Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.164,37 -0,15%
Çeyrek Altın 1.927,00 -0,57%
Bitcoin 432674 0.20108%
Ethereum 29572 -0.1039%
Yarım Altın 3.855,00 -0,54%
Tam Altın 7.664,07 0,11%
Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

ABONE OL
04 Ocak 2023, 02:48:45

Teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte, kendimizi kontrol altında tutmazsak bu durum sosyal hayatımız, çevremiz, zihinsel ve fiziksel sağlığımız açısından yıkıcı sonuçlar doğurabilir. Teknolojik gelişmelerin bize kazandırdıkları faydaları inkar etmemizin bir anlamı yok, fakat burada anahtar kelime, hayatımızın her alanında olduğu gibi, ölçülü olmaktır. Elektronik aletlerin aşırı kullanımının doğurduğu zararlı etkilerin farkında olmak, gereksiz tuzaklara düşmemizi engelleyecektir. Biz de bu yazımızda, bu farkındalığı anlatabilmek adına, teknolojinin zararlarını ve etkilerini 14 maddede size açıkladık!

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

1.Soyutlanma

Sosyal soyutlanma, günlük yaşantımızda çalışma ortamı, arkadaş çevresi ve okul gibi ortamlarda, insanlarla iletişim kurma eksikliği olarak tanımlanabilir. Çevremizde insanlar olduğu sırada, müzik çalarımızda müzik dinleyerek veya son model cep telefonumuzun ekranına bakarak, kendimizi bu çevreden soyutlar ve kendi küçük dünyamızda yürümeye başlarız. Fakat araştırmalara göre, sosyal açıdan izole olmuş insanlar, olan insanlara göre daha az yaşamaktadırlar.

2.Sosyal Beceri Eksiklikleri

Sosyal medya kullanmaya başladığımızdan beri, insanlarla yüz yüze görüşme sıklığımız azalmıştır. Bu durum da sosyal becerilerimize olan ihtiyacımızı azaltmıştır. Bu nedenle insanlarla yüz yüze konuşurken onların vücut dillerini anlama ve sosyal ipuçları yakalama becerilerimiz körelmiştir.

3.Obezite

İnsanların video oyunlarıyla dalma, arkadaşlarıyla online olarak konuşma ve internetten komik kedi videoları izleme süreleri arttıkça, hareketli olmaya ya da egzersiz yapmaya daha az vakit ayırmaya başladılar. Ayrıca bu insanlar izledikleri dizinin son bölümünün etkisiyle hipnotize olmuş olarak, düşünmeden sağlıksız besinleri tüketme eğiliminde olduklarından, obezite kaçınılmaz bir konuma gelmiştir.

4.Depresyon

Teknoloji, insanlarla kurulan ilişkileri azaltarak, aşırı yeme alışkanlığı kazandırarak ve insanların egzersiz yapmalarına engel olarak, depresyonuna giden en kısa yolu göstermiş oldu. Antidepresanların kullanımı oldukça artmış durumda ve bunun suçlusu sadece ilaç üreten firmalar değil. Kimse insanları ilaç yazdırsınlar diye doktorlara götürmeye zorlamıyor. Bu durum depresyonun gerçek bir sorun olmadığına işaret etmiyor. Birçok insan depresyonu sağlıklı bir yaşam tarzı edinerek yenmişlerdir ve teknoloji insanların bu yola başvurmasını engellemektedir.

5.Kötü Uyku Alışkanlıkları

Teknolojinin bazı zararlı etkileri, yine teknolojinin yarattığı kötü uyku alışkanlıkları ile bağlantılandırılabilir. İnsanlar online aktivitelere o kadar dalmış durumdalar ki, bu durum çok geç saate kadar uyanık kalmaya ve beynin dinlenememesine sebep olmaktadır. Ayrıca baktığımız ekranlardan sızan ışık, uyku kimyasalı dediğimiz melatoninin salınımını da etkilemektedir. Teknolojiyi yatak odamızın dışında tutmak, kazanabileceğim en sağlıklı alışkanlıklardan biri olacaktır.

6.Artan Zorbalık

Artan teknoloji kullanımı, zorbalığı arttırdı ve şiddet derecesini yüksek derecelere tırmandırdı. Artık küçük çocuklar, evlerinin güvenli sınırlarına ulaşarak, kendilerine zorbalık yapan insanlardan kurtulamıyorlar. Zorbalık yapan insanlar artık online yoldan kurbanlarına ulaşabiliyorlar. Ayrıca artık insanların bu tür zorbalıklara karışması, normalde söyleyemeyecekleri şeyleri internet üzerinde daha rahat söyleyebildikleri için daha kolay bir hal almış durumdadır. Siber zorbalık olaylarındaki artış, genç intiharlarının da artmasına neden olmuştur.

7.Gizliliğin Kalmaması

İnternetin hayatımıza girmesiyle, gizliliğimiz ve özel hayatımızda bir nevi elimizden alınmış oldu. Artık çevrimdışı olarak kişisel bilgilerimiz güvende tutabildiğimiz zamanlar çok geride kaldı. Klavyeye yapılan bir iki tık sonrası ortalama her insanın adresine ve iletişim bilgilerine ulaşmak mümkün. Hatta daha kötü niyetli olan kişiler, virüsler kullanarak ve hack yoluyla istedikleri her tür bilgiye ulaşabilecek konumdadırlar. Ayrıca insanlar internetteyken gizlilik algıları da kaybolmuş durumdadır. Artık insanlar her adımlarını twit atarken, Google Maps ile nerede olduklarını paylaşırken ya da Facebook’a tüm hayat hikayelerini yazarken ikinci bir kez düşünmüyorlar bile.

8.Düzenbazlık Artışı

Özel hayatın ve gizliliğin kalmaması durumunun diğer tarafına baktığımızda, insanlar artık interneti diğer insanları aldatmak, kandırmak için kullanmaya başladılar. Birçok insan, internette bir kişiyi ya da bir konuyu araştırırken, fazla derine inmeden yüzeysel bir araştırma yapıyor. Artık birkaç sahte profil yaratarak, bir insan istediği herhangi bir kişi gibi davranabilmekte. Özellikle arkadaşlık sitelerinde, birçok insan bu yolla aldatılmaktadır. Daha kötüsü, kim olduğunu bilmeden konuştuğunuz kişi aranan bir suçlu olabilir ve siz bunu o kişinin tutuklandığını haberlerde görmeden anlamayabilirsiniz.

9.Gerçekliğin Çarpıtılması

İnterneti gerçek hayattan kaçmak için kullanmak çok kolay bir iştir. Gerçek hayatta sadece birkaç kişiyle görüşürsünüz, aynadaki yansımanız için photoshop efektleri ya da avatarlar yoktur. Ödenmesi gereken faturalarınız vardır ve internette söylediğiniz gibi iğneleyici şeyler söylemek gerçek hayatta hoş karşılanmayabilir. Fakat online olduğunuzda isterseniz bir rock-star bile olabilirsiniz! Çevrenizde yeteri kadar “arkadaş” bulunur, profil resminiz de harika gözüküyordur. Ama bunların hiçbiri gerçek değildir. Beğensek de beğenmesek de gerçek dünyada yaşamamız gerekmektedir.

10.Sosyal Sınırlar

İnsanların sosyal medya sitelerini kullanarak kendileri hakkında söylenmesi gerekenden çok daha fazla şey söylemeleri, sosyal sınırların da aşılmasına neden olmuştur. Siber ortamda birilerini takip etmek ya da o kişilere istemedikleri içerikler göndermek, sosyal sınırların aşılmasına önemli örneklerdir.

11.Cinsel Sınırlar

İnsanların cinsel içeriklere maruz kalmaları genelde genç yaşta olur. İnternetten önce bu durum oldukça normal olaylar düzeyinde seyrederdi. Fakat günümüzde, çocuğunuz bilgisayarın başına geçtiğinde tek umudunuz filtreleme programlarının düzgün çalışıyor olmasıdır.

Ayrıca popülerleşmeye başlayan cinsel içerikli mesajlaşma olayına genç yaştaki insanlarında dahil olması endişe yaratıcı bir durum olmuştur. Cinsel içerikli mesajlaşma popüler olmadan önce, ne olursa olsun hiç kimse, çıplak bir fotoğrafını çekip bir başkasına yollamayı düşünmezdi bile. Fakat şuan, cep telefonuyla çıplak bir poz çekip, erkek ya da kız arkadaşlara gönderilmesi hiç de o kadar büyük bir olay sayılmıyor. Eğer çıplak fotoğrafınızı bastırıp birine elden vermek mantıklı gelmiyorsa, bunun cep telefonlarıyla yapılması da aynı derecede mantıksızdır.

12.Sosyal Bağların Azalması

İnsanlarla uzun sürecek sağlıklı ilişkiler yaratmak ancak onlarla yüz yüze oturup konuştuğunuzda gerçekleşir. Kendimizi teknoloji ile birlikte ne kadar izole edersek, böyle sosyal bağlar kurma şansımız o kadar azalır. İnsanlardan aileleriyle geçirmeleri yerine, yaptıkları işi eve götürüp orada devam etmeleri bekleniyor. Ayrıca genç insanlar, yüz yüze iletişim kurmak yerine internet üzerinden iletişim kurmayı tercih ediyorlar. Eğer aynı odada iki kişi oturuyorsa ve konuşmak yerine mesajlaşıyorlar ise, bilin ki ortada ciddi bir problem vardır.

13.Sürekli Dikkat Dağınıklığı

Eğer etrafımızda ne olup bittiğine bakmak yerine, elimizdeki cihaza odaklanıyorsak, gerçekten çok büyük şeyler kaçırıyoruz demektir. Düşünün ki mesajlaşarak ya da internette dolanarak çevrenize dikkat etmediğiniz bir anda tanıştığınızda harika bir ilişki yürütebileceğiniz biri yanınızdan geçti ve bunu fark edemediniz. Ayrıca yürürken mesajlaşan insanların yaralanma vakaları da oldukça artmış durumda.

14.Baş ve Boyun Ağrıları

Sürekli elinizdeki telefona ya da başka bir teknolojik alete bakarken boynunuzu eğik bir biçimde tutmanız, boyun ağrılarına ve ilerleyen zamanlarda, boynunuzun doğal kıvrımlarını kaybederek çeşitli hastalıklara yakalanmanıza sebep olacaktır. Ayrıca, bahsettiğimiz cihazlara uzun süreli bakmak göz yorgunluğuna sebep olacaktır. Bu durum baş ağrıları yaşamanıza, bulanık görmenize ve migrene sebep olabilir. Ayrıca, bilgisayar gibi geniş ekranlı cihazlara uzun süre bakarken, göz kırpmayı unutabilirsiniz ve bu durum göz kuruluğuna sebep olmaktadır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments