Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.128,59 -2,33%
Çeyrek Altın 1.905,00 -0,94%
Bitcoin 439045 -0.9053%
Ethereum 31101 0.61872%
Yarım Altın 3.811,00 -0,94%
Tam Altın 7.591,87 -2,02%
Taze Fasulye Dondurucuya Çiğ Konur mu?

Taze Fasulye Dondurucuya Çiğ Konur mu?

ABONE OL
21 Ocak 2023, 02:08:09

Yaz aylarında severek tükettiğiniz taze fasulyeyi, kış aylarında da tüketmek istiyorsanız dondurucuya stok yapmalısınız. Taze fasulyeyi dondurucuya çiğ de koyabilirsiniz. Bunda hiçbir sakınca yoktur. Fakat eğer taze kalması konusunda şüpheye düşmemek istiyorsanız, aşağıdaki yöntemleri uygulayarak taze fasulyenizi muhafaza etmeniz gereklidir.

Taze Fasulyeyi Dondurucuda Saklama Yöntemleri Nelerdir?

1.Yöntem: Çiğ Saklanması

Taze fasulyeler temizlenmek üzere bir kaba aktarılır. Daha sonra hepsinin başı ve sonu temizlenir. Kenarlarında kılçıklar bulunuyorsa, onlar da temizlenir. Daha sonra yemeklik istediğiniz büyüklükte kesilir ya da kırılır. Güzelce yıkandıktan sonra poşetlere aktarılır. Poşetlerinin ağzının güzel kapatılması gerekir. Ayrıca içerisinde hava kalmamalıdır. Eğer bulunabilirse vakumlu poşet kullanımı dondurucuda herhangi bir sebze ya da meyve saklamak için idealdir.

2.Yöntem:Şoklama Yapılarak Saklama

Her yöntemde mutlaka yapılması gereken, taze fasulyelerin yıkanarak temizlenmesi gerektiğidir. Şoklama işleminden önce de taze fasulyeler temizlenir ve yıkanır. Daha sonra fasulyelerin hepsini alacağı bir tencereye su ve ardından fasulyeler ilave edilir. Fasulyeler renk değiştirinceye kadar bu suda haşlanır. Gerekli renk değişimi gözlendikten sonra fasulyeler bir süzgece aktarılır. Sıcak sular, iyice aktıktan sonra fasulyeler soğuk suda çok kısa bir süre bekletilir. Ardından tekrar süzgeçte süzdürdükten sonra saklama poşetlerine aktarılır ve dondurucuda uygun bölüme yerleştirilir.

3.Yöntem: Kavurma Yöntemi

Diğer bir saklama yöntemi olan kavurma yönteminde de yıkanma ve işlemi uygulanır. Daha sonra tencereye çok az sıvı yağ ve isteğe bağlı olarak sarımsak ilave edilir. Ayrıca domates de ekleyebilirsiniz. Fasulyeler tam pişmesi sağlanmadan biraz kavrulduktan sonra ocağın altı kapatılır. Soğuduktan sonra ise poşetlere aktarılarak derin dondurucuya konur.

Dondurucudan çıkartırken domates koku oluşumuna sebep olabilir. Bu kokuyu göze alarak kavurma esnasında ekleyip eklemeyeceğinize karar veriniz.

Taze Fasulye Saklama İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

  • Taze fasulye saklama yöntemlerinden en sağlıklı olanı şoklama yöntemidir. Böylece besin değerlerinin kaybı en aza indirgenmiş olur.
  • Taze fasulyeleri çiğ olarak saklamaya karar verdiğinizde, saklama poşetlerinizi seçerken ağzı kilitli olan buzdolabı poşetlerinin seçilmesinde fayda vardır. Diğer buzdolabı poşetleri ince olduğu için çok çabuk yırtılabilmektedir. Ağzı kilitli olan poşetler hem fasulyenin tazeliğini daha uzun süre koruyacak hem de poşetin yırtılma tehlikesi olmayacaktır.
  • Şeffaf plastik kaplara fasulyeleri aktararak da derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Fakat bu kaplar besine zarar vermeyen ve dondurucuda zarar görmeyen kaplar olmalıdır. Ayrıca kapağının düzgün kapatılmasına özen gösterilmelidir.
  • Dondurucuda muhafaza edilen besinlerin vakumlanması da çok önemlidir. Besinlerin bozulmaması ve tazeliklerini kaybetmemesi için hava ile teması olabildiğince minimuma düşürülmelidir.
  • Dondurucuda saklayacağınız besinleri cam ya da porselen gibi kaplar içerisinde saklamamalısınız.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments