Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.321,63 0,64%
Çeyrek Altın 2.249,00 -1,79%
Yarım Altın 4.471,00 -2,08%
Tam Altın 8.887,63 -0,70%
Testis Torsiyonu Nedir? Testis Torsiyonu Belirtileri Nelerdir?

Testis Torsiyonu Nedir? Testis Torsiyonu Belirtileri Nelerdir?

ABONE OL
17 Mayıs 2023, 03:21:49

Testis torsiyonu, testislerin dönmesi sonucu oluşan acil bir tıbbi durumdur. Bu durum, testislerdeki kan akışının kesilmesine ve testis dokusunda hasara neden olabilir. Testis torsiyonu belirtileri arasında şiddetli testis ağrısı, kusma, mide bulantısı ve karın ağrısı bulunabilir. Erken tanı ve tedavi önemlidir, çünkü testis torsiyonu tedavi edilmediğinde, testis dokusunda kalıcı hasar oluşabilir ve hatta testis kaybına neden olabilir. Testis torsiyonu tedavisi genellikle acil bir cerrahi müdahale gerektirir.
Testis Torsiyonu: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Bu makale, tıbbi doğruluk ve güvenirlilik açısından kontrol edilmiş olup, Medikal Rehber İçerik Politikası’na uygun olarak hazırlanmıştır.

İçindekiler:

1. Testis Torsiyonu: Çok Önemli Bilgiler
2. Testis Torsiyonu: Belirtiler
3. Testis Torsiyonu: Doktor Kontrolü
4. Testis Torsiyonu: Nedenler
5. Testis Torsiyonu: Risk Faktörleri
6. Testis Torsiyonu: Tanı
7. Testis Torsiyonu: Tedavi
8. Testis Torsiyonu: Potansiyel Komplikasyonlar

Testis Torsiyonu: Çok Önemli Bilgiler

Testis torsiyonu, testisin bükülmesi ve testise giden kan akışının kesilmesi durumudur. Bu ciddi bir durum olup, testis ağrısı, testiste şişlik, mide bulantısı, kusma ve baş dönmesine neden olabilir. Testis torsiyonuna, testis iskemisi veya testis burulması da denir. Bu durumun en yaygın nedeni yaralanmadır, ancak belirgin bir neden olmadan da ortaya çıkabilir. Testis torsiyonu genellikle çocukları ve genç yetişkinleri etkiler.

Testis torsiyonu, testis içindeki spermatik kord, testis ve testis torbasındaki kan damarlarının etrafında büküldüğünde, kan akışını keser ve potansiyel olarak geri dönüşü olmayan hasara neden olur. Bu nedenle testis bükülmesi ve neticesinde testisteki kan akışının kesilmesi, acil müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Testis bükülmesinin ne gibi etkileri olduğu bireyler arasında değişse de semptomlar hızla ortaya çıkma eğilimindedir. Bazı erkek çocuklar ve yetişkin gençler şişlik ve ağrıdan şikâyet ederken, bazıları da sersemlik, mide bulantısı ve spermindeki kandan şikâyet eder. Semptomların şiddeti ne olursa olsun, tüm vakalar kalıcı hasar riski taşır. Neyse ki testis bükülmesine semptomların başlamasından sonraki altı saat içinde müdahale edilirse genellikle başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Sorunun ameliyatsız veya ameliyat yoluyla düzeltilmesi ve hızlı bir şekilde düzeltilmesi komplikasyon riskini en aza indirir.

DİKKAT!  Hamilelikte Sırt Ağrısı Neden Olur, Ne Zaman Başlar, Nasıl Geçer?

Testis Torsiyonu: Belirtiler

Testis torsiyonu, testis torbası içinde kan akışının kesilmesine neden olur ve bu olduğunda aşağıdakiler gibi birtakım semptomlar ortaya çıkar. Yaygın görülen belirtiler şunlardır:

– Sağ veya sol testisin anormal pozisyonu
– Kısa süreli ağrı atakları ve ardından rahatlama
– Sersemlemiş hissetme
– Karnın alt kısmında ağrı veya kasık ağrısı
– Mide bulantısı ve/veya

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments