takip et takip et takip et
Gündem

8 Temmuz 2020 - 594 Okunma

TEK SAĞLIK KONSEPTİNE VURGU

Abone Ol

BAŞKAN KARYAĞDI’DAN DÜNYA ZOONOZ GÜNÜ AÇIKLAMASI

Tokat Veteriner Hekimler Odası Başkanı Seyit Sami Karyağdı Dünya Zoonoz günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Zoonoz hastalıklar günümüzde tüm insanlığı tehdit eder bir konumda bulunmaktadır.” Dedi. Başkan Karyağdı, Zoonoz hastalıklar ile ilgili yapılan araştırmalarda Dünya üzerinde her yıl 2.5 milyar vakanın görüldüğünü ve 2.7 milyon insanın zoonotik hastalıklardan öldüğünün tahmin edildiğini söyledi.

Dünya Zoonoz gününün 6 Temmuz 1885 yılında Pasteur tarafından bulunan kuduz aşısının insanlar üzerinde etkili olması münasebetiyle kutlanılmakta olduğunu belirten Karyağdı, bu hastalıklar karşısında özel koruyucu kurallara uymanın halk sağlığı için çok önemli olduğunu kaydetti.

Zoonoz Hastalıkların hayvanlardan insanlara bulaşabilen hastalıklara genel olarak verilen isim olduğunu ifade eden Karyağdı, “Tek sağlık konsepti ise; hayvanlardan insanlara bulaşabilen ve küresel halk sağlığını tehdit eden zoonotik bulaşıcı hastalıkların kontrolünde, antibiyotik direnci ile mücadelede ve gıda güvenirliğinin sağlanmasında tıp doktorları, veteriner hekimler ve diğer sağlık personelinin bir arada çalışması gerekliliğini belirten bir kavramdır.Dünya tarihine bakıldığı zaman en önemli felaketler arasında salgın hayvan hastalıkları ve zoonoz hastalıkları da sayabiliriz. 17.yy da Avrupa ülkelerinin yaşadığı insanlardaki veba salgını neredeyse 200 milyon insanın ölümüne neden olmuştur. 18. yy da yaşanan sığır vebası salgını, tarım ve ekonomiyi çalışamaz hale getirmiştir.Yine tüm dünyada yakın zamanlarda yaşanan Afrika başta olmak üzere diğer kıtalarda da görülen; Ebola, Sars, Mers, H5N1, H1N1, Zika, Nipah, KKKA ve Kuş Gribi gibi birçok zoonoz hastalık yanında Çinde başlayarak giderek büyük bir tehdit oluşturarak dünyaya yayılan CoronaVirus salgını küresel tehdit haline gelmiş ve insanlığı her anlamda etkilemektedir.” Dedi.

“TEK TIP – TEK SAĞLIK – TEK DÜNYA”

Başkan Karyağdı, Zoonoz hastalıklar ile ilgili yapılan araştırmalarda Dünya üzerinde her yıl 2.5 milyar vaka görüldüğünü ve 2.7 milyon insanın zoonotik hastalıklardan öldüğünün tahmin edilmekte olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

 “İnsanlarda görülen hastalıkların yüzde 61’i hayvansal kökenli bunların da % 75’inin yeni veya yeniden önem kazanan zoonoz hastalıklar olduğu, gıda kaynaklı hastalıkların % 90’ından fazlasının hayvansal gıdalardan kaynaklandığı dikkate alındığında zoonoz hastalıklar giderek artan bir öneme kavuşmaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın tehlikeli görüp ihbarını mecbur kıldığı hastalıkların yarıdan fazlasını hayvanlardan insanlara bulaşan zoonoz hastalıklar oluşturmaktadır. Dünyada biyoterörizm ve biyolojik silah üretimi amacıyla kullanılan biyolojik etkenlerin %70’ten fazlası hayvansal kökenlidir.

Veteriner hekimlerin, zoonotik hastalıklarla mücadelede ve gıda güvenliğindeki rollerinin giderek daha iyi anlaşılması; bu meslek grubuna özellikle etyoloji-epidemiyoloji (Hastallık etkenlerindeki değişkenlikler ve hastalıkların seyrindeki değişiklikler )alanında yeni sorumluluklar da yüklemiştir. Veteriner halk sağlığı kavramı bugün, insan, hayvan ve çevre sağlığını kapsayan Tek Tıp – Tek Sağlık – Tek Dünya yaklaşımının en önemli kavşaklarından birini oluşturmaktadır.Günümüzde, Tek Tıp, Tek Sağlık konsepti çerçevesinde tüm tıp meslek gruplarınca aynı ortak amaç için işbirliği içinde çalışılması zorunludur. Her iki alanda görev yapmakta olan tüm sağlık çalışanlarının birikim ve becerilerini ortak bir potada eritebilecekleri alt yapı mutlaka oluşturulmalıdır.”

“VETERİNER HALK SAĞLIĞI BİRİMİ KURULMALI”

Başkan Karyağdı, “Bilinen zoonoz hastalıklar arasından brusella, şarbon, salmonelloz, tüberküloz, kuduz, H1N1 gibi Bakteriyel ve viralzoonozlar yanında paraziterzoonozlar da vardır. Bunlar arasında kist hidatik, uyuz, Toksoplazma ve iç parazitler sayılabilir. Dünyada her 10-15 dakikada bir kişinin kuduzdan yaşamını kaybetmesi, yılda yaklaşık 1.5 milyon kişinin tüberkülozdan ölmesi ve gelişmekte olan ülkelerde insan bruselloz vakalarının yüksek oranda seyretmesi zoonotik hastalıkların önemini ve kontrolünde veteriner ve beşeri hekimlerin birlikte çalışmalarının gerekliliğini açıkça ortaya koymaktadır. Ayrıca, önemli bakteriyel etkenlerin tüm dünyada yaygın olarak kullanılan antibiyotiklere karşı geliştirdikleri çoklu direnç sorunu dikkatle takip edilmesi gereken ortak küresel tehditlerden biridir

İnfeksiyon hastalıklarının değişen epidemiyolojisi ve buna neden olan global faktörler dikkate alındığında, halk sağlığı hizmetlerinin multidisipliner bir alan olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Hayvan sağlığının güvence altında olmadığı bir dünyada insan sağlığını, gıda güvenliğini ve çevre sağlığını temin etmek de mümkün değildir.

Tüm dünyada insanların yaşamak, fiziksel ve mental gelişimi sağlamak için yeterli gıdaya ulaşmaları ve gıdaların sağlık yönünden güvenli olması, devredilemez ve ertelenemez temel hak olarak görülmektedir. Dünya gıda üretimi,6 milyarı aşan nüfusu rahatlıkla besleyecek kaynaklara sahip olmasına karşın, çeşitli faktörlere bağlı olarak günümüzde gelişmekte olan çoğu Asya ve Afrika ülkelerindeki 800 milyondan fazla insan açlık ve yetersiz beslenme ile karşı karşıya bulunmaktadır. Zoonotik hastalıklara ilişkin mevcut durum ve projeksiyonlar lokal, bölgesel ve küresel bazda insan sağlığının güvence altına alınmasında, hayvan sağlığının ve bunun önemli bir parçası olan gıda güvenliğinin büyük öneme sahip olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

Bu manada özellikle zoonoz hastalıkların insan sağlığını, hayvan sağlığını, ekonomiyi, sağlıklı gıdaya erişime vereceği zararların ne kadar küresel boyutta olduğu dikkatlice değerlendirilmelidir. Hükümetlerce bu konuya en önemli stratejik eylem planı içerisinde yaklaşılmalıdır. Tarım ve Sağlık Bakanlıkları arasında tek sağlık konseptine uygun etkin bir sistem oluşturulmalı aynı zamanda Tarım bakanlığında etkin bir Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü ile Sağlık Bakanlığı bünyesinde aktif ve güçlü bir; Veteriner Halk Sağlığı birimi kurulmalıdır.” Diyerek açıklamasını tamamladı.


" TEK SAĞLIK KONSEPTİNE VURGU konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere TEK SAĞLIK KONSEPTİNE VURGU ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda TEK SAĞLIK KONSEPTİNE VURGU ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku