0,87%
Çeyrek Altın 2.767,00 -0,57%
Yarım Altın 5.533,00 -0,61%
Tam Altın 11.014,74 -0,47%
TOKAT’A SAHİP ÇIKMAK GEREK

TOKAT’A SAHİP ÇIKMAK GEREK

ABONE OL
02 Ağustos 2019, 09:38:56

Tokat Belediyesi ve Tokat Sivil Kalkınma Platformu (TOSKAP) işbirliğinde hayata geçirilen, Tokat Valiliği tarafından desteklenen, “Tokat’ta Üret, Tokat’ı Sev, Tokat’ta Tüket” kampanyası düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu.

“Tokat’ta Üret, Tokat’ı Sev, Tokat’ta Tüket” için tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Taşhan’da düzenlenen programa,  Vali Dr. Ozan Balcı, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Ali Çelik,  Tokat Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Fehmi Çankaya ve Tokat Esnaf ve Sanatkarları Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan katıldı.

KRİZLER FIRSATA DÖNÜŞEBİLİYOR

“Tokat’ta Üret, Tokat’ı Sev, Tokat’ta Tüket” kampanyası tanıtım toplantısının açılış konuşması Tokat TSO Başkanı Dr. Ali Çelik tarafından yapıldı. Krizlerin zamanla fırsata da dönüşebileceğini belirten Çelik, “Özellikle son bir buçuk yıldır ülkemiz iç-dış tehditlerle karşı karşıya, ciddi bir ekonomik sıkıntı ile karşı karşıyayız, şehrimizde bundan doğal olarak etkilendi. Toplumların bu tür krizlerden çıkışı için oturup bir takım ciddi, yapısal, sağlıklı, ileriye dönük kararlar alması lazım. Biz de şehri yöneten insanlar olarak hep birlikte kafa kafaya verdik. Öncelikle bu kadar yerel, milli rezervi, değeri olan bir şehrin bu tür krizlerden bu kadar çabuk etkilenmemesi gerektiğini düşündük. Yani bizim aslında bizim rezervimiz var, imkânımız var ama bunları kullanamıyoruz, değerlendiremiyoruz. Yapısal sorunlarımız var ya da dokusal sorunlarımız var, kendi içimizde bir takım üretimi, çalışmayı, birlikteliği arttıracak eksikliklerimiz var diye düşündük. İşin temelde psikolojisinden başladık. Sizlere de bugün tanıtımını yaptığımız bu kampanya ile bunu duyuracağız. Aslında krizler zaman zaman toplumlar için bir fırsata da dönüşebiliyor. Bunu kabul etmemiz lazım. Geçmişte istikametimizi yanlış yönlendirmiş olduğumuz bir takım suni sektörlerde yaşanan olumsuzluklar, bizim gerçekte olmamız gereken yerlere bizi götürebilir. O yüzden oturup hep birlikte bir takım kararlar almamız lazım” dedi.

DİKKAT!  Membran Nedir

TOKAT’TA OLMAYAN HİÇBİR ŞEY YOK

Türkiye’de ve dünyada olan ürünlerin Tokat’ta da olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, vatandaşlardan tüketimlerini kendi şehirlerinde yapmalarını istedi. Başkan Eroğlu, “Tokat’ı sev! Evet önce Tokat’ı sevmek gerek. Ardından Tokat’taki değerlere sahip çıkmak gerek. Tokat’ta üretmek, Tokat’ta tüketmek çok önemli kavramlar. Bunun hem altının çizilmesi, hem de içinin doldurulması çok büyük önem arz ediyor. Arzu ettiğimiz husus şu. Başta esnaflarımızdan başlamak üzere her birimizi günlük hayatında bir takım ihtiyaçları var. Gıda ihtiyacımız var, giyecek ihtiyacımız var, kullandığımız eşyalarla ilgili birçok ihtiyaçlarımız var. Bu ihtiyaçlardan hepsi Tokat’ta mevcut. Tokat’ta olmayıp da İstanbul’da Ankara’da olan veya İstanbul’da Ankara’da, İzmir’de, New York’ta, Amsterdam’da, Paris’te olup da burada olmayan bir şey var mı soruyorum? Yok! Hepsi var. Olmayan hiçbir şey yok. O zaman biz ne yapacağız? O zaman biz burada tüketeceğiz. Burada alışverişlerimizi yapmalı, burada gereksinimleri, ihtiyaçlarımızı sağlamalı ve Tokat’ın insanına, Tokat’ın esnafına bu katkıyı sağlamalıyız” şeklinde konuştu.

TOKAT’IN ÖNÜ AÇIK

 Esnafın, çiftçinin, sanayicinin, hizmet sektörünün, üretici güçlerin yanlarında olduklarını belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “ Ekonomik faaliyetleri önemsiyoruz çünkü Tokatlı aş ve iş sorununun çözülmesini ister bizlerden. Bizim temel görevimiz insanların hayatını kolaylaştırmak. Biz bunu dert ediniyoruz önce aş ve iş sorununun halledilmesi lazım. Elbette özel sektör çalışıyor, işçilerimiz çalışıyor, bizlere düşen görev onları desteklemek, yüreklendirmek bunu da ziyadesiyle yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Kısacası Tokatlı hemşerilerimizin kadını, erkeği, yaşlısı, genci ile dertlerini dert ediniyoruz. O dertleri çözmek içinde gayret ediyoruz. Tokat’ın önü açık. Tokat bolluğun bereketin, kültürün egemen olduğu bir yer.  Demlenmiş bir şehir, bir kültürü var, insan yapısı şehir kültürü ilçeleri ile beraber kaliteli bir insan yapısı var bu bizim için önemli” dedi.

DİKKAT!  İyi Dersler Şoför Amca Projesi afiş yarışması sonuçlandı

TOKAT GELECEĞE HAZIRLANIYOR

Tokat’ın tarımın başkenti olacağını kaydeden Vali Balcı, “İnşallah birkaç yıl içerisinde tarımsal hasılanın uygulanan ve uygulanmakta olan projelerle beraber birkaç milyar dolar getiri sağlayacağını düşünüyorum. Biz sadece gündelik problemleri çözmüyoruz, aynı zamanda şehri geleceğe de hazırlıyoruz. Şu anda kurduğumuz, örgütlediğimiz yaptığımız projeler şehrin bir anlamda geleceğini hazırlamak. Tokat’ın önünün çok açık olduğuna inanıyorum. Tarımda arazi toplulaştırmaları bitecek, yapılmakta olan büyük barajlarımız ve göletlerimiz var. Seracılık, asma yaprağı, çilek, Niksar Cevizi, kiraz, şeftali, domates, diğer sebzeler ile Tokat tarımın başkenti olacak. Ben buna yürekten inanıyorum.  Biz çiftçimizin cebine ne kadar para koyarsak esnaf, sanayici, hizmet sektörü daha çok kazanacak.   Önümüzdeki yıl havalimanı bitiyor.  Tokat’ta üret, Tokat’ta tüket diye yola çıkılmış ama Tokat’ta üret, Tokat’ta tüket, Türkiye’de tüket, Dünya’da tüket yapacağız bunu, ürünlerimizi dünyaya satmamız lazım ki daha çok para kazanalım. Tokat potansiyeli çok yüksek bir yer, havalimanı da bittikten sonra ihracata dayalı tarımsal sanayi Tokat’ta kuracağız.” İfadelerini kullandı.

TOKAT’TA HAYATIN HER ALANINDA GÜZEL ŞEYLER YAPILIYOR

Kültür ve turizmde önemli adımlar atıldığını belirten Vali Balcı, “Tarihin, kültürün, doğanın bir araya geldiği Tokat’ın çok güzel zenginliği var. Kültürün ve turizminde başkenti, birkaç yıl içerisinde büyük bir merkez olacağına inanıyorum. Mesele derdi dert edinebilmek. Eğitime el attık, Etüt Merkezlerini kurduk hep beraber yürütüyoruz. Türkiye’nin en çok zenginleştirilmiş kütüphanelerini yapacağız. Bebek ve çocuk kütüphanesi yapılıyor. Çoğu ilde bebek kütüphanesi bile yok. Tokat’ta üretmek, Tokat’ın ürünlerini satmak, Tokat’ı sahiplenmek, derdini dert edinmek, çözüm için katkı sağlamak, kısacası Tokat’taki bir numaralı işimiz huzur ve esenlikten sonra milletin aş ve iş sorunudur. Bir taraftan da şehri gelecek kuşaklar için hazırlamak lazım ona da gayret gösteriyoruz. Derdi dert ediniyoruz, inşallah Tokat’ın önü açık. Tokat’ta hayatın her alanında güzel şeyler yapılıyor. Bizim görevimiz insanlarımızın emrinde olmak, onları cesaretlendirmek, yüreklendirmek ve birde altını çizerek vurguluyorum, değer üreten insanlara değer vermek, değer üreten kurumları değerli kılmak. Tokat’ta güzel şeyler olacak. ” şeklinde konuştu.

DİKKAT!  Clinic Care Center ile Mide Küçültme Ameliyatı

Konuşmalar sonrasında Vali Dr. Ozan Balcı ve beraberindeki protokol “Tokat’ta Üret, Tokat’ı Sev, Tokat’ta Tüket” “kampanyasının stickerlarını esnaflara dağıttı.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments