Dolar 27,3861 0.25%
Euro 29,0664 -0.07%
Gram Altın 1.628,19 -0,87%
Çeyrek Altın 2.767,00 -0,57%
Yarım Altın 5.533,00 -0,61%
Tam Altın 11.014,74 -0,47%
TESOB’DAN KİRA ARTIRMAMA KAMPANYASINA DESTEK

TESOB’DAN KİRA ARTIRMAMA KAMPANYASINA DESTEK

ABONE OL
20 Aralık 2019, 11:45:52

Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Fehmi Çankaya Tokat Sanayi Sitesindeki dükkanlara geçen dönem kira zammı yapmadıklarını bu yıl da yapmayacaklarını duyurdu.

Tokat Bakkallar ve Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası Başkanı Şaban Kaya, dükkan kiralarına bu yıl zam yapılmamasını talep ettiklerini açıklamıştı. Şaban Kaya’nın bu talebine ilk destek TESOB Başkanı Fehmi Çankaya’dan geldi. Geçen dönem Tokat Sanayi Sitesindeki dükkanlara kira zammı yapmadıklarını belirten Fehmi Çankaya, bu yıl da kampanyaya destek amacıyla zam yapmayacaklarını açıkladı. Fehmi Çankaya, “Geçen dönem Tokat Sanayi Sitesinde bize bağlı esnafımızdan ekonomik sıkıntılardan dolayı 2018 yılında zam yapmadık. 2019 yılı sonunda kiracılarımız hep geçen yılın rakamını ödedi. Bu sene de zam yapmayı düşünmüyorduk, bu kampanya da buna bir ön ayak oldu. Hem bu kampanyaya destek olmak hem de ülkenin ekonomik şartlarına esnaf ve sanatkarımızın uyum sağlaması ve kiracılarımıza destek için 2020 yılı kiramıza zam yapmayı düşünmüyoruz.” diye konuştu.

İş yerlerinin mülk sahiplerine seslenen Fehmi Çankaya, “İş yerlerinin mülk sahiplerine ben de buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum, yüzde 10 artış mülk sahiplerini çok fazla etkilemez. Kriz ortamında esnafın batıp da dükkanın boş kalmasından daha iyidir mantığıyla mülk sahiplerinin esnaf ve sanatkara destek vermesini temenni ediyorum.” dedi.

ESNAF VE SANATKAR KORUNMALI

Çankaya, küçük esnaf ve sanatkarın korunması gerektiğine işaret ederek, “Esnaf ve sanatkarımızın korunması lazım. Biz bir ahi ocağı olarak ve Tokat Esnaf Odaları Birliği olarak ahilerimizi koruma ve yaşatmamız lazım. Ülkemiz dara ve sıkıntıya düştüğünde esnaf ve sanatkarımız hep destek olmuştur. Esnaf devletin her zaman yanında yer almıştır. Küçük esnaf ve sanatlarımız, mahalle bakkalı, tuhafiyecisi o mahallenin her şeyi; mahallenin bekçisi gibi, çocukların güvenliğini sağlıyor, gerektiğinde parası olmayanlar için, o mahallede yaşayanlar için bir banka veresiye vererek. Yani o mahallenin her şeyi küçük esnaf ve sanatkar. Cenaze olur cenazede bulunur, düğün olur düğününe katılır, her zaman mahallede yaşayanın destekçisi olmuştur. Bu yüzden küçük esnaf ve sanatkarımızın yaşaması lazım.” şeklinde konuştu.

DİKKAT!  ERBAA’DA KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ

HALKIN DESTEĞİ ÖNEMLİ

Halkın küçük esnaf ve sanatlara desteğinin öneminden bahseden Fehmi Çankaya, Tokatlıların29 Aralık 2019 tarihinde saat 12.00’de Tokat Kapalı Pazar Yerinde yapılacak Çarşı Pazar Tokat El Ele indirim günleri etkinliğine destek vermesini isteyerek, şunları kaydetti:

“Küçük esnafa halkımızın da destek vermesi lazım. Üç harfli marketlerden alacağı 100 liralık alışverişten bakkal en fazla yüzde 10 pahalı olsun. Ama küresel marketler kuruşu kuruşuna parasını tahsil eder, bakkal da parası olmaz veresiye yazdırır, düğünü olur düğününe gelir, cenazesine katılır. Bu kampanya Tokat’tan başlayacak ve Türkiye’ye örnek olmasını istiyorum ve Tokatlıların bu kampanyaya sahip çıkmasını, destek vermesini istiyorum. Çünkü biz birbirimizle biz oluruz, dışarıdan gelecek güçler bizi hiçbir zaman bir araya toplayamaz, bize destek olamaz, yaşatamaz. Birbirimize omuz verirsek daha müreffeh yarınlara ulaşırız.”

Esnaf ve sanatkarın acil sicil affı ve borçların yapılandırılmasına ihtiyacı olduğunu vurgulayan TESOB Başkanı Fehmi Çankaya, mülkiyet sahiplerinin kiralara zam yapmaması ve o ilde yaşayan insanların esnaf ve sanatkara sahip çıkması gerektiğini ifade etti.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments