takip et takip et takip et
Gündem

14 Kasım 2019 - 813 Okunma

TOKAT’A İKİ ÖNEMLİ YATIRIM

Abone Ol

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Gümenek Millet Bahçesi ve Dartaş İçme Suyu Barajı Projesi ile ilgili basın açıklaması yaptı.

20 milyon TL değerindeki Gümenek Millet Bahçesi projesinin Tokat Milletvekilleri Yusuf Beyazıt, Özlem Zengin ve Mustafa Arslan’ın girişimleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uhdesine alındığını belirten Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, projenin tamamlandıktan sonra Tokat Belediyesine devredileceğini söyledi.

Tokat’ın içme suyu sorununu çözecek Dartaş Mehmet Karaca Barajı’nın yatırım programına alındığının müjdesini veren Başkan Eroğlu, projenin 2020 yılında ihalesinin yapılacağını, çalışmaların da hızlı bir şekilde başlayacağını ifade etti.

PROJENİN YAPIMINI BAKANLIK ÜSTLENDİ

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Gümenek Millet Bahçesi ve Dartaş İçme Suyu Barajı Projesi ile açıklamalarda bulundu. Gümenek’te basın mensuplarına projelerin detayları ve yapılacak çalışmalar ile ilgili bilgiler veren Başkan Eroğlu, “Gümenek hepimizin hafızasında çok önemli yeri olan çok eşsiz bir alan. Karadeniz’de ve bölgede böyle güzel bir alan yok, içinden ırmak geçiyor, çok güzel özenle dikilmiş 50 yıllık ağaçlar var. Coğrafyası düzlük çok güzel bir alan. Gümenek şehrimiz ve insanımız için önemli bir değer. Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanımızın başlattığı Millet Bahçeleri projeleri vardı. Şu anda da şehirlerde millet bahçeleri projeleri yapılmaya başlandı. Bitenler açılanlar var, bu süreç önümüzdeki yıllarda da devam edecek. Şahsımın Belediye Başkan adaylığı sürecinde seçilirsek Tokat’a dair 71 adet projelerimiz vardı. Bunlardan birisi de millet bahçesi projesiydi. Millet bahçesini Gümenek’e yapalım diye bir fikrimiz vardı. Fikrimizi önce vekillerimizle paylaştık ardından Bakanlığımıza ilettik. Geçtiğimiz yıl Çevre ve Şehircilik Bakanımızın Tokat’ı ziyaretlerinde bu fikrimizi ortaya koymuştuk. Sayın Bakanımızda buna çok olumlu yaklaştı. Bakanlığımıza bu projenin yapımı ile ilgili de bazı taleplerimiz oldu. Tahmini olarak yaklaşık 20 milyonu bulabilecek bir projeydi. Bakanlığımız bize 5 milyonluk bir hibe vermişti. Geri kalan kısmı da belediyemizin yapması gereken bir rakamdı. Değerli Milletvekillerimiz Yusuf Beyazıt, Özlem Zengin, Mustafa Arslan kendileri Çevre Şehircilik Bakanımıza ziyaretlerinde Tokat’ımızın Gümenek Millet Bahçesinden de bahsetmek suretiyle buradaki bütün yapımın tamamının Bakanlık uhdesinde yapılması konusunda ricacı oldular.  Bunun sonucunda da Gümenek Millet Bahçesinin tamamının yapımı Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız kendi uhdelerine aldılar. Biz projeyi bu hafta içerisinde teslim edeceğiz. Ardından projenin yapımını bakanlık üstlenecek, yaptıktan sonra Belediyemize burayı devredecek. Bizde belediye olarak millet bahçesi olarak halkımız için işletmiş olacağız. Bu son derece önemli bir şeydi. Hem bunun müjdesini vereyim, hem de emeği geçen Bakanımıza değerli milletvekillerimize de teşekkürlerimi bir borç biliyorum.” Dedi.

GÜMENEK CANLANACAK

Gümenek Millet Bahçesinde yer alacak çalışmaları anlatan Başkan Eroğlu, “Gümenek toplamda 290 dönüm ama biz 211 dönümlük alanda millet bahçesini yapıyoruz. Aquapark olacak, iki bin kişilik bir tribün olacak ve etkinlik alanı olarak hizmet verecek. Amfi tiyatromuz, 3 ayrı noktada sosyal tesisler, yürüyüş ve bisiklet yollarımız olacak. Bütün çevresinde biz yürüyüş ve bisiklet yolları yapıyoruz. İnsanların sosyal alanlarla millet bahçesinde vakit geçirmelerini sağlayacağız. 4 adet spor sahalarımız,kamelyalarımız olacak. Burada insanlar piknik yapabilecekler. Safari parkımız, su sporları iskelemiz, masal kahramanları parkımız, fotoğraf yolumuz olacak. Kanal Tokat’a benzer bir şekilde kayıkların yüzebileceği, iskelelerin olduğu, köprülerle geçişlerin olduğu güzel bir şekilde ırmağımızı dizayn etmiş olacağız.” İfadelerini kullandı.

YEŞİL KORUNACAK

Yeşili korumanın ve çoğaltmanın çok önemli olduğunu belirten Başkan Eroğlu, “Burası çok güzel bir coğrafya. Bütün mevcut ağaçlarımızı koruyoruz bunun altını çizmek istiyorum. Bunun yanında arkadaşlar yerlerini belirledi bin beş yüz tane yeni ağaç dikeceğiz. Burada yeşili çoğaltacağız. Kullandığımız bütün malzemelerin doğal olmasına gayret ediyoruz. Işıklandırması yapılacak, güvenlik görevlilerimiz olacak. Üç ana otopark oluşturuldu. Türkiye’nin sayılı güzel millet bahçelerinden biri olacağına inanıyorum.” Şeklinde konuştu.

MİLLET BAHÇESİNİN İŞLETMESİ TOKAT BELEDİYESİNE AİT

Başkan Eroğlu işletmesinin Tokat Belediyesine ait olacağı Gümenek Millet Bahçesinin hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu.

DARTAŞ MEHMET KARACA BARAJI

Dartaş İçme Suyu Barajı Projesinin yatırım programına alındığını ve projenin 2020 yılında ihalesinin yapılacağını belirten Başkan Eroğlu, “25 yıldır Tokat’ımızın içme suyu ile alakalı baraj noktasında girişimler ve bu projenin bir takibi olmuştu. 2016 yılında yaptığımız bir protokol doğrultusunda Tokat’ın Dartaş Barajı ile ilgili Belediye olarak biz bu içme suyunu istiyoruz demiştik. Gelinen noktada şu anda bu proje her anlamıyla tamamlandı, ÇED Raporları, alanın tespiti, nasıl bir içme suyu barajı olacağı çalışıldı ve yedi sekiz ay önce her şeyi ile bitti ve yatırım programına alındı.  Bununda müjdesini verelim, yine değerli vekillerimize teşekkür ediyorum, onlar Bakanımızla görüşmek sureti ile Dartaş Mehmet Karaca Barajı’nın yapımıyla alakalı bu işin yatırım programına alınması kabul edildi. Şimdi yatırım programına alındı 2020 yılında ihalesi yapılıp baraj ile alakalı çalışmalar da hızlı bir şekilde başlayacak. Tokat’ta içme suyunu kaynak suları ile sondaj yaparak sağlıyoruz. Tokatta 14 noktada yaptığımız sondajlar sonucu oluşturduğumuz içme suyu depolarından şebekeye veriyoruz. Bu çok masraflı oluyor. Zira çok ciddi bir elektrik giderimiz var. Her ay 700 bin lira gibi bir rakam sadece içme suyunun tedariki için elektrik faturası ödüyoruz. Proje ile suyu getirdiğimizde depolarda ki sondajla yer altından çıkardığımız kaynak sularını bertaraf ederek cazibeli doğal bir suyu da Tokat’a vermiş oluyoruz. Ortalama her yıl 10 milyon metreküp civarında bir içme suyu tedarikimiz var. Barajımızın kapasitesi yıllık 18 milyon metreküp hemen hemen iki katına yakın. Yukarı Gökçe Köyü ve Tahtoba Köyü’nün arasında Dartaş diye bir mevki var o mevkie baraj yapılacak. 1897 kilometre karelik bir alanda kurulacak. Barajın yüksekliği 65 metre olacak.” Dedi.

TOKAT’IN İÇME SUYU İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Dartaş İçme Suyu Barajı Projesinin tahminen 40 milyon gibi maliyeti olan çok önemli bir proje olduğunu belirten Başkan Eroğlu, barajın sulamada kullanılmayacağını, sadece içme suyu olarak kullanılacağını belirtti.


" TOKAT’A İKİ ÖNEMLİ YATIRIM konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere TOKAT’A İKİ ÖNEMLİ YATIRIM ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda TOKAT’A İKİ ÖNEMLİ YATIRIM ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku