takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

9 Eylül 2017 - 13:26:10 - 100 Okunma

TOKAT VE KİTAP FUARI

TOKAT VE KİTAP FUARI

                Kurban Bayramı dolayısı ile gittiğim memleketimde birkaç görüşme ve dostlarımla buluşma imkânı doğdu. Bu görüşmelerden birinde Tokat Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni sevgili Fatih Kılıç kardeşim ile söyleşirken söz şehrimizde yapılması düşünülen bir kitap fuarı ile alakalı konuya gelince derinlemesine bir hasbıhal ettik. Tokat Kent Konseyi önderliğinde başlatılan bu kampanya şehrimiz için çok gerekli ve aynı zamanda çok büyük bir ihtiyaçtır.

                Ülkemizde fuarcılık hizmetleri artık belli merkezlerden çıkarak şehir eksenli daha geniş alanlara yayılmaya başladı. Bu bağlamda kitap fuarları da bu gelişmelerden nasibini almaktadır.

Yıllardır farklı şehir ve ülkelerde birçok ulusal ve uluslararası düzeyde kitap fuarına yayınevim ile birlikte katılma ve o güzellikleri doyasıya yaşama şansını yakalamam sebebi ile Tokat’ta da böylesi bir organizasyonun planlandığını duyduğumda heyecanlandım ve çok mutlu oldum. Zaman zaman yazılarımda ve katıldığım panellerde şehrimizi her zaman bir kültür ve sanat şehri olarak anlatmaya çalıştım. Gerçekten de geçmişten günümüze birçok kıymetli şair, yazar, ressam, araştırmacı ve sanatkârı bağrından çıkartmış küçük ama bir o kadar da yüreği kocaman bir şehrin adıdır Tokat.

                Bu yıl ilki düzenlenecek olan kitap fuarı tertip komitesinde şahsıma yer verilmiş olması; öncellikle 20 yıldır edebiyat sanat ve kültür adına büyük bir mücadelenin içinde olan şehrimizin ve ülkemizin seçkin edebiyat dergilerinden Kümbet Altında Dergisi, aynı zamanda ulusal ve uluslar arası anlamda şehrimize birçok etkinlik kazandıran ve bu noktada her türlü kültür, sanat ve edebiyat konulu projenin içerisinde yer alma noktasında sosyal sorumluluktan asla taviz vermeyen Tokat Kültür Derneği ile şu anda yayıncılık hayatına devam ettiğim ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiğim Göl Yayınevi ailesi adına onur vericidir. Bu noktada etkinlik komitesince alınacak kararlarda elimizden geldiğince her türlü desteği vermeyi taahhüt ediyoruz.

                Kitap fuarları; okuyucu ile kitapların yazarları ile doğrudan buluşturulduğu saygın ortamlardır. Bu noktadan hareketle şehrimizde planlanan bu organizasyonda kitap ana tema olmalı ve bunun üzerinde bina oluşturulmalıdır. Fuarcılık anlayışı kitaptan öteye geçmemelidir. Sadece kitap ve kitapseverlerin aynı havayı soluduğu seçkin bir ortam hazırlanmalıdır. Kitap fuarlarında zaman zaman karşılaştığımız bazı nahoş görüntülerin o fuarları amacından uzaklaştırdığını ve sonrasında o fuarların etkisinin azaldığını sık sık gördüğüm için bu noktalarda gerekli uyarıları yapmayı şehrimizde planlanan fuarcılık anlayışın gelişerek sonraki yıllara devam etmesi noktasında uygun buluyorum.

Kitap fuarlarında seçkin yayınevlerine yer verilmeli, herkesi kucaklayacak ve tüm okurların istek ve beklentilerine cevap verecek çeşitlilik ve nitelikte kitapların olmasına gayret gösterilmelidir.

İşportacı-pazarcı mantığı ile sergiler açıp fuarda yüksek sesle veya yazılı görseller ile yayınevlerinin nitelik ve çeşitlilik anlamında ki katılımları baltalanmamalı ve bu tür katılımcılara izin verilmesi gerekmektedir.

                Fuar ile ilgili il ve ilçelerde her türlü görsel ve yazılı tanıtım araçları ile tanıtımlar gerçekleştirilmeli, özellikle yerel yönetimlerin organizasyon heyeti ile koordineli şekilde belli program ve takvim dâhilinde okulların ücretsiz olarak fuar alanlarına taşınmaları sağlanmalıdır.

Kitap fuar merkezinde panel ve söyleşiler için alanlar belirlenmeli ve okuyucular ile yazarların buluşması sağlanmalıdır.

                Tokat şehri gülümseyen yüzü ve misafirperverliği ile eminim benzeri yapılan birçok kitap fuarından daha fazla isminden söz ettirecektir.

                Bizler bu sorumluluk ve şehrimize olan vefa borcumuzdan dolayı üzerimize düşen her türlü görevi yapmaya hazırız.

                Emeği geçen ve katkısı olan herkese şahsım, kurumlarım ve şehrim adına teşekkürlerimi sunmaktan onur duyarım.

Selam ve muhabbetle.

Ünal Kar

Göl Yayınevi

 

Genel Yayın Yönetmeni

"Ünal Kar" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku