takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

10 Ağustos 2019 - 10:34:54 - 41 Okunma

Tokat Hacılarından Bir Örnek Davranış Düşüncesi

“Kim Allah’a güzel bir borç vermek ister?”

Kim Allah’a güzel bir borç verirse Allah da bunu kat kat fazlasıyla öder. (Bakara, 2/245)
2019 Yılı Tokat hacıları olarak kalıcı bir eser bırakıp diğer hacılara ve gelecek yıllardaki hacılara bir örneklik teşkil edebilir miyiz, haccımızı daha kavi, mebrur hac seviyesine ulaştırabilir miyiz diye düşünürken, beyin jimnastiği yaparken aklıma “suyu olmayan bir müslüman beldede su kuyusu açtırabilir miyiz acaba” diye bir fikir geldi. Gelmesine geldi de biliyorsunuz yeni fikirler çok tehlikelidir ve kolay ret edilir. Olurlar değil de olmazlar; amalar, fakatlar, lakinler konuşulur. Bütün bunları bilmeme rağmen bu işi düşündüm ve başta kafile başkanı olmak üzere birkaç kişiye açtım.

Tokat hacıları olarak Allah’ın evi Kabe’de iade şartı ile Allah’a borç vermek istiyoruz. Bir buğday tanesinin başağa dönüşmesi sonrasında o başakta oluşan tanelerin tekrar toprağa ekilmesi sonucu yeni başaklar, onlardan da yeni başaklar… şeklinde bir kazanç kapısı açmak istiyoruz. Sevapların geometrik bir artış (1, 2, 4, 8, 16, 32, 64…) gösterdiği bir iyilik hareketi başlatmak istiyoruz. Tokat’ta ilk, Türkiye’de ilk, belki de dünyada bir ilk olur, şayet gerçekleştirebilirsek. Bir hacı kafilesi su kuyusu açtırıyor, bunu yapan yoktur zannedersem. Örnek olmak istiyoruz. Her yıl pek çok kafile bu hayrı yapar. Biz Tokatlılar olarak öncü olmak istiyoruz, patenti bize ait olsun istiyoruz. Fikir benden, anlatma benden, sahip çıkma hacı adaylarımızdan ve tüm Tokatlılardan inşallah.

Proje, dünyanın herhangi bir ülkesinde suyu olmayan bir müslüman köyüne öncelikle bir su kuyusu açtırmak. Eğer rağbet çok olur, toplanan hayır paraları yeterince fazla olursa bir mescit be yanında su kuyusu da açılabilir. Bu inanılırsa mutlaka yapılır.

“Türkiye-Tokat 2019 Yılı Hacıları Hayratı” diye bir organizasyonu halinde işi başlatmak istiyorum. Bunu Mekke ve Medine’de işleyeceğim. Bu iş zor bir iş değil. Bu gönüllülük işi olacak. Kimse mecbur tutulmayacak. Herkes yapacağı bağışı belirler. Bağış listesi oluşturulur. Tokat’a gidildiğinde ya peşin ödenir ya da 2-3 taksitle ödenir. Kabe’de verilecek bir söz ödemelerde çıkabilecek muhtemel sorunları engeller.

Bunun mutlaka bir resmî ayağı olur. Bu konuda da Tokat’ın ileri gelenleri bize yardımcı olur kanaatindeyim. Valilik makamı, belediye başkanlığı, müftülük bu konuda bize yol gösterici olur diye düşünüyorum.

Toplanabilen paralar su kuyusuna yeterli, su kuyusu+camiye yetersiz olursa çoluk çocuğumuzu ve akrabalarımızı, bunun yanında gönüllüleri de işe katıp su kuyusu olan bir cami, yanında tuvaleti olan küçük bir külliye yaptırılabilir. Köye hijyen ve temizlik de getirilmiş olur. Sermaye bizden, yaptırması diyanet, Kızılay ya da TİKA tarafından gerçekleştirilir.

Cami Tokat’ta bir cami ile kardeş cami haline getirilir. Camiyi yaptıranlar her yıl küçük bir meblağ vererek caminin yıllık ihtiyaçlarını giderebilirler. Yani hayır sürekli devam eder. Hatta köy çocuklarının okumasına, giyimine vs katkıda da bulunulabilir.

Fikir bu. İnşallah doğru düşünüyoruz.

Öncelikle yorumlarınızı, sonra da desteklerinizi bekliyoruz. Kabe’den her birinize selamlar. Allah’ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

İsmet Yalçınkaya

"İsmet Yalçınkaya" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku