takip et takip et takip et
Gündem

14 Eylül 2019 - 520 Okunma

TOKAT BELEDİYESİNDEN 10 BİN KİŞİLİK AŞURE İKRAMI

Abone Ol

Tokat Belediyesi, her yıl Muharrem Ayı dolayısıyla yaptığı Aşure Günü etkinliğini Yeraltı Çarşısı üzerinde gerçekleştirdi. Etkinlikte kayısı, incir, nohut, fasulye gibi 20 çeşit malzemeden yapılan 10 bin kişilik aşure öğle namazının ardından vatandaşlara ikram edildi.

Tokat Belediyesi, her yıl Muharrem Ayı dolayısıyla yaptığı Aşure Günü etkinliğini Yeraltı Çarşısı üzerinde gerçekleştirdi. Etkinlikte kayısı, incir, nohut, fasulye gibi 20 çeşit malzemeden yapılan 10 bin kişilik aşure öğle namazının ardından vatandaşlara ikram edildi.

Aşure dağıtımına Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (TOGÜ) Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin katıldı.

Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan etkinlikte konuşan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “Bilindiği gibi Muharrem ayındayız ve geçtiğimiz pazartesi günü de aşure günümüzü idrak ettik. Ben buradan hem Muharrem ayımızı hem de geçirdiğimiz aşure günümüzü tebrik ediyor, bu ayın hepimize, tüm İslam alemine hayırlı olmasını diliyorum. Bu ayın önemi büyük. Muharrem ayı, Peygamber Efendimiz’in de dediği gibi Cenab-ı Allah’ın ayı. Ramazan orucundan sonra en faziletli orucun da Muharrem orucu olduğunu biliyoruz. Muharrem ayı birçok farklılıkları da içinde barındıran bir ay. Bir taraftan hüznü diğer taraftan da sevinci, mutluluğu içinde barındırıyor. Bu ay içerisinde, özellikle aşure gününde birçok peygambere güzellikler verilmiş. Hz. Adem’in tövbesinin kabul edildiği günün aşure gününe denk gelmesi bunun bir örneğidir. Aynı şekilde Hz. Musa’nın Firavun’un zulümlerinden kurtulduğu gün de yine aşure gününe denk gelmektedir. Hz. Eyüp’ün sabrı sonucunda feraha ermesi yine aşure gününde olmuştur. Hz Nuh’un Nuh tufanından sonra gemisinin Cudi Dağına oturduğu gün de yine aşure günüdür. Bu yönüyle Muharrem ayı, özellikle de aşure günü çok önemli ve değerlidir. Tabi bir de hüzün tarafı var. Peygamber Efendimiz’in ciğer paresi Hz. Hüseyin Efendimiz’in ve yine onun ehli beytinden 70 sahabenin hunharca şehit edildiği Kerbela olayı da Muharrem ayında yaşanmıştır. Başta Hz. Hüseyin Efendimiz olmak üzere bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bugün dünyaya baktığımızda yine Müslüman kanının akıtıldığı bir çok coğrafya var. Bizler biriz beraberiz kardeşiz. Her ne olursa olsun bu topraklara ayrılık tohumları ekmek isteyenlere fitne, fesat katmak isteyenlere, kardeşlik kavgasını bekleyenlere karşı bir ve birlikte olmalıyız. Tokat Anadolu’nun mayasıdır. Bütün farklı unsurları içerisinde barındırdığı halde çatışmasız bir şekilde kardeşçe bu zamana kadar gelmiş bir şehir Tokat. Muharrem ayı vesilesiyle, aşure günü münasebetiyle Allah kardeşliğimizi daim etsin. Nice böyle güzel programlarda buluşmak dileğiyle.” dedi.

Daha sonra İl Müftü Yardımcısı Cabir Çelik eşliğinde okunan duaların ardından vatandaşlara aşure ikram edildi.

İnsanlar aşure alabilmek için uzun kuyruklar oluştururken, aşure kısa sürede bitti.


" TOKAT BELEDİYESİNDEN 10 BİN KİŞİLİK AŞURE İKRAMI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere TOKAT BELEDİYESİNDEN 10 BİN KİŞİLİK AŞURE İKRAMI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda TOKAT BELEDİYESİNDEN 10 BİN KİŞİLİK AŞURE İKRAMI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku