takip et takip et takip et
Gündem

5 Ağustos 2019 - 262 Okunma

TOKAT TARIMINA ÇİLEK SOLUĞU

Abone Ol

Doğu Karadeniz Kalkınma Projesi (DOKAP) kapsamında, Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Tokat Valiliği tarafından başlatılan  “Çilek Tesislerinin Yaygınlaştırılması” projesinden faydalanan çilek yetiştiricisi Sabri Savaş’ın Tokat Bula Köyündeki serasını ziyaret ettik.

Verdiği desteklerden dolayı Tokat Valiliğine ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne teşekkür eden Sabri Savaş, “Çilek yetiştiriciliğine geçen yıl başladım. Sürekli salatalık, domates işinden dışarı çıkıp daha farklı neler yapılabilir araştırmalarındaydım. Tarım İl Müdürlüğünden arkadaşlar sağ olsunlar geldiler ve geçen yıl çilek seramızı kurduk.” dedi.

SERACILIK YER TASARRUFU YAPIYOR

Topraksız tarım ile tanıştıktan sonra küçük bir alandan daha fazla verim aldığını ifade eden Savaş; “Şuan Tokat’ta bir iki arkadaşımızla topraksız tarım yapıyoruz. Topraksız tarımın büyük bir önemi var. Şuan ki yerimiz yaklaşık 500 metrekare civarında eğer bunu açık alanda yapmaya kalkarsak yaklaşık 3 dönümlük bir araziye ihtiyacımız oluyor. Biz bu topraksız tarım ile yer ve işçilik tasarrufu yapmış oluyoruz.” dedi.

Türkiye’nin çilek üreticiliğinde ilk 3’de yer aldığını söyleyen Savaş, “Tokat’ta çilek denildiğinde Silifke çileği akıllara geliyordu artık bu olguyu yıkarak Tokat’ta da çilek üretimi yapıyoruz. Haziran’ın sonunda Silifke’de çilek sıcaklar nedeniyle tamamen bitti fakat biz Tokat’ta çilek üretimine devam ediyoruz.” diyerek çiftçilerin çilek konusunda geleceğe umutla baktığını belirtti.

Çilek yetiştiriciliğinde birçok zorluğun olduğunu vurgulayan Savaş, gübre ve ilaç maliyetlerinin üreticiyi yıprattığını ve domates, salatalığın pazarlamasından daha kolay çilek satışı yaptığını söyledi.

ÇİLEKLERİN TOPRAĞI HİNDİSTAN ÇEVİZİNDEN

Coco Peat adıyla bilinen Hindistan cevizinden üretilen toprağı kullandığını ifade eden Savaş, “Kullandığımız toprağın gıda bakımından bitkiye hiçbir faydası yok. Biz tamamen bunun solisyonunu kendimiz hazırlıyoruz. Bitki ne alması gerekiyorsa topraktan, onların hepsini biz veriyoruz. Bu toprak Hindistan cevizi kabuğundan yapılan bir madde. Çilek yetiştiriciliğinde birçok farklı toprak çeşidi kullanılabiliyor. Fakat en verimlisi Coco Peat dediğimiz Hindistan cevizi kabuğundan yapılan toprak. Bu toprağın en az 3 yıllık kullanım ömrü var. Toprağı dinlendirerek 5 – 6 yıl kullanmak da mümkün.” dedi.

ÇİLEĞİN FAYDALARI VE ZARARLARI

Çilek, kendine kırmız rengi veren antioksidan pigmenti sayesinde yüksek kolestrolü düşürür. Eğer kolestrolü olan var bunun ilacı burada. İçerisinde bulunan vitaminler ve minareller sayesinde vücudun direncini arttırır, bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı iyidir. C vitamini sayesinde alzaymır’ın riskini azaltır. Kalp, damar sağlığına iyi gelir, diyabetin birinci yenilmesi gereken ürünlerinden bir tanesidir. Kemik sağlığı için oldukça faydalıdır. İyi bir lif kaynağı olan çilek, kabızlığı giderir, göz altı morluklarını, sivilce ve akne oluşumunu ve ishal giderici bir etkisi vardır. Rometizmaya iyi gelir. Gut hastalığını önler. Bağırsak kurtlarını düşüren çilek, beyin fonksiyonlarını güçlendirerek yaşlanma sonucunda oluşacak zararları engeller. Saç dökülmesini engeller. Etkili bir ayak ve cilt temizleyicisidir. Eklem iltihabını giderir.

Çilek diğer meyveler gibi birçok hastalığa iyi gelmektedir. Çilek; Böbrek ve mesane hastalıklarının iyileşmesinde, mide ve bağırsak tembelliğini gidermesinde, bağışıklık sisteminin güçlendirerek grip ve nezle gibi hastalıkların oluşmamasına, yüksek tansiyonu dengeler, inflamasyonu hafifletir, safra ve ifrazatını arttırır ve safra taşının dökümünü kolaylaştırır, karaciğer hastalıklarında, damar sertliği, mafsal iltihabı, romatizma ve nıkriste gibi haftalıklarda, diş dibi taşlarını eritmede ve ateş düşürücü özelliği vardır.

Bu kadar faydası bulunan çileğin zararı var mıdır? Elbette vardır. Aşırı tüketiminde şişkinlik, alerji, ishal sorunları oluşacaktır. Midede yanma ve gaza sebep olur. Vücutta bulunan oksalat, çilekten dolayı artarak böbrek ve mesane rahatsızlıklarına neden olur. Eğer Dağ çileği yemişseniz aşırı tüketimde zehirlenebilirsiniz.


" TOKAT TARIMINA ÇİLEK SOLUĞU konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere TOKAT TARIMINA ÇİLEK SOLUĞU ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda TOKAT TARIMINA ÇİLEK SOLUĞU ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku