takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

20 Ağustos 2018 - 13:37:17 - 17 Okunma

TOKAT VALİLERİ ( XXXIII) MUSTAFA TAŞKESEN

Tokat Valisi Mustafa Taşkesen 16 Mart 1965 ‘de Yozgat/Yerköy’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Yozgat’ta tamamladı.1986 yılında Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu.1988 yılında kaymakam adayı olarak İçişleri Bakanlığı’nda göreve başladı.

1991 yılında Gaziantep/Nurdağı Kaymakamlığına atandı.((1991-1994) Şirvan/ Siirt/ Palu, Elazığ /Palu  (1994-1996) Kaymakamlığı yaptı.

1996 yılında İçişleri Bakanlığı Eğitim Daire Başkanlığı’nda Şube Müdürü olarak atandı.1998 yılında Mülkiye Başmüfettişliği’ne atandı.2005 yılında Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığına atandı. Emniyet Genel Müdürlüğü Denetleme Grup Başkanlığı yaptı.

Bakanlar Kurulu’nun 07.3.2007 tarihli atama kararnamesi ile de Giresun Valiliği’ne (30.03.2007-03.07.2009), İçişleri Bakanlığı’nın 10.06.2009 tarih ve 10030 sayılı yazıları ve Bakanlar Kurulu’nun 11.6.2009 tarihli kararıyla Tunceli Valiliği’ne atanan Mustafa Taşkesen (2009-2012),03.08.2012 Tokat Valiliği’nde  (2012-2014) görevlendirildi.

23.05.2014’de 29008 Sayılı Resmi Gazetede de yayınlanan Atama Kararnamesi ile de Mardin Valiliği’ne atandı.(12.06.2014-27.02.2015) Bu görevde iken 19.02.2005’ de Merkez Valiliği görevine alındı. Çok kısa bir süre Düzce Valiliği’ne vekâleten (30.08.2016-07.09.2016) atandı. Hâlen Ankara’da Merkez Valiliği görevini sürdürmektedir.

Betül Hanım ile evli olan Vali Mustafa Taşkesen’in Eymen adında biri kız, Ahmet Alp ve Ümit adında  ikisi erkek üç evladı vardır.

Her Vali atandığı ilde genellikle 3 ila 5 yıl arasında görev yapar ve daha önce o şehrin yapısına göre tasarladığı bazı plan ve projelerini uygulamak ister. Ancak Tokat’ta iki yılını bile doldurmadan tayininin Mardin’e çıkması şüphesiz ki Vali Mustafa Taşkesen’in bu düşüncelerinin gerçekleşmesine engel olmuştur. Zaten Tokat’tan ayrılırken bu konuda haklı sitemlerini ortaya koymuştur. Geldiği günden beri eşi Betül Hanım’la birlikte mesai arkadaşları ve halkla güzel bir iletişim kuran Taşkesen’in bu tayinine daire amirleri kadar halk ta üzüntü duymuş, Taşkesen Ailesi’ne anlamlı bir veda töreni düzenlenmiştir. Bu uğurlama törenini o günün basını şu şekilde yansıttı.

“İlimizde yaklaşık 2 yıl görev yaptıktan sonra Mardin Valiliğine atanan Vali Mustafa Taşkesen, Tokat’tan törenle gözyaşlarıyla uğurlandı.

Vali Mustafa Taşkesen’e veda etmek isteyen bürokratlar ve vatandaşlar valilik önünde toplandı. 7’sinden 70’ine her yaştan insanın vedalaşmak için geldiği törende, sevgi evi öğrencileri “Yolunuz açık olsun Vali baba, Betül anne sizi unutmayacağız” şeklinde açtığı pankartı gören Vali Mustafa Taşkesen ve eşi Betül Taşkesen gözyaşlarını tutamadı.

Valilik Makamında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Taşkesen, Tokat’tan ayrıldığı için duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Tokat’ta görev yapmaktan onur duyduğunu belirten Taşkesen, “Mevlâna’nın deyişiyle ‘Tokat’a gitmek gerek, insanları da tabiatı gibi mutedildir’ dediği bir şehirde, medeniyetimizin filizlendiği, milletimizin medeniyetinin burada büyük eserler bıraktığı önemli bir Anadolu şehrinde çalışmaktan, sizlere hizmetten onur duyduğumu belirtmek istiyorum” diye konuştu.

Vali Mustafa Taşkesen, “Bu teveccühü hak etmedik. Çok kısa süren bir çalışmamız oldu. Ondan dolayı erken ayrılmak zorunda kaldık. Onun hüznünü yaşıyoruz. Ama biz devlet memuruyuz mutlaka gidecektik ama biraz erken olmasının hüznü var. Kısmet, kader böyle imiş. İnşallah biz adil bir şekilde hukukun üstünlüğünü önde tutarak çalışmaya çalıştık. İnsanlarla gönül bağı kurmaya çalıştık. Vatandaşımızın sevincini bayram bildik, hüznü ile hüzünlendik. Herhalde ondan dolayı hemşerilerimiz böyle teveccühte bulunuyor. Demek ki biz çalışma felsefemizi gösterebilmişiz” diye konuştu.

Vali Mustafa Taşkesen’in görev yaptığı döneme (2012-2014) ait Tokat İl Halk Kütüphanesi arşivlerindeki gazetelerden seçmeye gayret ettiğimiz haberler.

Tokat Gazetesi 4 Eylül 2012:Vali Taşkesen’in ilk mesajı ”Biz taşın altına elimizi koyacağız. Taş üstüne taş koyana gerekirse harç taşıyacağız. Yanımızda ol diyenin koluna gireceğiz, destekle diyenin arkasında olacağımızı şimdiden belirtmek istiyorum”

Tokat Gazetesi 7 Eylül 2012:Vali Taşkesen tutarlılığa önem veririm. Üzüm yemek niyetiyle yapılan bütün eleştirilere bizim başımızın üstündedir. O konuda bakışımız ve yüreğimiz geniştir. Yeter ki Tokat için faydalı olsun. Motivasyonu, şevki kırıcı olmasın Ondan öncesi hiç önemli değil. Bu zenginliktir.”

Tokat Gazetesi 11 Aralık 2012: Vali Taşkesen’den Almus ziyareti. Vali Taşkesen Tufan tepe Misafirhanesi’nin bakımsız hâlini görünce:”Merhum Yazıcıoğlu hayatta olsaydı bizleri affetmezdi. Atıl durumda olan bu misafirhane gerekli tadilatlar yapılıp kullanır vaziyete getirilerek mutlaka değerlendirilmelidir” dedi.

Tokat Gazetesi 12 Ocak 2013: 25 Engelliye akülü araç. Vali Taşkesen, engellilerin yaşadıklarını anlamaları için sempati vurgu yaparken bir akülü araca oturdu ve o hissiyatı yaşadı.

Tokat Gazetesi 12 Ocak 2013:Vali Taşkesen’in eşi Betül Taşkesen Gönül Elçileri Projesinin Onursal Başkanı oldu.

Tokat Gazetesi 24 Ocak 2013: Tokat’ın AB Projeleri. Vali Mustafa Taşkesen 16 Ocak 2013 tarihinde Avrupa Birliği Bakanlığı’nda toplantıya katıldı. Toplantıda Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığı’nca ilimizde finanse edilen AB Projeleri konusunda bilgiler sundu.

Tokat Gazetesi 18 Mart 2013:Beni dostunuz biliniz. Vali Mustafa Taşkesen, Eylül itibarıyla ilimizde başladığı görevin ardından il merkez ve ilçelerimizdeki basın camiasının temsilcileriyle 16 Mart sabahı kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltıda basın mensupları ile sohbet eden Taşkesen,”Sizin sıkıntılarınızı biliyorum, beni dost bilin.”Dedi.

Tokat Gazetesi 28 Mart 2013: Okumaya davet. Vali Taşkesen ve eşi öğrencilerle bitlikte kitap okurken çocuklarımıza bu yaşlarda kitap okuma sevgisin verdiği zevki tattırabilsek ileride kendiliğinden okumaya devam edecektir.

Tokat Gazetesi 20 Mayıs 2013:Vali Taşkesen gençleri konutta ağırladı.”Kitap okumak hayat biçimidir” “Okullu okulsuz okuyoruz “projesi kapsamında liseler arası en çok kitap okuyan 20 öğrenciyi Vali Mustafa Taşkesen ve eşi Vali konağında kabul etti.

Tokat Gazetesi 3 Temmuz 2013: Kentler Tokat’ta buluştu. 3-7 Temmuz 2013 tarihleri arasında yapılacak olan Topçam Festivali çerçevesinde çevre illerin (Sivas-Amasya-Yozgat-Çorum ) katılımıyla “Beşi Bir Yerde Kültür Buluşması “ gerçekleştirilecek.

18 Eylül 2013:Tokat Heyetinin Çin temasları. Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Yönetim Kurulu Başkanı Vekili Tokat Valisi Mustafa Taşkesen ile yönetim kurulu üyelerinden oluşan heyet 2-6 Eylül  tarihleri arsında 5 gün Çin’in değişik şehirleri ile Hong Kong  Özel İdari Bölgesi’nde bir dizi temaslarda bulundu.

Tokat Gazetesi 21 Eylül 2013:Proje atağı. Vali Mustafa Taşkesen, özel çocuklar için düzenlenen ve sonlandırılan “Neşeli Günler “projesinin ardından Tokatta eğitim adına çok şeyin yapılacağını söyledi.

Tokat Gazetesi:2 Aralık 2013:Tokat için tanıtım filmi. Vali Mustafa Taşkesen öncülüğünde Yeşilırmak Kalkınma Birliği desteğiyle Tokat Tanıtım filmi hazırlıklarına başlanıldı.

Tokat Gazetesi 2 Ocak 2014:Çiftçiye asma fidan. Tokat’ta Valilik ve Özel İdare desteğiyle 115.000 adet asma fidanı çiftçiye dağıtıldı.

Tokat Gazetesi 5 Ocak 2014:Hemşericilik Projesi. Tokat Valiliği tarafından başlatılan “Hemşericilik projesi “ kapsamında Başkent Ankara ve İstanbul’da yaşayan Tokatlı hemşerimizle bir araya gelindi. Vali Mustafa Taşkesen öncülüğünde düzenlenen yemekte Tokatlılar Tokat üzerinde konuştu.

Tokat Gazetesi 6 Şubat 2014:Ankara Ostim Sanayici ve İş Adamları Derneği Toplantı Salonunda “Tokat’ta Yatımcılara Sağlanan Teşvikler  “ konusunda düzenlenen toplantıya katılan Vali Taşkesen harç olmaya hazır. Vali,”Taş üstüne taş koyana harç taşırım.”Dedi.

Tokat Gazetesi 24 Mayıs 2014:Valimiz Mardin’e Can, Tokat’a Vali. Vali Mustafa Taşkesen Mardin’e Vali olarak atandı. Tokat’a Vali olarak Cevdet Can’ın ataması yapıldı.

Tokat Gazetesi 14 Mayıs 2014: Validen tayin yorumu. Zamansız bir tayin Ektiklerimizi biçemedik, diktiklerimizin ürünlerini deremedik. Ama İnşallah kardeş olacağız Mardin’le.

Evet, biz de bazı kültür ve sanat etkinliklerinde birlikte olduğumuz, Tokat’a değerli hizmetleri olan Valimiz Mustafa Taşkesen’e sıhhat ve başarı dolu yıllar dilerken, şehrin 34.Valisi Cevdet Can yazısında buluşmak dileğiyle diyoruz.

Ayrıca Türk-İslam Âleminin Mübarek Kurban Bayramını en kalb-i duygularla tebrik ediyor, saygılarımı sunuyorum.

 

 

"Hasan Akar" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku