takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

5 Temmuz 2018 - 07:05:40 - 102 Okunma

TOKAT VALİLERİ (XXX) ERDOĞAN GÜRBÜZ

Erdoğan Gürbüz 6 Nisan 1942 yılında Malatya/Darende ilçesinde doğdu. Darende eşrafından Mehmet ve Fatma Hanım’ın oğludur. Ortaokul ve liseyi Denizli Lisesi’nde bitirdi. 1966 yılı Şubat döneminde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul/Tuzla Yedek Subay Okulu’ndaki 6 aylık eğitimden sonra Kars /Sarıkamış’ta yedek subay olarak askerlik görevini tamamladı. 15 Mayıs 1968’de İstanbul Maiyet Memuru olarak meslek hayatına başladı.

                06.06.1969 tarihinde Öğretmen Ayşe Filiz Hanımla evlendi. (Bu evlilikten Mehmet Cenk ve Ferruh Fatih adında iki erkek evlatları olmuştur.)

                1969-1970 arası bir yıl kadar Muğla/Yatağan Kaymakam Vekilliğinde bulundu. Ankara’da Kaymakamlık kursunu başarıyla tamamlayarak 1970 yılında asil kaymakam olarak Mersin /Erdemli Kaymakamlığına atandı. (1970-1972)

                Bundan sonra sırasıyla görev yerleri: Elazığ / Maden Kaymakamlığı ( 1972-1976) , Ordu / Korgan Kaymakamlığı (1976-1979) , Adana / Kozan Kaymakamlığı (1979-1982. 12 Eylül 1980’de Askeri yönetimin idareye el koyması üzerine aynı zamanda Belediye Başkanlığı görevini de üstlenmiştir), Tekirdağ / Şarköy Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı (1982-1984) , Burdur Vali Yardımcılığı (1984-1986), Giresun /Tirebolu Kaymakamlığı (1986-1989), Bursa / Orhangazi Kaymakamlığı (02.10.1989-07.08.1992), İstanbul/Tuzla Kaymakamlığı (İlçenin ilk kurucu kaymakamlığını da o yaptı.1992-1997), Ankara / Keçiören Kaymakamlığı (10.09.1997-04.10.2002), İzmir/Karşıyaka Kaymakamlığı’dır. (2002. Dört ay kadar) 

                Bu görevde iken Hakkâri Valiliği’ne atandı. (2003-2005). İki yıl burada görev yapan Gürbüz, Tokat Valiliği’ne tayin edildi.(29.11.2005-06.04.2007) Bu görevde iken yaş haddinden emekli oldu.

(Erdoğan Gürbüz Maden Kaymakamlığı sürecinde 1974-1975 yılları arasında Türkiye Ortadoğu Amme İdare Enstitüsü’nü bitirerek Kamu Yönetimi Uzmanı unvanını almıştır.)

                Emekli olduktan sonra İstanbul’a yerleşen Gürbüz, 2009-2014 yılları arasında İstanbul İl Genel Meclis Üyeliği yaptı.

                Adı,  Ankara/Keçiören’de bir parka (Erdoğan Gürbüz Parkı), Hakkâri/Yüksekova’da bir ortaokula  (Vali Erdoğan Gürbüz Ortaokulu), Hakkâri/Çukurca’da bir anaokuluna (Vali Erdoğan Gürbüz Anaokulu), Hakkâri’de bir pansiyona (Hakkâri Mustafa Kemal Anadolu Lisesi Öğrenci Pansiyonu), Hakkâri’de bir çeşmeye (Vali Erdoğan Gürbüz Çeşmesi), Hakkâri/Çukurca yolunda üç asma köprüye, Hakkâri / Şemdinli’de bir parka (Vali Erdoğan Gürbüz Çocuk Parkı) Hakkâri / Durankaya’da bir parka (Vali Erdoğan Gürbüz Parkı) Tokat’ta bir parka (Vali Erdoğan Gürbüz Parkı ) ve Tokat / Niksar’da yeni açılan bir sağlık ocağına (Niksar 50.Yıl Vali Erdoğan Gürbüz Sağlık Ocağı) verildi.

                Ayrıca Keçiören Belediyesi Belediye Meclisi’nce “Keçiören Fahri Hemşehrilik Beratı”ile Tokat’a yapmış olduğu hizmetlerden dolayı Tokat Belediye Meclisi’nce 2007 Nisan ayında “Tokat Fahri  Hemşehrilik Beratı” verildi.

VALİ ERDOĞAN GÜRBÜZ’ÜN TOKAT VALİLİĞİ DÖNEMİ

                İçişleri Bakanlığı’nın 30.12.2005 tarih ve 2589 sayılı yazıları ve Bakanlar Kurulu’nun 30.12.2005 tarih ve 9864 sayılı kararnamesi ile Erdoğan Gürbüz Tokat’a atanırken Tokat Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu da Hakkâri Valiliğine atandı.

                Hakkâri Valiliği görevi sırasında Şemdinli’de 9 Kasım 2005’de bir kitapevine bombalı saldırı düzenlenmiş üç vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Bu olayı bahane eden terörist gruplar 15 Kasım 2005’de Yüksekova ve Hakkâri’de halkı tahrik ederek protestolara başlamış, esnaf kepenk kapatmıştı. Güvenlik güçleri ile karşı karşıya gelinen bu protestolar sırasında üç kişi hayatını kaybetmiş 7 polis olmak üzere 16 kişi yaralanmıştı.

                Olaylar üzerine 21 Kasım 2005’de Şemdinli’ye gelen Başbakan R.Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek problemleri çözeceklerini ve gereğinin yapılacağını söylemişlerdi. Devlet yetkililerini karşılayanlar arasında bazı gruplar bu sırada  “Vali istifa şeklinde” pankartlar taşımıştı.( Bu olayların daha sonra Tokat’a yansıması Vali Erdoğan Gürbüz’ün Tokat’ta göreve başlamasının hemen ardından 10 Aralık 2005’te Tokat ve Turhal hükümet konağına konulan ancak emniyet kuvvetlerinin tedbirleri sayesinde önlenen bomba tuzağı ile kendini göstermişti.)

                Ankara dönüşü olayları değerlendiren hükümet, Hakkâri Valisi Erdoğan Gürbüz’ün Tokat Valiliğine Tokat Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu’nun da Hakkâri Valiliğine atanmasına karar kılmıştı. Bunun üzerine İçişleri Abdulkadir Aksu tarafından hükümetçe alınan karar önce sözlü olarak valilere bildirilmiş daha sonra kararnameleri yayınlanmıştı.

                Hakkâri’den Tokat’a atanan Vali Erdoğan Gürbüz, Tokat Belediye Başkanı Adnan Çiçek, İl Emniyet Müdürü İhsan Ünal, vali yardımcıları ve bazı daire müdürleri ile sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri tarafından Turhal İlçesi Kuruçay mevkiinde karşılandı.

                Karşılama töreni sonrası makamında basın mensuplarına açıklama yapan Gürbüz’ün sözleri oldukça anlamlıdır. O günkü gazetelerden tarayarak aşağıya aynen aldım:

                “Yiğit Tokatlılar, sizlerle beraber, omuz omuza, gönül birliği yaparak bu yiğit Tokatlılara hizmet etmenin hazzını duyacağız. O bölgeler, zor bölgelerdi, ama vatan toprağı bölünmez bir bütünlüğü teşkil eder. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda da ifadesini bulan, kamu görevlileri Türk Bayrağı’nın dalgalandığı her yerde görev yapar”

                Daha önce Tokat’ta görev yapan Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu’ nu çok önceden ve yakından tanıdığını ifade eden Gürbüz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

                “Nasuhbeyoğlu, yetenekli bir meslektaşım. Hükümetimiz ve devletimizin tasarrufuyla değerli meslektaşım Hakkâri iline atandı. Yine siyasi irade ve devletin tasarrufuyla biz de bu bölgede çalışmak için göreve başlıyoruz. Allah bizi mahcup etmesin. Bu bir bayrak yarışıdır. Bayrağı burada sizlerle birlikte dikmenin engin hazzını taşıyacağız. Bizden önce emeği geçen valilerimize şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

                Sayın Valimiz Erdoğan Gürbüz ile bu yazı çalışması sırasında üç kez telefonla uzun uzadıya görüştük.  Yazı dizisinin tamamlanmasında gerekli bilgileri gönderme nezaketinde bulundu. Buradan kendisine saygı ve şükranlarımı sunuyorum. Zor yılların geçtiği üç yıllık Hakkâri Valiliği görevinden sonra şehrimize atanan valimiz 16 ay gibi kısa bir zamanda valilik yapmasına rağmen Tokat’tan oldukça memnun ayrıldığını söyledi.

                İlerleyen yaşına değin emekli olma sürecine girmeyen, iyi bir devlet tecrübesine sahip olan Vali Erdoğan Gürbüz devletin şefkatli elini ve kendi yeteneklerini Tokatlıya ve burada yaşayan insanlara yansıtmasını bilmiştir. Bu yüzdendir ki şehirden ayrılmadan önce Tokat Belediye Meclisi Ona “Fahri Hemşehrilik Beratı”nı verme nezaketi göstermiştir.

                Yatırımların Tokat’a aktarılmasında siyasileri devreye sokmayı bilmiş, partiler üstü bir anlayışı hemen her alanda hissettirmiş,  Özel İdare kaynaklarının yerli yerinde kullanılmasını sağlamış, devam eden inşaatların sıkı bir takipçisi olmuş, şehirdeki bazı problemlerin çözümünde tecrübesi ikna kabiliyeti ve babacan tarzını hemen her alanda göstermiştir.

 Bunlar arasında;

                Tokat çevre yolunun, şehir merkezinde artık ihtiyaca cevap vermeyen Hasan Ali Yücel Spor salonunun yeri karşılığında, Tokat Spor Tesislerinin ve hemen yanı başındaki yeni stadyumun yapılması,

                Tokat Spor’un maddi sıkıntısının bizzat iş adamı ve esnaflarla görüşerek çözümü,

                Yeni Tokat Devlet Hastanesinin yeri, atıl duruma düşen Tokat Havaalanı’na yeniden işlerlik kazandırılması gibi acil çözüm bekleyen sıkıntılı işleri, derin devlet tecrübesi ile aşılması,

                Valilik olarak Tokat Belediyesi ile oldukça iyi ilişkiler kurmasını bilmiş, bazı yatımlarda ortak hareket etme sürecini başarıyla sürdürülmesi yer alır.

                Vali Erdoğan Gürbüz’ün ağırlıklı olarak kalıp çalıştığı 2006 yılının İl Özel İdaresi Faaliyet Raporu’na kısaca değinmek gerekirse:

                “Kaynakların oldukça sınırlı olması hizmetlerin gerçekleştirilmesinde zorlukları beraber getirmektedir.2006 yılı bu tür zorluklarla geçmiştir. Buna rağmen kırsal kesimde imar, tarım, ve eğitim alanlarında önemli yatırımlar gerçekleştirilmiştir.2006 yılının harcamalarının %  64’ü yatırım harcaması olarak gerçekleştirilmiştir.

                İl Genel Meclisi 9.12.2005 tarih ve 9 sayılı kararıyla kabul edilen 2006 yılı bütçesi 14.000.000.00 TL olarak düzenlenmiş Ocak 2006 yılında uygulamaya başlanılmıştır. Düzenlenen bu bütçeye yıl içinde elde edilen gelirler karşılık gösterilerek 4.144.467.54 TL ek bütçe yapılmıştır.”

Günümüz bütçeleriyle bir kıyaslama yapıldığında o dönemlerde kıt bütçelerle büyük işler ve yatırımların gerçekleştirildiği görülür.

                Yazımızın bu bölümünde o dönemi yansıtan gazetelerden tarayabildiğimiz kısa başlıklar ve özetleri sunalım:

                Tokat Gazetesi 4 Aralık 2005: Vali Gürbüz Tokat’ta. Vali Erdoğan Gürbüz ilk açıklamayı makamında yaptı. Allah mahcup etmesin Tokat bütçeden layık olduğu büyümeyi alamamış. Bundan sonra tabi parlamenterlerimizle işbirliği yapmak suretiyle bu hak edilen Tokat’ın büyümesini sağlayacağız.

                Hürsöz Gazetesi 10 Aralık 2005: Validen kalkınma reçetesi. Özel girişimcilerle yurt genelindeki Tokatlı işadamı ve sanayicileri işbirliği içinde yatırıma çağıran Erdoğan Gürbüz, bütçe imkânlarının tüm alanlara hizmet götürmeye yeterli olmadığını söyledi.

                Hürsöz Gazetesi 14 Aralık 2005: Vali-Başkan el ele. Vali Erdoğan Gürbüz Belediye Başkanı Doç. Dr. Başkan Adnan Çiçek’i ziyaret ederek yerel yönetimle el ele omuz omuza sorunların çözümü için çalışacaklarını bildirdi.

                Hürsöz 15 Aralık 2005: Gözler çevre yolunda. Vali Erdoğan Gürbüz Belediye Başkanı Doç. Dr. Adnan Çiçek ile yaptığı inceleme gezisinde çevre yolunun Tokat için hayati önem taşıdığını vurguladı.

Tokat Gazetesi 16 Aralık 2005: KEKAP’ta yeni yıl takvimi. Kelkit Havzası Kalkınma Birliği önümüzdeki yılına ait program ve etkinlikleri belirleyerek görevlendirmeleri tamamladı.

                Tokat Gazetesi 20 Aralık 2005: Çiftçi Eğitimine katılan Vali Gürbüz’den Eğitimci çiftçi vurgusu. Kat Kasabasında düzenlenen çiftçi eğitim çalışmalarına katılan Vali Erdoğan Gürbüz, AB standartlarını yakalamanın koşulunun bilgili ve tecrübeli çiftçilerin artmasıyla mümkün olacağını söyledi.

                Tokat Gazetesi 1 Ocak 2006: Vali Erdoğan Huzurevi sakinleri ile halay çekti.

                Tokat Gazetesi 19 Nisan 2006: Sulusaray’ı dünya tanıyor ama Türkiye tanımıyor. Vali Gürbüz, 5 bin yıllık tarihi geçmişe sahip olan Sulusaray’ı dünya tanıyor ama Türkiye pek tanımıyor. Demek ki bu ilçemizi tanıtmamız lazım.

                Tokat Gazetesi 2 Mayıs 2006: 2006 turizm yılı olacak. Tokat’ın tarihi ve turistik yerlerini gösteren yenilenmiş broşürlerin tanıtımını yapan Vali Gürbüz, 2006 yılının turizm yılı olacağını söyledi.

                Tokat Gazetesi 7 Mayıs 2006: Mevlevihâne’ye görkemli açılış. 7 bölgede eş zamanlı olarak yapılan açılışta Karadeniz bölgesini ilimiz temsil ederken Mevlevihane ve Muslu Ağa Köşkü yapılan görkemli açılış ile hizmete girdi.

                Tokat Gazetesi 28 Mayıs 2006: 26-28 Mayıs 2006 “Anadolu’da Geleneksel Lezzetler Şenliği” yapıldı.

                Tokat Gazetesi 1 Haziran 2006: Yetiştiricilere süt sığırı dağıtımı yapan Vali Gürbüz ,kriterlere uygun süt üretin, dedi.

                Tokat Gazetesi 3 Haziran 2006: Domateste hedef ı milyon ton. Vali Erdoğan Gürbüz, geçtiğimiz yıl daha önce hiç ürün almayan ihracat firmaları ilimize gelerek üreticimizden AB ülkelerine gönderilmek üzere domates almıştır.2006 yılında ilk hedefimiz 1 milyon ton domates üretmektir, dedi.

                Tokat Gazetesi 14 Temmuz 2006: Vali Gürbüz, Milli Piyango Fen Lisesi yapılacak araziyi gezdi. Vali Erdoğan Gürbüz, Milli Piyango Fen Lisesi yapımını çok büyük bir yatırım olarak değerlendirirken paralarının hazır olduğunu, 2007 Eylül ayına hazır olacağını söyledi.

                Tokat Gazetesi 4 Ağustos 2006: Domates Festivali başlıyor. Tokat Kazova, Kelkit, Topçam, 4.Altın Domates Festivali’nin 7 Ağustos’ta başlayacağını duyuran Vali Gürbüz, asıl hedefimiz Tokat domatesini marka haline getirmek, bunun için de patent enstitüsüne müracaatımızı yaptık, dedi.

                Tokat Gazetesi 26 Ağustos 2006: Almus’ta yol sevinci. Almus ilçemizde 25 yerleşim alanını birbirine bağlayacak olan Almus Sağ sahil grup yolu Vali Gürbüz tarafından hizmete açıldı.

                Tokat Gazetesi 10 Eylül 2006: Gönüllerin valisi adam gibi Vali rahmetli YAZICIOĞLU anıldı. Vali Erdoğan Gürbüz, rahmetli valinin anısına yaptığı konuşmada Tokat’ın büyük kahramanlarının yetişmesini sağlayan mümbit bir arazi olduğunu vurguladı.

                Tokat Gazetesi 12 Eylül 2006: Komana Pontika (Gümenek) Antik kentinde araştırma kazıları başladı.

                Tokat Gazetesi 5 Ekim 2006: Fakire yardım. Tokat Merkez Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 2006 yılının ilk 9 ayında 9395 aileye yardım yapıldığını ileten Vali Gürbüz, Ramazan ayında da 4159 aileye Ramazan yardımının yapılacağını söyledi.

                Tokat Gazetesi 1 Kasım 2006: Uçuşa hazırlanın. Tokat havaalanındaki çalışmalar son aşamasına geldi.6 Kasım Pazartesi günü uçak seferleri başlatılıyor. Vali Gürbüz, hemşerilerimizden havaalanına sahip çıkmalarını isterken artık uçak kültürünün gelişmesi lazım, dedi.

                Tokat Gazetesi 25 Kasım 2006 :Vali Recep Yazıcıoğlu Devlet Hastanesinin ek bina inşaatının temeline Devlet Bakanı Prof. Dr. Sait Yazıcıoğlu’nun da katılımıyla  harç atıldı.

26 Kasım 2006 Tokat Gazetesi: Zile Belediyesi ve Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği organizesiyle Cahit Külebi, ölümünün 10.yılında Tokat Valisi Erdoğan Gürbüz’ün de katıldığı bir panelle Zile’de anıldı.

                Tokat Gazetesi 28 Kasım 2006: Vali Gürbüz, Tokat’ın turizm potansiyeline dikkat çekti. Tanıtmalıyız. Tokat’ın tarihi, kültürel değerlerinin yanında potansiyel arz eden turistik değerlerinin de bulunduğuna dikkat çeken Vali Gürbüz, tanıtımsız bir turizm anlayışı düşünülemez, dedi.

                Tokat gazetesi 27 Aralık 2006: Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği encümen toplantısı Tokat’ta yapıldı.  Vali Erdoğan Gürbüz 2007 yılı sonuna kadar 9 trilyon 294 bin 298 euronun projelere aktarılmak üzere Tokat’a gelmiş olacağını söyledi.

                Tokat Gazetesi 10 Ocak 2007: Vali Gürbüz’den 2006 yılı değerlendirmesi. Hedefler tutturuldu.2006 yılı hedeflerini tutturduklarını ifade eden Vali Gürbüz,  yatırımlara 2007 yılında da devam edileceğini, inşaatı yapılan yerlerin sıkı şekilde takip edileceğini söyledi.

                Tokat Gazetesi 30 Ocak 2007: AB fonlarından daha fazla istifade için harekete geçildi. Valilikte düzenlenen AB-Türkiye Mali İşbirliği 2007 Programlaması toplantısında konuşan Vali Erdoğan Gürbüz, tüm Tokatlının isteğini şu sözlerle dile getirdi. İstiyoruz ki AB fonlarından biz en fazla yararlanan il olalım. Geçen sene 7 milyon avroyu karşılıksız olarak aldık. Bu sene daha fazlasını almak için büyük gayret sarf ediyoruz,

                Tokat Gazetesi 4 Mart 2007: Tokat Devlet Hastanesi için protokol imzalandı. Tokat ilimizde sağlık alanındaki büyük bir eksikliği giderecek olan 400 yataklı ve dört katlı yeni devlet hastanesinin sözleşmesi düzenlenen tören ile Vali Erdoğan Gürbüz ve KAZOVA İnşaat Sanayi AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Demir arasında imzalandı.

                Tokat Gazetesi 4 Nisan 2017: Vali Erdoğan Gürbüz gidiyor ama adı Niksar’da 50.Yıl Mahallesi’nde yeni yapılan Sağlık Ocağı’nda yaşatılacak.

                Tokat Gazetesi 6 Nisan 2007:Artık fahri hemşerimiz. Tokat Belediyesi Meclisi oy birliği ile Vali Erdoğan Gürbüz’ e fahri hemşerilik beratı verilmesi kararını aldı Fahri hemşerilik beratını veda yemeğinde Belediye Başkanı Doç. Dr. Adnan Çiçek, Vali Erdoğan Gürbüz’e takdim etti.

                Tokat Gazetesi Nisan 2007: 17 aydır ilimizde görev yapan 6 Nisan 2007 tarihinde emekliye ayrılan Vali Erdoğan Gürbüz dün Havaalanında düzenlenen bir tören ile İstanbul’a uğurlandı.

                Biz, kısa sürede Tokat’a büyük emekleri olduğunu bildiğimiz valilerimizden Sayın Erdoğan Gürbüz Bey’in Tokat’ta yaşayan bütün vatandaşlarımıza bu satırlar arasından selam, sevgi ve saygılarını iletirken kendisine sıhhatli yıllar diliyoruz.

                31.Valimiz Dr. Recai Akyel yazısında buluşmak üzere…

 

"Hasan Akar" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku