takip et takip et takip et
Gündem

9 Aralık 2019 - 1195 Okunma

TOKAT TÜRKÜ VE MANİLER GECESİ

Abone Ol

Tokat Kadın Sanat ve Kültür Grubu tarafından Kültür Sanat gecesi programı organize edildi. 07 Aralık Cumartesi günü akşamı Elite Garden’de gerçekleştirilen programda ev sahipliğini Tokat Kadın Sanat ve Kültür Grubu Başkanı Hacer Doğan ile grup üyeleri yaptı. Programda Tokat’ın kültürünü yansıtan maniler okundu, türküler söylendi, ellik oynandı.

Programın konuğu Emekli İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı ve yerel Hürsöz gazetesinde köşe yazarı Hayrettin Koyuncu ile Gülübardağ Kitabının yazarlarından Selahattin Adıgüzel Tokat’a ait türkü ve manilerle ilgili bilgiler verdiler.  Tokat’ın türkülerini başka illerin sahiplenmesine tepki gösteren Hayrettin Koyuncu türkülerimize sahip çıkmak için verdiği hukuk mücadelesini anlattı. Programın diğer bir konuğu olan Almus Belediye Başkanı Bekir Özer, Harmandan Gel isimli türküyü söyledi. Devlet eski Bakanı Metin Gürdere yaptığı konuşmada, “Kültürümüz çok zengin ama bizim memleketimizden bu türkülerimizi radyo ve televizyonlarda okuyan sanatçı çıkaramadık. Muzaffer Sarısözen’in Tokat’tan derlediğim dediği bir türkü yok, bu haksızlık” dedi.

Tokat Kadın Sanat ve Kültür Grubu tarafından düzenlenen programlara bir yenisi daha eklendi. Kültür Sanat gecesinin bu ayki konukları Devlet eski Bakanı Metin Gürdere, Almus Belediye Başkanı Bekir Özer, Emekli İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı ve gazete köşe yazarı Hayrettin Koyuncu, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Adem Önal ve eşi, Türk Kızılayı Tokat Şube Başkanı Faruk Delen, İl Kültür Turizm Şube Müdürü ve Gülübardağ kitabı yazarlarından Selahattin Adıgüzel, gazetemiz sahibi Fatih Kılıç, basın mensupları ve davetli misafirler katıldı.

“STK OLARAK EN ÜST DÜZEYDE ÇALIŞIYORUZ”

Programın açılış konuşması Tokat Kadın Sanat ve Kültür Grubu Başkanı Hacer Doğan tarafından yapıldı. Başkan Doğan, “Tokatlı hanımlar olarak bir oluşum içerisine girdik. Hepimiz biliyoruz ki bir şehri aşk ile sevmek o şehrin sadece taşını toprağını değil, ruhunu sevmektir, geçmişini bugününü sevmektir. Her daim biz kültür ve sanatın yanında olan bir topluluğuz. Bu konuda STK olarak üzerimize düşen ne olursa en üst düzeyde yapma gayreti içerisindeyiz. Ama samimiyetle, ama içtenlikle. Her ay yaptığımız kültür sanat faaliyetlerimize bu ay bir yenisini daha ekledik. Özümüz sözümüz olan türkülerimiz manilerimiz, biliriz ki türküler Anadolu insanının gönülden, dilden söylediği, kah ağlayan kah ağlatan, güldüren sevindiren duygu dolu gönül sesimizdir. Özlemini duyduğumuz memleketin, sevdanın, vefanın, vefasızlığın, aşkın notalara dökülmüş şeklidir. Türk milleti sazı ile sözü ile vardır. Her tarz müzik dinleriz ancak hiçbiri bizi türkülerimiz kadar gönül telimizden yakalayamaz. Hiç biri o mızrap gibi dokunamaz içimize, özümüzdür türkülerimiz. Elite Garden çatısı altında hep beraber güzel bir program gerçekleştirdik. Bu gecenin oluşması için canı gönülden emek veren, türkülerimizin hikayesini bize anlatan Hayrettin Koyuncu ve Tokat geleneksel halk kültürünü anlatan Gülü Bardağ kitabından Tokat manilerine ulaşmamıza yardımcı olan Selahattin Adıgüzel’e, Halime Özgül hanıma, ekip arkadaşlarıma, Elite Garden ailesine ve tüm misafirlerimize canı gönülden samimiyet ve içtenlikle katkı sağladıkları için şahsım ve ekip arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum.” Dedi.

Sonrasında Emekli İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hayrettin Koyuncu Tokat’a ait olan türkü ve manilerle ilgili bilgiler vererek, türkülerin öykülerini anlattı

Hayrettin Koyuncu, “Tokat Kadın Grubuna kültürümüzün yaşatılmasında gösterdikleri çabadan dolayı çok teşekkür ediyorum. Sözlerime sevgili Hanlar ve beyefendiler diyerek başlıyorum. Dünyada kadına değer veren üç tane kişi vardır. Bunlardan birisi Metehan’dır. Metehan Çin Hükümdarı ile beraber otururken Metehan’ın hanımı içeri girmiş ve Metehan ayağa kalkmış. Metehan ayağa kalkınca Çin Hükümdarı bunu biraz yadırgar gibi davranmış ve Metehan Çin Hükümdarına, ‘Ben Hunların Hanıyım, buda benim Hanım’ demiş. İşte hanım sözünün kaynağı buradan geliyor. Onun için sizlere hanlar diye hitap ettim. Kadına değer veren biriside Hz. Muhammet’tir. Cennet anaların ayağının altındadır diyor Hz. Muhammet.  Kadına değer veren biriside Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bundan birkaç gün önce Atatürk tarafından kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkının verilmesinin yıl dönümünü kutladık. Mustafa Kemal Atatürk kadın ve erkeğe aynı değeri vermiştir.” Dedi.

MANİLER İLETİŞİM ARACIDIR

Konuşmasında manilere de yer veren Koyuncu, “Halk edebiyatında türkü ile maninin çok geniş yeri vardır. Mani geçmişin iletişim aracıdır. Telefonun olmadığı yıllarda söz ile iletişimi sağlayan manidir. Onun için maniler çok değerlidir.   Övgüde, bedduada, duada, sitem övgü manilerde yer alır. Bizim en çok söylenen manilerimiz yayla manileridir.

“Yayladan mı geliyon,

Boylarına maşallah,

Bizim evde gelin yok,

Sen olursun inşallah.

*

Ey yaylalar yaylalar,

Çimen bağladınız mı, ?

Nazlı yar giderken

Sizde ağladınız mı?

Maniler bugüne kadar hala özelliğini korumaktadır. Örneğin eskiden imamların maaşları yoktu, köylerde imamların yemeğini sırası ile köylüler verirdi. Ramazanda sahur vaktine aynı zamanda temcit vakti de denir. Temcit vaktinde imamı her akşam bir köylü ağırlarmış ve itibar olsun diye tereyağlı bulgur pilavı yaparlarmış. İmam gittiği her evde temcit pilavını yemeye başlamış. O günlerde sahura yakın zamanda minareden ilahi okunurmuş, bir gün imam sıraladığı dörtlüğü minareden

“Çerikli’nin kara taşı,

Geçti ömrümün yaşı,

Sahurda bulgur aşı,

Yenmiyor ya Resul Allah.” Diye duyuruda bulunmuş vatandaşta oradan imam pilavdan bıktığını anlamış.

TÜRKÜLER

Tokat türkülerini sözleri ve hikayeleri ile anlatan Koyuncu türkülere sahip çıkılmasını istedi. Koyuncu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Her türkü bir öyküdür ama her öykü bir türkü değildir. Mada sözü Tokat’ta iştah demektir. Nezük’ün kelime anlamı nazik demektir. Nezük Niksar’ın Yeniçiftlik dedikleri yerde yaşanmış bir türküdür. O zamanlar kış aylarında geçim sıkıntısı çok olduğu zaman yüksek yerlerde oturan insanlar engin yerlere kışı geçirmeye giderlerdi. Bu ailede Sivas’tan Niksar’a geliyor. Nüzük nişanlı ve nişanlısı Cuma askerde. Niksar’a geldiklerinde Hasan diye bir adam Nezük’ü kardeşine almak ister, kardeşi de bir hayli yaşlıdır, yine de meseleyi halleder ve Nezük’ü kardeşine alır. Aradan zaman geçer aile tekrar Sivas’a döner bu arada Cuma askerden gelir, kayın pederinin evine gider ve Nezük’ün evlendirildiğini öğrenir. Cuma kalkar Niksar’a gelir. Nezük’ü bulur ve kaçma kararı alırlar ama yakalanırlar ve Nezük geri evine götürülür. Cuma ikinci defa hazırlıklı gelir kaçarlar fakat yine yakalanırlar Nezük yine Cuma’nın elinden alınır. Nezük ömrünü eşi ile beraber tamamladı, Cuma da çekti Sivas’a gitti.

TOKAT’IN TÜRKÜLERİNE SAHİP ÇIKAN İLLER VAR

“Anadolu Türk kültürünün içerisinde Tokat’ın Halk kültürü bir hayli yüksektir. Ordu ve Sivas bizim türküleri kendilerine mal ediyor. Bu iki şehirle ben biraz sıkıntılara düştüm. Halk edebiyatı doğrucu bir edebiyattır. Türkülerimiz bu komşu iller kapıştı. Mahalli sanatçılar sözleri ev melodileri ile yozlaştırmaya kalkıştılar.  Rahmetli Muzaffer Sarısözen Tokat’a gelmiş, ziyareti sırasında kendisine okunan Tokat türkülerine notalar hazırlamış ve bizim türküleri Sivas Türküsü olarak radyoda yayınlamaya başlamış. En bilineni, ‘Sarardım ben sarardım senin için sarardım,

Baş yastıkta göz yolda her gelene sorardım,

Açtı mı ola şu Tokat’ın gülü yaprağı,

Çekti bizi Sivas’ın suyu toprağı”

Kız Tokat’ta Sivas’a gelin gidiyor. Bizden giden genç kızımız bu türküyü söylüyor. Şimdi radyoda ‘Açtı mı ola şu Sivas’ın gülü yaprağı,

Çekti bizi Sivas’ın suyu toprağı’ diye söyleniyor ama bu türküde Tokat’ındır.

Buna benzer birkaç türkümüz daha var, bunun üzerine Muzaffer Sarısözen’e bir tepki doğuyor.

Hey Onbeşli türkümüze Adanalılar ve Yozgatlılar sahip çıkıyor. Müdür Bey’in yeşil kürkü türküsü yaşanmış bir olayın türküsüdür. Bu bir övgü değil taşlama türküsüdür.

Türkünün doğrusu,

“Müdürün uzun kürkü,

Yeni çıktı bu türkü,

Ne kızıyorsun kör müdür,

Söylenecek bu türkü,” diyor.   Ben bunlara tepki gösteriyorum, halk türküleri olduğu özellikleri ve sözleri söylenildiği gibi korunmalıdır.

MİSAFİRLER MANİ OKUDU

Programa katılan misafirlerin okuduğu maniler sonrası konuşma yapan Selahattin Adıgüzel, ”Tokat ile ilgili folklor ve kültürü yaşatmak gelecek nesillere aktarmak adına Tokat Türkülerimizi bakanlık sanatçısı Salih Turhan bey ile birlikte bir kitapta topladık. Bu türkülerin bize ait olduğunu belgelemek adına TRT arşivinde bulunan yeni derlenmiş bir takım türküleri de katarak bir kitap haline getirdik. Aynı zamanda Tokat folkloru geleneksel giyim, kuşam, müzik aletleri ve oyunları ile Tokat çok zengin bir potansiyele sahip. Anadolu kadını her zor şartta eşi ile bir ve beraber oldu, kadınları başımızın üzerinde taşımak adına Tokat omuz halayı figürü ile bunu tarihe mal etmiştir. Bizde buna sahip çıkarak çeşitli platformlarda vurgulamaya çalışıyoruz.” Dedi.

TÜRKÜLERİMİZE SAHİP ÇIKILMALI

Eski bakan Metin Gürdere yaptığı konuşmada, “Türkülerimiz başka şehirler tarafından sahipleniliyor. Kültürümüz çok zengin ama bizim memleketimizden bu türkülerimizi radyo ve televizyonlarda okuyan sanatçı çıkaramadık. Muzaffer Sarısözen’in Tokat’tan derlediğim dediği bir türkü yok, bu haksızlık. Bu olmamalıydı. ” Şeklinde konuştu.

BAŞKAN’DAN TÜRKÜ ZİYAFETİ

Harmandan Gel isimli türküyü söyleyen Almus Belediye Başkanı Bekir Özer, ” Tokat’ın çok güzel türküleri var derlenirken diğer illere kaydedilmiş. Buna çok üzülüyorum. İnşallah sahip çıkarak türkülerimizi geri alırız.” İfadelerini kullandı.

Müzik ekibi olarak; bağlamada Oğuz Kağan, Ud Şener Ulukaya, Keman Şakir Şanlıoğlu ve klavyede Emrah Gurneli programa eşlik etti. Etkinlik günün anısına hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi.


" TOKAT TÜRKÜ VE MANİLER GECESİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere TOKAT TÜRKÜ VE MANİLER GECESİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda TOKAT TÜRKÜ VE MANİLER GECESİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku