Dolar 27,3861 0.25%
Euro 29,0664 -0.07%
Gram Altın 1.628,19 -0,87%
Çeyrek Altın 2.767,00 -0,57%
Yarım Altın 5.533,00 -0,61%
Tam Altın 11.014,74 -0,47%
TEKNOLOJİ ÜRETEN İNSAN KAYNAĞI GELİŞTİRİLECEK

TEKNOLOJİ ÜRETEN İNSAN KAYNAĞI GELİŞTİRİLECEK

ABONE OL
20 Aralık 2019, 11:32:31
Deneyap Teknoloji Atölyeleri tanıtım toplantısı gerçekleştirildi

Milli Teknoloji Hamlesinin itici gücünü oluşturacak, teknoloji üretme yetkinliği yüksek genç bireyler yetiştirmeyi hedefleyen Deneyap Teknoloji Atölyeleri ile teknoloji üreten insan kaynağının geliştirilmesi amaçlanıyor.

Deneyap Teknoloji Atölyeleri tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, Deneyap Teknoloji Atölyeleri ilkokul, ortaokul, lise müdürlerine ve öğretmenlerine tanıtıldı.

Tokat Valiliği, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile yürütülen etkinlikte, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Genel Müdürü Ömer Kökçam, proje hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı, Teknofest ve Deneyap Teknoloji Atölyeleri ile ilgili sunum yapan Kökçam, Deneyap Teknoloji Atölyelerinin eğitim sürecini anlatarak, öğrencilerin yönlendirilmesi konusunda eğitimcilerin sorularını yanıtladı.

“GELECEĞİN BİLİM İNSANLARI BURADA YETİŞECEK”

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Genel Müdürü Ömer Kökçam’ın sunumunun ardından Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, yaptığı konuşmada, “Malumunuz artık gelecek teknolojide. Bu alanı hepimiz çok önemsiyoruz. Çağı yakalamak, dünyayı iyi okuyabilmek ve gelecek vizyonumuzu ortaya koymak işlerini ne kadar iyi yapabilirsek geleceğimiz o kadar parlak olur. Bu noktada Cumhurbaşkanımızın başlattığı milli teknoloji hamleleri gerçekten de son derece takdire şayan. Deneyap Atölyeleri tanıtımını dinlerken de ben şunu gördüm burada geleceğin bilim adamları yetişecek. Hedef de dünyanın en iyisi olmak. Dünyanın en iyisi olmalıyız ve dünyanın en iyi bilim insanlarını bizler yetiştirmeliyiz. Ben sunumda böyle bir hedef gördüm. Biz bunu çok iyi şekilde yapabiliriz. Tarihimize baktığımızda çok önemli ve değerli bilim adamları yetiştirmişiz. Biz yüzyıllar boyunca ilime ve bilime yön vermiş bir milletiz. Ben inanıyorum ki bunu bundan sonra da başaracağız. Bu noktada hepimize görev düşüyor. Teknolojiyi yakından takip edip, gençlerimizi buna kanalize etmek, onları yönlendirmek ve yüreklendirmek bizim görevimizdir. Bu gibi çalışmalarla gençlerimizi, evlatlarımızı doğru eğitip, doğru yönlendirirsek dünyayla rekabet edecek seviyeye geliriz. Ben ilimizde uygulanacak olan bu projeye emek veren herkese teşekkür ediyorum. Belediye olarak da çocuklarımıza bu doğrultuda her türlü desteği sağlayacağımızı belirtmek istiyorum” dedi.

DİKKAT!  ÜLKÜ PROJELERİNİ TANITTI

TOKAT’TA 4 ADET DENEYAP TEKNOLOJİ ATÖLYESİ

Tokat il merkezi ve Niksar, Turhal, Erbaa ilçelerine Deneyap Teknoloji Atölyeleri kurulacağını ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı ise konuşmasında şunları söyledi:

“Bugün Tokat için çok anlamlı, önemli ve güzel bir gün. Türkiye’nin ve Tokat’ın hedefleri var. bu hedefleri biz bilimle, akılla, kültürle ve sanatla gerçekleştireceğiz. Dünyada çok büyük bir değişim ve devrim yaşanıyor. Bu değişim hayatın her alanını etkiliyor. Geleceğin Türkiye’sini daha iyi inşa edebilmek için bizim de bu gelişime ayak uydurmamız gerekiyor. Bunu da çocuklarımızı yüreklendirerek yapağız. Gençlerimizi daha iyi hazırlayabilmemiz için onlara omuz vermemiz lazım. Tabi bu lafla olmaz, iş yapmamız lazım. Bu Deneyap Teknoloji Atölyeleri de iş yapmanın en güzel hali olacak. Ülkemiz ve şehrimiz adına bu teknoloji atölyeleri gerçekten çok önemli. Ben bu işi çok önemsiyorum. Devletimizin, milletimizin imkanlarını kullanarak çocuklarımız geleceğe hazırlamak istediğimiz için bu ve bunun gibi projeleri çok önemsiyorum. Ülkemizin hedefleri doğrultusunda çocuklarımızı bu alanda eğiteceğiz. Ayrıca il merkezine bir tane Deneyap Teknoloji Atölyesi yapılıyor. Ancak ben Gençlik Merkezine sahip olan ilçelerde de atölye kurulmasını istiyorum dedim. Yani Turhal, Erbaa ve Niksar’a da bu atölyelerden kurulacak inşallah. İlimizde 4 tane Deneyap Teknoloji Atölyesi olacak. Bu kapsamda hep beraber yılmadan, bıkkınlık göstermeden çalışacağız”

Deneyap Teknoloji Atölyeleri Öğrenci Seçme Sınavı için son başvuru tarihi 6 Ocak 2020, sınav tarihi ise 9 Şubat 2020 olarak belirlendi. Sınava başvuru yapacak olan sınıflar ise ortaokul grubu için ilkokul 4’üncü sınıflar ve ortaokul 5’inci sınıflar. Lise grubu için Ortaokul 8’inci sınıflar, lise 9’uncu sınıflar ve lise hazırlık sınıfları şeklinde belirlendi. Başvuru alınacak iller ise şu şekilde; Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Antalya, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Gaziantep, Isparta, Kahramanmaraş, Kastamonu, Malatya, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ve Yozgat.

DİKKAT!  TOKAT’IN OMUZ HALAYI DÜNYAYA MESAJ VERİYOR
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments