takip et takip et takip et
Gündem

21 Ekim 2019 - 212 Okunma

TOKAT İÇİN BEYİN FIRTINASI

Abone Ol

Tokatlı İş Adamları Ve Bürokratlar Tokat İçin Buluşuyor’ iş forumu hafta sonu gerçekleşti.

‘Tokatlı İş Adamları Ve Bürokratlar Tokat İçin Buluşuyor’ adı altında gerçekleştirilen iş forumunda Tokat için birlikte çalışma vurgusu yapıldı. Şehrin gelişmesi, kalkınması ve ekonomisi için iş adamlarının önemine değinilen toplantıda gerekli yatırımlar için her türlü seferberliğin yapılabileceği söylendi.  Tokat’ın tarım, tarımsal sanayi, büyükbaş hayvancılık, turizm ve kültür alanında gelişmesi, kooperatifleşme, gerekli ulaşım ağının Tokat’a kazandırılması toplantının önemli gündemlerinden oldu. Tokat’ın mobilya alanında gelişebileceği, bu alanda sunta fabrikasının Tokat’a kazandırılabileceği sunulan öneriler arasında yer aldı.

Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren Tokatlı firmaların birbirini tanıması, ilişkilerini geliştirmesi, daha güçlü birlik ve beraberlik içerisinde Tokat için ortak paydada buluşması amacıyla ‘Tokatlı İş Adamları Ve Bürokratlar Tokat İçin Buluşuyor’ adı altında geniş katılımlı bir iş forumu düzenlendi.

Tokatlı İş Adamları ve Bürokratlar Derneği, Tokat Belediyesi ve Tokat Valiliği tarafından organize edilen iş forumu açılışı    19 Ekim 2019 Cumartesi günü Dedeman Otel’de gerçekleştirildi.            Programın açılış konuşmasını Tokatlı İş Adamları ve Bürokratları Derneği Başkanı Ceyhun Beken yaptı. Başkan Yardımcıları Ahmet Pelit ve Yargıtay Üyesi Mustafa Artuç birer konuşma yaptı.

DÜNYA TOKATLILAR GÜNÜ ÖNERİSİ

Mustafa Artuç, Tokat’ta Tokatlılarla buluşmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek Dünya Tokatlılar Günü Buluşması hayalini dile getirerek ilerde bunun gerçekleşmesini temenni ettiğini söyledi. Artuç Vali Ozan Balcı’ya da teşekkür ederken Balcı’ya ‘İkinci Recep Yazıcıoğlu’ benzetmesinde bulundu.  Ardından Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Çelik, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt birer konuşma yaptı.

BAŞKANDAN 3 BAŞLIKTA TOKAT

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, 6 bin yıllık tarihi olan Tokat’ın geçmişten günümüze gelen tarihi ve kültürel değerlerinden bahsetti. Tarım, turizm ve tarıma dayalı sanayi olarak 3 ana başlıktan bahseden Eroğlu, turizm anlamında Restorasyon Atölyesi kurduklarından bahsetti. “Sulusokak, Halit Sokak ve Beysokağı’ndaki restorasyon çalışmalarından bahseden Eroğlu, Tokatlı iş adamlarına seslenerek “Bu sokaklarda Butik oteller oluşturmalıyız. Tokat’ın yöresel lezzetlerini, yemeklerini yedirebileceğimiz restoranlar açmalıyız” dedi.

Eyüp Eroğlu, “Buradaki amacımız şu; istiyoruz ki şehrimizin bütün değerleriyle sivil toplumu, bürokratı, işadamı ve siyasetçisiyle hep birlikte beraberce oturalım bir değerlendirme yapalım. Hep birlikte beraberce doğru eksende Tokat’ımızı şehrimizi ortaya koyalım ve neler yapacağımızı burada kararlaştıralım. Ardından da bir görev taksimatı ile Tokat’ımızı beraberce büyütelim, geliştirelim ve bir vizyon ortaya koyalım. Bu toplantımızın asıl amacı ve gelmek istediğimiz noktanın bu olduğunun altını çizmek istiyorum. Hepinize fedakarlık yapıp zaman ayırıp buraya geldiğiniz için ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Burada oluşturacağımız o sinerji ile oluşacak güzellikle şehrimizin geleceğinde çok işlerde imza atacağımızdan da hiç şüphemiz yok. Önümüzde bir Tokat’ımız var. 6 bin yıllık tarihi ile, 14 devlete hizmet etmiş bir iklim kuşağı olan, kültürü olan, değeri olan ve Osmanlının en önemli şehirlerinden birisi olan Selçuklunun önemli olan 6 şehrinde birisi olan bir şehir. Geçmişinde de geleceğinde de gücü olan bir şehir. Bu şehir nasıl büyür? Her zaman konuşuyoruz. Önümüze her zaman 3 başlık çıkmaktan oluşuyor, tarım, sanayi ve turizm bu başlıklar her zaman yolumuza çıkmaktadır.” dedi.

HERKES ÖNCELİKLE KENDİNİ SORGULAMALI

Tokat Ticaret Sanayi Odası (TSO) Başkanı Ali Çelik, “Biz hep yıllarca bürokratlarımız, iş adamlarımız bu kaynaşmanın eksikliğinden dem vurduk. Şehirde bir araya geldik oturduk, neden birlikte değiliz, birlikte olsan şunu yapardık, bunu yapardık diye. Tokat’ta bu hep konuşuldu ama il dışından gelen arkadaşlarımızda enerji, sinerji bizden çok daha fazla. Bizdeki arkadaşlar hem katılım noktasında hem de enerji noktasında düşük. Topu başka yöne atmayı seviyoruz. Başka şehirdeki iş adamları Tokat’a sahip çıkmıyor, bağları zayıf diyerek eleştiriyor, sitem ediyoruz. Biz il dışında olan arkadaşlarımızın Tokat’a olan mensubiyetlerini artırmak adına neler yapıyoruz, herkes öncelikle kendini sorgulaması lazım. Bu anlamda geçmişte il dışındaki arkadaşlarla işimiz düştüğü zaman konuşurduk. Ama bu insanların bu şehirle olan mensubiyetlerini artırmak için çok fazla bir şey yapmadığımızı düşünüyorum. Ama bundan sonra bunları yapacağız diye düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

DEĞERLERİMİZİ GÜN IŞIĞINA ÇIKARMALIYIZ

Tokat Milletvekili Kadim Durmaz ise işadamlarına gittikleri her yere umudu aşılamaları çağrısında bulunurken Tokat’ın ürettiği değerli ürünlerin Dünyanın kıymetli marketlerinde gıda reyonlarında yerini alacağını söyledi. Tokat’ı geleceğe taşımanın herkesin görevi olduğunu söyleyen Durmaz, değerlerimizi gün ışığına mutlak çıkarmak durumunda olduğumuzu söyleyerek, “Bu şehirden ayrılan insanların rüyası, düşü hep bu topraklar. Tokat değerli bir şehir bizlerde kopamıyoruz. Kopmamamızın temel nedeni; cenabı hak bu güzel topraklara birçok şey vermiş. Ovalarından akarsularına, yaylalarıyla, vadileriyle, vadilerinde dünyada ender bulunan bitki çeşitlilikleriyle kıymetli bir topraktır. İşte bizler şuanda bize miras olmayan ama bizden sonraki nesillere aktarmakla mükellef olduğumuz tarihi dokuyu, kültürel yapıyı, kıymetli ovaları yani evimizi iyi koruyarak bir sonraki nesillere bırakmak zorundayız. Umutsuz olmadan tarihte olduğu gibi bundan sonrasında da olması gereken Tokat’ı ürettikleri ürünleri dünyanın kıymetli marketlerinde satmamız lazım.” ifadelerini kullandı.

BİRLİKTE DAHA İYİ İŞLER ÇIKARIRIZ

Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt ise konuşmasında, bu tür toplantıların ülkeye ve Tokat’a büyük katkıları olacağının altını çizerek, şunları kaydetti:

“Günümüzde toplumlar şehirler el birliği ile kalkınabilir. Biz hep beraber ve birlik olsak daha iyi işler çıkarırız. Biz Batı insanına fark atıyoruz ama kolektif olmaya geldiği zaman Batı bize fark atıyor. Biz birebirde Batıya fark atarken ekip çalışmasında onlar bize fark atıyor.

Bir şehir efsanesi var. Ak Parti ya da hükümet Tokat’a fabrika yapmıyor. Devlet artık fabrika yapmıyor. Devlet fabrika yapacak olan iş adamlarını teşvik ediyor. Arsa ise bedava arsa veriyor, krediyse kredi, alımsa alım garantisi veriyor. Savunma sanayinde dahi iş adamlarıyla bütün hadiseler yerine getirilme gayreti içerisinde olunuyor. Bir şehre yatırım gelebilmesi için alt yapı ve üst yapının olması lazım. Eğer sizin şehrinizde havalimanı yoksa siz oraya iş adamlarını getiremezsiniz. Eğer bu konuda gereken gayreti göstermiyorsanız bu konuda yaya kalırsınız. Tokat yeni havalimanının yüzde 65’i tamamlandı. Bunu biran önce bitirmenin gayreti içerisindeyiz. Turhal-Tokat tren yoluyla ilgili projeler yapıldı ve uygulamaya başlayacak. En büyük hayalimiz hızlı tren Çamlıbel altından tünel yapmak suretiyle Tokat’a getirmek. Biz Zinav Gölüyle, kayak merkezleriyle, Ballıca Mağarası, Kaz Gölüyle, ovalarıyla, yaylalarıyla  Tokat’ı turizm merkezi haline getirmenin gayreti içerisindeyiz. ama bizim dönemimize kadar o büyük ovaların toplulaştırılması yapılmamız. Eğer bir yerde toplulaştırma yoksa, küçük küçük parseller varsa oralarda yatırım olmaz. Niksar, Erbaa, Kazova bölgesinin toplulaştırılması çalışması bütün hızıyla devam ediyor.

Tokat’ta nüfus oranında artış var, bu artış istihdamlardan olmuş. Dolayısıyla biz iktidarı muhalefetiyle bizim hedefimiz Tokat olmalı. Biz hangi iş adamı olursa olsun, nerede bir işi varsa, hiçbir imtina ve ayrım yapmadan A’dan Z’ye kadar takipçisi oluruz.

TOKAT’IN KENDİNE ÖZGÜ AVANTAJLARI VAR

Siz Tokat’ı bir Antalya, Kocaeli yapamazsınız ama Tokat’ın kendisine dönük avantajları var. Özellikle turizm noktasında iyi şeyler yapılabilir. Çorum-Alaca yolu Tokat planı içerisinde değildir. Tokat’ı ilgilendiren en önemli aks batı-doğu değil, Akdeniz-Karadeniz eksenidir. En büyük hedeflerimizden biri Niksar’la-Ünye arasındaki yol. Viyadük ve tünel olarak yapılıyor. Bu konuyu cumhurbaşkanımızla görüştük ve sözünü aldık. Onunla ilgili çalışmalarımız da yakında başlayacak. Anlatmak istediğim hadise şu, bizim Tokatlılar olarak bir araya gelmemiz lazım. Bütün icraatlarımızı seferber etmemiz lazım. İktidar partisi milletvekilleri adına söylüyorum, sizin emrinize amadeyiz. Ne yapılacaksa gelin bunların hepsini beraberce yapalım,  değerlendirelim.”

Daha sonra OKA Tokat Temsilcisi Mehlika Dicle “Tokat Yatırım Ortamı Sunumu” yaptı.

BAŞARI ÖRGÜTLENMEDE GİZLİ

Sunumun ardından değerlendirmelerde bulunan Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, başarılı şehirlerin birlikte çalışma kültüründen bahsederek, “Bazı şehirler daha başarılı, bazı şehirler daha başarısız. Başarı şehirlerimizin özelliği şu; o şehrin milletvekilleri, ticaret ve sanayi odaları, esnaf örgütlenmesi, hukuk, üniversite, iş adamalarının uyumlu birlikteliğinin olduğu şehirler başarılı şehirler. Bu noktada iş adamlarının yardımına ihtiyacımız var. Yapılan bir araştırmaya göre dünyanın akıllı ve zeki insanları iş adamları. Çünkü para kazanmak, işi büyütmek bir yetenek. Ben iş adamlarını çok önemserim, akıllarını çok kıymetli bulurum ve kendilerini çok ciddiye alırım, yaptıkları işe de çok saygı duyarım. Tokat’ın başarılı ve iş adamları ve bürokratları var. Sizin gücünüze ve enerjinize ihtiyacımız var. Kendi yaşadığımız sıkıntıları gelecek nesillere yaşatmayalım.” dedi.

TOKAT HAK ETTİĞİ YERE GELMELİ

Tokat’ın hak ettiği yerlere getirilmesi gerektiğini söyleyen Vali Balcı, “Tokat’ı hak ettiği yerlere getirmemiz lazım. Tokat’ta yok yok. Ben ilin valisi olarak, Tokat’a katkı sağlamaktan büyük mutluluk duyuyorum . Tokat halkı yüksek kültür sahibi, Türkiye ortalamasının üstünde, birlikte yaşama kültürü var. Bunlar parayla ölçülemez. Aynı zamanda Tokat insanı çok vatanperver, çalışkan ve güvenilir insanlar. Kültür desen kültür, doğa desen doğa, tarım da var ama hepsinden önemlisi insan malzemesi harika ama biz hak ettiğimiz yerde değiliz. O zaman ne yapmamız lazım? Tokat’a bu güne kadar bir insan katkı sağlamış. Bizim de sancağı taşımamız lazım. Emekli olunca iyi çalıştık dememiz lazım. Bizim ayarımızdaki iller çok başarılı, müthiş potansiyelimiz var. Potansiyeli bir araya getirmemiz lazım. Doğru iş yapmak yetmez, işi de doğru yapmamız lazım. Bu noktada çalışmalarımızda iş adamlarından yararlanmamız lazım. Bizim de bürokrat olarak çözemediğimiz iş yok. Memleketin ve milletin işi için herkese eyvallah ederiz. Bundan da gocunmayız. Dolayısıyla bizim Tokatlı iş adamlarına ve bürokratlarına eyvallahımız var.  Memleketinin işleri, için zenginleşmesi için size ihtiyacımız var. Bizim görevimiz hep beraber hareket etmek. İş adamlarımız asıl lokomotif olacak biz destek vereceğiz. İş adamları en zor işi yapan adamlar. Bizim şehre hayal kurdurmamız lazım. Tokat’ın hayalini hep beraber oluşturmamız lazım.

Tokat tarımsal sanayide müthiş gelecek vaat ediyor. Kültür turizminde müthiş potansiyeli var, sanayi ve eğitim de öyle. Diğer alanlarda dahil müthiş potansiyel var Tokat’ta. Tokat kendini iyi değerlendirirse ilk 20’ye rahat girer.” diye konuştu.

SİYASİLER HER İŞ ADAMINA EŞİT OLMALI

Daha sonra söz alan Tokatlı iş adamı Hüseyin Özdilek, “İş adamı  bir iş yaparken talebin var olup olmadığını araştırır, rakiplerini araştırır, işletmesini kurumsallaştırır, kurumsallaştırırken işe göre adam alır, adama göre iş vermez, liyakate önem verir ve, malı siyasi parti gözetmeksizin herkese satar. İş adamının partisi de olmaz, iş adamının hükümeti olur. İş adamının bir tane oyu vardır zamanı verince gidip kullanır ve sonra işine bakar. Siyasilerin de hiçbir partizanca tutum gözetmeksizin her iş adamına eşit mesafede olma mecburiyeti vardır. Çünkü iş adamının ürettiği vergilerle bürokratın maaşı ödeniyor, askerin silahı alınıyor ve ayakta kalınıyor. Gayri safi milli hasılanın artırılabilmesi için ürettiğimizin tükettiğimizden daha çok olması lazım, Japonya ve Almanya gibi. Bunların oluşabilmesi için de bütçelere önem vermeliyiz; önce aile bütçesi, birey olarak topluma ne kazandırırız bunu görmeliyiz. Bunun için önce ana-baba terbiyesini yerine getirmeliyiz, daha sonra okullardan öğrendiğimiz teorik bilgiyi uygulamalıyız. Ondan sonra da hangi işi yaparsak yapalım severek ve isteyerek ve içini doldurarak yapmalıyız.” dedi.

TOKAT’TA YAPILABİLECEKLERE İLİŞKİN FİKİRLER

Tokat’ta yapılabileceklere ilişkin fikirlerini aktaran Hüseyin Özdilek, “Tokat’ta yapılması gereken tarıma dayalı sanayinin gelişmesi. Büyükbaş hayvancılığın kooperatiflerle geliştirilmesi lazım, meraların olması lazım. Kooperatiflerin gelişmesi lazım. Hollanda’ya gidilip oradaki çiftliklerin incelenmesi lazım. Ondan sonra buradaki yayların değerlendirilmesi lazım. Karayaka koyunu Türkiye’nin en lezzetli koyunu ama babadan oğula geçmiyor, bunun teşvik edilmesi lazım. Bunlar yapılırsa hayvancılıktan gelir artar. Tokat’ta mobilya sanayi gelişebilir. Mobilyaya burada değer verilebilir, sunta fabrikası açılabilir. Diyeceksiniz ki sen yatırım yapmaz mısın buraya yapmam, çünkü benim şuanda borcum var, üç sene boyunca borç ödeyeceğim. Özellikle geçen sene doların artışından dolayı hepimiz çok etkilendik ve pazar biraz daraldı bu bir gerçek, bunu herkes biliyor. Piyasaların en kısa zamanda düzelip istediğimiz noktalara geleceğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Tokatlı iş adamlarının söz aldığı program serbest kürsüde devam etti.  Program Tokat gezisi, iş forumu gala yemeğinin ardından sona erdi.


" TOKAT İÇİN BEYİN FIRTINASI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere TOKAT İÇİN BEYİN FIRTINASI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda TOKAT İÇİN BEYİN FIRTINASI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku