takip et takip et takip et
Gündem

21 Temmuz 2018 - 1111 Okunma

TOKAT ESNAFI KEPENK KAPATTI

Abone Ol

Tokat Bakkallar ve Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası Başkanlığı ve Pazarcılar Derneği Başkanlığınca ‘Kahraman esnaf süpermarkete karşı’ sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında Tokat esnafı dün saat 11.00 ile 12.00 arasında kepenk kapattı. Kampanyaya Tokat merkez, ilçeleri ve şehir dışından birçok esnaf destek verdi.

            Tokat Bakkallar ve Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası Başkanlığı ile Tokat Pazarcılar Derneği Başkanlığınca market, AVM ve zincir marketlerin şehir dışına taşınması, bu anlamda mahalle esnafı kültürünün yok olmaması amacıyla imza kampanyası başlatılmıştı. Kampanya ile AVM ve zincir marketlerin çalışma saatlerine, özellikle açılış ve kapanışlarda ve hafta sonlarına sınırlama getirilmesi, şube açılışlarına sınırlama getirilmesi ve böylece küçük esnafın rahatlaması amaçlanmıştı. Kampanya devam ederken yine kampanya kapsamında dün  11.00-12.00 arasında esnaf kepenk kapattı ve satışları durdurdu. Kepenk kapatma kampanyasına Tokat Merkez, ilçeleri ve şehir dışından birçok esnaf destek verdi.

            Bir saat boyunca dükkanlarını kapatan esnaflar dükkanlarına “11.00-12.00 saatleri arasında kapalıyız”, “Kahraman esnaf süper markete karşı.”, “Küçük esnafa destek için 11.00-12.00 arası kapalıyız”, “11.00-12.00 arası AVM’leri protesto için kapalıyız” yazılı afişler astı. AVM, süpermarket ve zincir marketler dolayısıyla küçük esnafın zor durumda kaldığını belirten esnaflar, “Gariban esnaf burada sürünsün, onlar villa yapsın. Olan gariban esnafa oluyor. Biz battık gidiyoruz, yakında tamamen kapatacağız, bırak kampanyayı. Buna çözüm bulmalarını bekliyoruz, başka çaremiz yok.” diyerek tepkilerini dile getirdi.

            Pazarcılar Derneği Başkanı Kadir Bozdemir ile kepenk kapatan esnafı ziyaret eden Tokat Bakkallar ve Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası Başkanı Şaban Kaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Esnafımızın sesini duyurmak ve sıkıntıları gidermek için başlattığımız kampanya kapsamında bugün 11.00-12.00 saatleri arasında kepenklerimizi kapattık. Tokatlı esnafın bize verdiği destekten dolayı teşekkür ediyoruz. Tokat’ın en eski çarşısı olan ve AVM’ler, süpermarketler yüzünden kapanmak üzere olan bir çarşıdayız. Tokat’ın gerçek esnaf kültürünün yaşadığı ender mahallelerden biri burası. Cumhuriyet Meydanında 2 Ağustosta yapılacak büyük imza törenimize de tüm esnafımızı davet ediyoruz.” diye konuştu.

ESNAFTAN BÜYÜK DESTEK

            Kampanyaya esnafın yoğun ilgi gösterdiğini belirten Başkan Kaya, “Tokat Merkez ve ilçelerdeki esnafımız da kepenk kapatma eylemine destek veriyor, fotoğraflar gönderiyorlar. Kampanyamızda şuan esnafımız tek yürek olmuş durumda. Umduğumuz çok çok üzerinde katılım oldu. İnşallah bir sonuca varacağız. Yetkililerin de bizi dikkate alacağına inanıyoruz. Vatandaşımızdan bir tepki almadık ama esnaf kapandığında oluşan boşluk ortaya çıkmaya başladı. Esnafın var olmasının kendileri için olmazsa olmaz olduğunu kabullenmeye başladılar.” ifadelerini kullandı.

            ‘Kahraman esnaf süpermarkete karşı’ sloganıyla başlatılan kampanyanın ilk aşamasında imza kampanyası yapılmıştı. İkinci aşamada kepenk kapatma eylemi yapılan kampanyanın üçüncü aşamasında 2 Ağustos Perşembe günü saat 14.00-16.00 arası Cumhuriyet Meydanında Toplu İmza Töreni gerçekleştirilecek. Toplu İmza Törenine bürokratlar, milletvekilleri, il başkanları ve STK’ları da davet ettiklerini ve söz aldıklarını söyleyen Başkan Şaban Kaya, toplu bir ses getirmeyi amaçladıklarını ifade etti.


" TOKAT ESNAFI KEPENK KAPATTI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere TOKAT ESNAFI KEPENK KAPATTI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda TOKAT ESNAFI KEPENK KAPATTI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku