takip et takip et takip et
Gündem

3 Temmuz 2020 - 384 Okunma

TOKAT KİTAP GRUBU OKUDUKLARI KİTABI YORUMLADI

Abone Ol

‘KUSURSUZ KARARLAR VERMEK VE İKNA SANATI’

Tokat Kitap Grubu (Oku-Yorum) üyeleri okudukları ‘Kusursuz Kararlar Vermek ve İkna Sanatı’ isimli kitabın yazarı Prof. Dr. Uğur Batı ile online toplantı platformu Zoom’da bir araya geldi.

Tokat Kitap Grubu Kurucu Başkanı Nurdan Sağol, ayda bir yaptıkları kitap toplantılarının tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Yeni tip Koronavirüsten (Kovid-19) salgını sebebiyle sosyal medya platformu üzerinden devam ettiğini söyledi.

Tokat Kitap Grubu Kurucu Başkanı Nurdan Sağol, grup üyeleriyle sosyal medyada buluştuklarını, kitap okumaya aralıksız devam ettiklerini belirterek, “Bizler vaktimizi daha fazla kitap okuyarak değerlendiriyoruz. Grubumuz ile salgın sürecine uyumlandık ve dijitale taşıdık toplantılarımızı. İstediğiniz zaman hiçbir şey engel olamıyor. Bu ay okuduğumuz ‘Kusursuz Kararlar Vermek ve İkna Sanatı’ kitabının yazarı hemşehrimizProf. Dr. Uğur Batı ile sosyal platformdan iletişim kurarak toplantımızı yaptık. Kendisine çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

EN ZOR YAŞAM KOŞULU BELİRSİZ YAŞAM KOŞULLARIDIR

‘Kusursuz Kararlar Vermek ve İkna Sanatı’ isimli kitabın yazarı Prof. Dr. Uğur Batı ise Tokat Kitap Grubu üyeleri ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti. Uğur Batı yaptığı konuşmada, “Belirsizliklerin hakim olduğu muğlak zamanlarda yaşıyoruz. Koronavirüsle birlikte bu belirsizliğin seviyesi arttı. İnsanlar için en zor yaşam koşulu belirsiz yaşam koşullarıdır. Kaygı ve endişe faktörünün katlanarak devam ettiğini biliyoruz, çünkü ne zaman biteceğini bilmiyoruz, tekrar başlayacağını düşünüyoruz. İşimiz ne durumda olacak, ekonomi ne durumda olacak, sosyal düzensizlik olur mu? Siyaset nasıl ilerleyecek? Çocuklarımıza nasıl bakacağız gibi birçok soru işareti ile birlikte ilerliyoruz. Belirsizlik döneminde insanların genellikle gerçekten kopma eğilimi gösterdiğini görüyoruz.  İnsanlar karmaşık bir gerçeğe inanmaktansa, çok basit olan bir yalanı tercih ederler. Gerçeklikten kaçışın yoğun olduğu bireylerin oluşturduğu toplumların dönem şartlarına adapte olup, ekonomi, bilimin gelişmesi, istihdam gibi olgulardan geri kaldığını görüyoruz.

Grup üyeleri merak ettiklerini sordu?

*Kitabınızda beynimiz yedi saniye öncesinde seçimini yapıyor demişsiniz? Biz seçimler de nasıl daha mantıklı kararlar alabiliriz?

-Yedi saniyeyi ben bir çalışma örneği olarak vermiştim. Yani aslında, yedi saniye önceden insanların eylemlerinin bilinebildiğine dair bir takım görüşler var ama bunun aksi türde de pek çok çalışmanın olduğunu kast etmiştim. Karar verirken ‘İnsanlar istediklerini yapabilirler ama ne istediklerine karar veremezler’ denir. 

*İnsan hayatta kalma içgüdüyle davranıyorsa etik dediğimiz kavram nasıl oluştu?

-Etik davranmak ve paylaşım içgüdüyle yakinen bağlantılıdır. İnanç önemlidir ve dürtülerinde bir parçasıdır. İnsanlar herhangi bir şeye inanmaya eğilimlidir. İnanmayan insan bile inanmamaya eğilimlidir. Değerler her zaman türün hayatta kalma davranışının bir parçasıdır.

*Özellikle kadınlar duygusal kararlar veriyoruz, doğru kararları verebilmek nasıl mümkün?

-Aslında beyin çalışmaları ve bilim yolundan benim genellikle yaptığım bir eleştiridir bu, kadınların daha duygusal olduğuna ilişkin net bir bilgi elimizde yok.

UĞUR BATI’YA TEŞEKKÜR

‘Kusursuz Kararlar Vermek ve İkna Sanatı’ isimli kitabı okuyup yorumlayan Tokat Kitap Grubu (Oku-Yorum) üyeleri, kitabı beğenerek okuduklarını ifade ederek yazar Uğur Batı’ya teşekkür etti.


" TOKAT KİTAP GRUBU OKUDUKLARI KİTABI YORUMLADI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere TOKAT KİTAP GRUBU OKUDUKLARI KİTABI YORUMLADI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda TOKAT KİTAP GRUBU OKUDUKLARI KİTABI YORUMLADI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku