Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.128,59 -2,33%
Çeyrek Altın 1.905,00 -0,94%
Bitcoin 439045 -0.9053%
Ethereum 31101 0.61872%
Yarım Altın 3.811,00 -0,94%
Tam Altın 7.591,87 -2,02%
Testis Ağrısı Nedir

Testis Ağrısı Nedir

ABONE OL
11 Ocak 2023, 23:42:10

Testis, er bezi olarak da geçen yapılar erkek üreme organı olan penisin iki yanında yer alan organlardır. Testislerin ana işlevi testosteron hormonu salgılamak ve sperm üretimini sağlamaktır. Testislerin içinde yer aldıkları bölgeye skrotum adı verilmektedir ve içinde bir çok sperm kanalı ve damar bulundurmaktadır. Skrotum yapısı testisleri ve spermleri koruma gibi bir işleve de sahiptir. Spermlerin üremesi ve işlevini sağlayabilmesi için belirli sıcaklık aralıklarında üretilmesi ve salgılanması gerekmektedir. Bunun için ihtiyaç duyulan sıcaklık ise vücut ısısından 2 – 3 derece daha düşük olmalıdır. Testislerin vücudun dışında yer almasının nedenlerinden biri de budur. Testislerin zaman zaman gevşeyip büzüştüğüne şahit olmuşsunuzdur. Bunun sebebi de soğuk ısılarda büzüşerek, sıcak ısılarda ise gevşeyerek ideal sıcaklık ortamını koruma amacıdır. Testislerden bir tanesi daha büyük ya da daha sarkık olabilir, bu normal bir durumdur ve endişe edilmesine gerek yoktur. Her testisin içinde sperm kanalları yer alır ve bu kanallar beyinde salgılanan hormonların da etkisiyle sperm hücreleri üretmektedirler. Yetişkin erkeklerde ortalama testis büyüklükleri genişlik olarak 2 santimetre ve üzeri, uzunluk olarak da 3,5 santimetre ve üzeri olmalıdır. Ortalama testis hacmi ise yetişkin erkeklerde 18 mililitre civarında ölçülmektedir.

Testis Ağrısı Nedir?

Testis, erkeklerin vücutlarında yer alan bir organ olarak zaman zaman bir çok farklı organ, doku ve yapı gibi ağrı yapabilir. Bu ağrının birçok farklı sebebi olabilir. Testise alınan şiddetli fiziksel darbeler de zaman zaman ağrıya yol açabilir. Bunun dışında testis ağrıları genellikle tek taraflı yaşansa da iki testisin birden ağrıdığı hatta bütün olarak testis bölgesinin ağrıdığı durumlar da görülebilmektedir. Testis ağrıları üzerinde testislerin birinin diğerinden daha büyük ya da daha aşağıda olmasının doğrudan bir alakası bulunmamaktadır. Testisler genellikle farklı boylarda olabilir.

Testis Ağrısı Neden Olur?

1. Testiste Meydana Gelen İltihaplı Dokular

Testis dokularında meydana gelebilecek olan iltihaplanmalar ve enfeksiyonlar zaman zaman testis ağrısının sebebi olarak gösterilebilir. Ürolojiyle ve testis bölgesiyle alakalı diğer bir çok rahatsızlıkta da örneğin prostatta görülebilecek olan iltihaplı yapılar da testis ağrısına neden olabilmektedir. İltihaplı dokuların sebep olduğu testis ağrıları tek taraflı olabilirken aynı zamanda iki testisin de ağrıması durumu yaşanabilir.

2. Hidrosel Sebebiyle Meydana Gelen Testis Ağrıları

Tıp terminolojisinde hidrosel olarak bilinen rahatsızlık halk dilinde su fıtığı olarak geçmektedir. Testislerin çevresini saran zarların içinde normal düzeyin üzerinde sıvı birikmesi sonucu testisin şişmesi rahatsızlığına verilen ad olan hidrosel de su birikiminin ve şişkinliklerin etkisiyle testis ağrılarına neden olabilir.

3. Dolaşım ve Damarlarla İlgili Sorunlardan Dolayı Ortaya Çıkabilecek Testis Ağrıları

Özellikle varikosel adı verilen toplar damar genişlemesi olarak tanımlanabilecek rahatsızlık çok şiddetli testis ağrılarına sebep olabilir. Daha çok gençlerde görülen varikosel rahatsızlığı cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir.

4. Testis Torsiyonu

Özellikle gelişim çağındaki ve ergenlik dönemindeki genç erkek çocuklarda görülen testis torsiyonu rahatsızlığı, testislerin ters dönmesi olarak tanımlanabilir. Sebebi konusunda uzmanlardan farklı yorumlar gelmektedir. Bunların en çok kabul gören sebebi genetik bir takım sebeplerden ötürü olmasıdır. Ergenlik ve gelişim çağındaki erkek çocuklarında görülen bu rahatsızlığın temel sebebi olarak testislerin çevresinde oluşan yapı ve dokuların yeterince güçlenememesi gösterilmektedir. Testis torsiyonu rahatsızlığında testisler genellikle şişkinlik gösterir ve ağrı zaman zaman dayanılmaz boyutlara gelebilmektedir. Testis torsiyonu rahatsızlığına eşlik eden birçok farklı belirti de bulunmaktadır. Bunların başlıcaları mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma olarak sıralanabilir.

5. Farklı Nedenlerden Dolayı Meydana Gelebilen Testis Ağrıları

Testis ağrısı sadece bu sebeplerden ötürü değil aynı zamanda birçok farklı sebepten dolayı da meydana gelebilmektedir. Örneğin cinsel ilişki yoluyla bulaşabilmekte olan epididimit hastalığı da testislerde ağrıya sebep olabilmektedir. Ayrıca prostat organıyla alakalı çeşitli rahatsızlıklar ve prostat iltihaplarında da zaman zaman testiste şişlik ve ağrı meydana gelebilir. Böbrek rahatsızlıkları ve özellikle böbrek taşı düşüren erkeklerde de zaman zaman testis ağrıları ve hatta testis şişlikleri görülebilmektedir. Uzun süren ve boşalmayla neticelenmeyen cinsel ilişki ya da mastürbasyon eylemlerinde de testislerde şişlik ve ağrı bulunabilir.

Testis Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Testis ağrıları çok farklı sebeplere dayanabildiğinden ötürü belirtileri de oldukça farklı şekillerde ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Testis torsiyonu vakası sebebiyle yaşanan testis ağrılarında ağrı çoğunlukla bir anda ve şiddetli olarak başlar. Epididimit sebepli testis ağrısı rahatsızlıklarında belirtiler genellikle ağır ağır başlar ve zamanla artış gösterir. Testis ağrısı tek taraflı ya da iki taraflı olabileceği gibi aynı zamanda yaşanan testis ağrısına testislerde yaşanabilecek şişlikler de eşlik edebilir. Zaman zaman testislerde şişkinliğe bağlı olarak kızarıklıklar da görülmektedir. Testislerle alakalı doğrudan olan bu belirtilerin dışında yine testis ağrılarının sebeplerine bağlı olarak farklı belirtiler de görülebilmektedir. Bunlardan en çok rastlananları mide bulantısı ve kusma, yüksek ateş, idrar esnasında ağrı yaşama, cinsel ilişki esnasında ağrılı durumlar, boşalma sonrasında şiddetli ağrı yaşanması, idrarda ya da spermde kan görülmesi gibi belirtilerdir.

Testis Ağrısı Tedavisi Nedir?

Testis ağrısı tedavilerinde yine belirleyici olan öncelikle doğru teşhis ve uzman bir ürolog muayenesidir. Uzman bir üroloğa muayene olduktan sonra alacağınız doğru teşhis sonucunda doğru tedavi uygulanırsa kısa sürede rahatsızlıklarınızdan kurtulabilir ve rahat hayatınıza hızla dönüş yapabilirsiniz. Testis ağrısı birçok farklı sebebe bağlı olduğundan dolayı çok farklı tedavi yolları mevcut bulunmaktadır. Örneğin iltihapların neden olduğu testis ağrılarında genellikle dinlenme ve ateş düşürücü takviyesiyle zamana bırakılan bir tedavi uygulanır. Damar ve dolaşım sistemine dair sorunlarla alakalı testis ağrısı tedavilerinde, özellikle varikosel rahatsızlığında cerrahi müdahale kaçınılmaz bir tedavi yöntemidir. Varikosel, tedavisi oldukça mümkün ancak tedavi edilmediği taktirde kısırlığa kadar giden sıkıntılı durumlara neden olabilir. Testis torsiyonu gibi sıkıntılı bir durumun tedavisinde de yine acil tıbbi cerrahi müdahale gerekmektedir. Testislerde ağrıya da neden olabilecek testis torsiyonu rahatsızlığı tekrar edebilecek olan bir hastalık olduğu için tedavide ısrarlı olmak ve üzerine gitmek gerekmektedir. Cerrahi müdahalelerin bir çoğu anesteziyle gerçekleştirilmektedir. Testis ağrısının cerrahi müdahaleler gerektirmediği durumlarda testisleri çok serbest bırakmayacak ve destekleyecek iç çamaşırı kullanımı önleyici ve tedaviye destek olucu bir unsurdur. Sıcak duş ve testislerde meydana gelen şişliği engellemek adına buz kompresi uygulamak da geçici çözüm yollarındandır. Uzun süren ve boşalmanın geciktiği cinsel ilişki durumlarında boşalma olmadığı zamanlarda testis ağrısı yaşanabilir. Bu çeşit testis ağrısı zararsızdır ve boşalma gerçekleştikten kısa bir süre sonra testis ve kasıklarda meydana gelen ağrı ortadan kaybolacaktır.

Testis ağrıları doğrudan olarak tıbbın üroloji alanının konusudur ve testis ağrısı gibi rahatsızlıklarınız varsa en kısa zamanda bir sağlık kurumunda üroloji bölümünde muayene olmanız faydanıza olacaktır. Bir kısım testis ağrısı rahatsızlıklarının altında zararsız sebepler yatabilse de can sıkıcı ve olumsuz sonuçlar doğurabilecek sebepler de bazı testis ağrısı rahatsızlıklarının alt yapısını oluşturabilir. Bu sebeple erken teşhis, tetkik ve tedavi her sağlık sorununda olduğu gibi testis ağrılarında da oldukça önemlidir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments