takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

12 Kasım 2019 - 09:57:52 - 288 Okunma

TEK DEVRELİ FUTBOL

Tokatspor’umuz 3. Ligde bu hafta sahamızda oynadığı Çankaya Futbol Kulübü’ne maçın ilk devresinde oynadığı nefis futbola rağmen 1-0 mağlup olmaktan kurtulamadı. Halbuki bu sezon ilk defa sahamıza Tokatspor’un vefalı taraftarları tribünlerimizi oldukça doldurmuşlar ve takımımızı çılgınca yaptıkları tezahüratlar ile destekliyorlardı. G.O.P. Stadı’nda takımımızın ilk defa galibiyetle 3 puan alması için her şey hazır ve nazırdı. İnşallah takımımız bundan sonraki maçlarda her şey böyle devam ederse arzu edilen puan ve puanlarımızı alırız diye ümit edelim. Haydi hayırlısı.

Tokatspor A.Ş. Çankaya Futbol Kulübü arasındaki futbol maçında gözümüze takılan önemli ayrıntılara gelince.

 1. Sahamızda oynadığımız her maçımızda olduğu gibi protokol tribünün manzarası takımımıza Tokat futbol kamuoyunun alakasını gösteriyordu. Bu maçımızda da ne siyasilerimiz, ne valimiz, ne belediye başkanımız ne de Tokat’ımızın en önemli bürokratları yoktular. Yine diğer maçlarımızda olduğu gibi Spor İl Müdürümüz sayın Cemil Çağlar, yardımcılarından sayın Celal Yurdakul, sayın Hüseyin Eşiyok, Spor Eski İl Müdürümüz sayın Vecdi Ayça, Tokatspor Eski Başkanlarından sayın Ömer Faruk Altıntaş, maçın TFF görevlileri, takımımızın sportif başkanı sayın Sedat Özoğuz, şahsım ve Çankaya Futbol Kulübünün yöneticileri varlardı. Protokol Tribününün bu manzarası takımımıza olan alakasızlığın devam ettiğini gösteriyordu. İnşallah ülkemizin profesyonel futbol liglerini, Tokat’ımızı temsil eden tek varlığımız Tokatspor’umuza bu bakışımızı değiştirmeliyiz. Bizden hatırlatması.
 2. Takımımızın tüm maçlarında 12. Adam konumunda olan taraftar topluluklarımız, yeniden bu maçta tribündeki yerlerini alarak yaptıkları tezahüratlarla takımımızı desteklemişlerdir. İnşallah bundan sonraki maçlarımızda da, taraftarlarımıza bir tane Tokatspor’umuz olduğunu da hatırlatırız. Teşekkürler, teşekkürler, teşekkürler!
 3. Bu sezon sahamızda oynadığımız tüm maçların aksine ilk defa kapalı açık ve maraton tribünlerimizi oldukça dolduran vefalı Tokatspor taraftarlarına biz buradan çok teşekkür ettiğimizi bildirmeden geçemiyoruz. İnşallah takımızın bundan sonraki yapacağı maçlarda tribünlerin de daha kalabalık Tokatsporlu vefâkar taraftarları istiyoruz.

MAÇIN TEKNİK ANALİZİ

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi takımımız birinci devresinde bu sezon ilk defa (4-2-3-1) taktik dizilişiyle yer aldı. Takımımızın futbolun icaplarına göre bir görüntü ile oynadığını gözlemledik. Pek tabii ki takımımız tüm mevkilerde futbolun gereği olan temposu yüksek bir maç oynadı. Bu yüksek temposundan sonra maçın ikinci devresinde daha düşük bir tempo ile oynaması gayet normaldir. İnşallah bu tempoyu ve bu güzel oyunu maçların her iki devresine de yayarak oynar diyelim. Temenni edelim.

Takımımızı bu sezon ilk defa hat hat, mevki mevki incelediğimizde;

 1. Kalecimiz Mikail, sezon başında oynadığı maçlara nazaran daha iyi bir oyun oynadı diyebiliriz. Takımımız sıkıştığı anlarda degajlarını genel olarak elle değil de ayakla yapmalarını tavsiye ederiz.  Futbol okulumuzdan yetişen Mikail istikbal vaat ediyor. Daha iyi çalışarak, özel hayatını da daha düzenleyerek futbolunu geliştirmesini bekleriz.
 2. Defans bloğumuzun sağ kanadında Berkcan Aytaç (sağ geri, sağ bek), Ramazan Karaca (sol geri, sol bek), Birkan Yılmaz (stoper), Ali Can Özer (merkezi stoper) şeklinde idi. Defansımızın ortasında oynayan stoper Birkan Yılmaz, merkezi stoper Ali Can Özer birinci devrede hiç kusur yapmadan oynamalarına rağmen, defansımızın dışlarında yer alan Berk Can Aytaç (sağ bek), Ramazan Karaca (Sol Bek) defansif görevlerini mümkün oldukça daha iyi yapmalarına rağmen kanatlardan daha iyi bindirmeler yaparak takımımızın hücumuna katılmalıdırlar.
 3. Orta saha bloğumuz Serhat Kaymak, Muhammet Şükrü Arslan iki ön libero, Mahmut Esat Aykut da santrafor arkası alarak yer almışlardı. İki ön liberomuz olan Serhat Kaymak ve Muhammet Şükrü Arslan bilhassa birinci devre çok iyi bir futbol oynamalarına rağmen bunların önünde santrafor arkası yer alan Mahmut Esat Aykut bu mevkiinin tam adamı olmadığını bizlere göstermiştir.
 4. Forvet hattı, sağ kanatta sağ ileri (sağ açık) Mahmut Esat Aykut, sol ileri (sol açık) Ahmet Taha Yılmaz bilhassa maçın birinci devresinde oldukça iyi maç oynamalarına rağmen, maçın ikinci devresinde takımımızın yapacağı kontratak hücumlarında iyi yer alamadılar. Aldıkları topuda birinci devreye nazaran daha az suratla götürebildiler.
 5. Forvetimizin tek hücum halkası olan santraforumuz Mert Yasir Yılmaz iyi fiziği, iyi gücü olmasına rağmen 2003 doğumlu olduğundan çok küçük kalmaktadır.

Takımımızın en büyük eksiği olan santrafor arkası ve en önde oynayan santrafor mevkilerine bu kadromuzun içinden en tecrübeli elemanlarımızı (bilhassa Emrah Taysi, Ramazan Karaca) gibi futbolcularımıza yer vererek mümkün olduğu kadar bu eksiğimizi tamamlayabiliriz.

Hülasa, çoğunluğunu profesyonel futbolcularla (geçmiş yıllarda Tokatspor’da yer alan Mutlu İlengöz, Ahmet Eren) buna ilave olarak Gençler Birliği, Ankaragücü alt yapılarında yaşları dolan futbolcularla takviye edilmiş olan Çankaya Futbol Kulübüne karşı takımımızın maçın birinci devresinde oynadığı nefis futbolla cevap vermesi bundan sonraki yapacağı maçlarda aynı taktik dağılışı ile (4-2-3-1) oynayarak maç temposunu da her iki devreye mümkün olduğu kadar yayarak oynamasını temenni ederiz. Tokatspor’umuz bu sezonu vefa sezonu olarak kabullenip alt yapımıza iştirak etmemize rağmen, Tokat’ımızın yetiştirdiği Hakan Alpay (Teknik Sorumlu), Ekrem Yaman, Fatih Özdemir antrenörlerimize güveniyor, takımımızın Ocak transferinde de bilhassa gol bölgesinde yer alan futbolcular transfer edilerek inşallah bu sezon bu ligde kalırsak, takımımızın milad yılı olarak Tokatspor tarihine geçecek bir konum içerisinde bundan sonraki yıllarında da başarılı olacağı kanaatindeyiz.

Tokatspor A.Ş.’nin bundan sonraki yapacağı maçlarda futbol şansının bizlerle beraber olmasını diler, sayın spor severlere sevgi ve saygılar sunarız.

"Ercan Süsoy" diğer yazıları için tıklayın.

Yorumlar (1 Yorum)

 • Yalçın ÇETİN

  hocama saygılarımı sunuyorum.O Tokatsporun son kalesidir.Hocam da pes ederse kale düşer.Maalesef hocamda umudunu kaybetmiş gibi.Yazık kuruluşunu yaptığı bu kulubün bu hallere düşmesi yetkililerin ilgisiz kalması elbette memleket sevdalısı Ercan hocamı çok üzmüş.Sağlıklar diliyorum sen üzerine düşeni yaptın bundan sonrada yapacağına yürekten inanıyorum mücadele adamı koca çınar ERCAN SÜSOY.Turhal dan selamlar sevgiler.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku