takip et takip et takip et
Gündem

23 Eylül 2020 - 590 Okunma

TOGÜ’DEN İHA ŞAMPİYONLUĞU

Abone Ol

Gaziantep’teki TEKNOFEST insansız hava araçları yarışmasına dünyanın dört bir yanından katılım vardı. Kıyasıya yapılan yarışmalarda Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (TOGÜ) İHAGER takımı birincilik ödülü kazanarak şampiyon oldu.

Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST kapsamında düzenlenen insansız hava araçları (İHA) yarışmaları sona erdi. 120 Üniversiteden 336 projenin kabul edildiği yarışmada 101 üniversite takımı yarışmalara katıldı. Alleben Göleti’nde 15-20 Eylül’de gerçekleştirilen yarışmada, her bir kategoride birinci olanlar 20 bin lira, ikinciliği elde edenler 15 bin lira ve üçüncüler ise 10 bin lira ödül almaya hak kazandı.

TÜBİTAK tarafından “Döner Kanat” ve “Sabit Kanat” kategorilerinde ilk kez düzenlenen Liselerarası İHA Yarışması’nda da öğrenciler kıyasıya mücadele ortaya koydu.

Uluslararası İHA Yarışması Performans Ödülleri’nde “Sabit Kanat” dalında birincilik ödünü Milli Savunma Üniversitesi HAZERFEN takımı, ikinciliği Bursa Teknik Üniversitesi LAGARİ takımı, üçüncülüğü İstanbul Teknik Üniversitesi APİS-ARGE takımı elde etti.

“Döner Kanat” dalında ise birinciliği Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi İHAGER takımı, ikinciliği Bursa Uludağ Üniversitesi ULUCOPTER takımı, üçüncülüğü Gebze Teknik Üniversitesi GTU-AVES takımı elde etti. Dr. Öğretim Üyesi Levent Gökrem’in danışmanlığında Mekatronik bölümü Yükseklisans öğrencisi İbrahim Duman ve Mekatronik bölümü 4. sınıf öğrencisi Hatice Hakyemezoğlu’nun oluşturduğu İHAGER takımı dört yıllık bir emeğin sonucu geliştirdikleri BORAN-2 isimli İHA ile birinciliği elde ederek şampiyon oldu. İHAGER takımı geçen yıl da mansiyon ödülü almıştı.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, alanda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, bu yıl yarışmaya 101 takımın katıldığını ifade ederek, “Bu yıl ilk kez lise öğrencilerimize yönelik yarışmamızı başlattık. Sizler bunu talep ettikçe bizler katkı ve destek vermeye devam edeceğiz. Kendimizi yenilemeye, geliştirmeye çalışıyoruz. Biz sizlerle beraber geleceğin Türkiye’sini inşa ediyoruz. O yüzden öneri geliştirmekten çekinmeyiniz. Bizden en çok istenen şey, uçaklarımızı üretme noktasında, ‘Biz pilotaj eğitimi de almak istiyoruz’ oldu. İnşallah gelecek yıl bunun eğitimini vereceğiz.” dedi.


" TOGÜ’DEN İHA ŞAMPİYONLUĞU konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere TOGÜ’DEN İHA ŞAMPİYONLUĞU ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda TOGÜ’DEN İHA ŞAMPİYONLUĞU ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku