takip et takip et takip et
Fotoğraf Galerisi

16 Ağustos 2019 - 1952 Okunma

Tokat Taşhan

Abone Ol

Tokat Gazi Osman Paşa Caddesinde bulunan Taşhan 17.yy yapılmış bir handır. Taşhan’ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından yapıldığı zannedilmektedir.

Tokat Gazi Osman Paşa Caddesinde bulunan Taşhan 17.yy yapılmış bir handır. Taşhan’ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından yapıldığı zannedilmektedir. Taşhan’ın bundan önce bir yanlış anlama sonucunda ismi Voyvoda hanı olarak değiştirilmiş ve hemen bu hata düzeltilmiştir. Yerel halka Taşhan’ı sorduğunuzda size Voyvoda hanı olarak da tarif edebilirler. Taşhan’ın kuzey ve güney konumundaki duvarlar kesme taş ve tuğladan yapılmış olup 2 katılı Taşhan’da 112 oda bulunmaktadır. Taşhan’ın 1631 yılında yapıldığı vakıf kayıtlarında yer almaktadır. Taşhan 19.yy’da Evkaf Nezareti tarafından satılmış ve bir süre sonra tekrar han Evkaf Nezaretinin mülküne geçmiştir. Bir süre sonra hanı Adliye Vekâletine satılmıştır. 19.yy’ın sonlarına doğru Taşhan bir süreliğine hal olarak kullanılmıştır. 20.yy da ise Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen han öğrenci yurdu olarak kullanılmıştır.

Taşhan’a girerken geçtiğiniz devasa kapılardan sonra sağ ve sol tarafta 2 tane merdiven ile üst katı gezebilirsiniz ya da düz devam ederek Taşhan’ın avlusuna çıkabilirsiniz. Eğer ilk önce alt katı gezmek isterseniz 32 oda bulunan avluda dolaşabilirsiniz. Üst kara 80 tane oda bulunmaktadır. Üst kata çıkınca korkuluktan aşağıya baktığınızda avlu size daha hoş gözükecektir. Tokat’ta meydana gelen 1939 yılındaki deprem sırasında hanın doğu bölümünde yer alan revak ve avludaki sundurmaların bazıları yıkılmıştır. Depremin ardından hanın avlusundaki revaklar ile kemerler zaman zaman onarılmış ama onarmalardan sonuç alınamayınca revakla kemerler arasına duvar örülerek kapatılmıştır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yaptığı restorasyon çalışmaları sırasında buradaki sundurmalar kaldırılmış, üst kat revakları camlı ve kapalı mekânlar haline dönüştürülmüştür. Günümüzde Hanın avlusunda yer alan çok güzel bir kafeteryası bulunmaktadır. Bu kafeteryada çok güzel bir Türk kahvesi sizi bekliyor.


" Tokat Taşhan konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere Tokat Taşhan ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda Tokat Taşhan ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku
Şekilli Nick Güçlü Manşet Led TV Ölçüleri tokat evden eve nakliyat