takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

27 Mayıs 2019 - 07:16:50 - 22 Okunma

TOKAT VALİLERİ

Araştırmacı yazar ve şair Hasan AKAR’ın 9. eseri, “TOKAT VALİLERİ” adıyla kitap dünyasındaki yerini aldı. 21 yıla yayılan, önceki 8 eserinin dördü, başka yazar arkadaşlarıyla ortaklaşa çalışmasının ürünleri. Eğitimci – araştırmacı yazar Hasan AKAR’ın üretkenliği belirgin özelliğidir. Kitaplarının tamamı TOKAT ve NİKSAR üstüne araştırma ve incelemeye dayanan belgesel nitelikte eserlerdir. “TOKAT VALİLERİ” adlı kitap da, bugün itibariyle 96. yaşına erişen CUMHURİYET devrinin Valilik kurumu açısından, TOKAT bağlamında belgesel bir kesitidir.

            TOKAT, Danişment – Selçuklu – Osmanlı dönemleri (1071 – 1923) itibariyle çeşitli yönetim (statü) yapılanmaları geçirmiştir. Bu yapılanmalar Beylik, Defterdarlık, Voyvodalık (Hassı Hümayun), Müdürlük, Kaymakamlık, Mutasarrıflık şeklindedir. 1923 ve sonrası CUMHURİYET dönemi ise VALİLİK olmuştur.

            TOKAT Vilayeti’nin ilk Valisi Mehmet Said Bey’dir. Tokat’taki görevine 21.06.1922’de Sancak (Liva) mutasarrıfı unvanı ile başlamışsa da 12.10.1924 tarihine kadar görevine devam ettiği için Vali unvanı da taşımıştır. Mehmet Said Bey’den itibaren günümüze 35 Vali gelip geçmiştir. Tokat’ın 36. Valisi olarak 05 KASIM 2018 tarihinde işe başlayan Dr. Ozan BALCI halen görev başındadır.

            1923’den günümüze 96 yıl geçti. Geçen 96 yıl içinde 36 Vali görev yaptığına göre, ilimiz Valilerinin görevde kalış süreleri ortalaması yaklaşık 2 yıl 7 aydır ki, bu da daha kapsamlı hizmet vermek adına yeterli olabilir mi? Öyle ki 4-5 yıl görevde kalanlar olmakla beraber, 2 yıl, hatta daha kısa süre kalanların olması pek mantıkî gözükmüyor.

            Valilik makamı bir anlamda merkezî siyasî otoriteye bağlı siyasî memuriyet olmakla beraber, ilçeler, belde ve köyler ve bütün birimler kapsamında il yönetiminin düzgün işlemesi, genel asayiş ve huzurun temini, devletin devamlılığı noktasında fazla politize edilmeden yürütülmesi gereken çok önemli bir görevdir. Ayrıca kurumsal anlamda, OSMANLI ve SELÇUKLU devirlerine dek uzanan bir idari yapılanma biçimi olduğundan dolayı da tarihsel bir ağırlığı vardır.

            Hasan AKAR’ın 4 yıl süren, 35 kaynakçaya, araştırmaya ve birçok birebir görüşmelere dayanan titiz çalışmasının ürünü olan “Cumhuriyet döneminde TOKAT VALİLERİ” kitabı, ilimizin yakın tarihi açısından da önemli bir eserdir. Kitapta, Valilerin uyguladıkları projelere, yaptıkları işlere ayrıntılı bir şekilde değinilirken ayrıca kişilikleriyle ilgili ilginç anekdotlara da yer verilmiştir.

            Değerli çalışmasından dolayı Hasan AKAR’ı kutluyoruz.

"CEMALETTİN YARKIN" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku