takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

27 Mart 2015 - 14:29:49 - 90 Okunma

Tatlıyla başlayalım

Yazmak kadar okutmak da bir sanattır. Bugün iyi bir yemek için yazacağım reçeteyi size okutmak isterim. Nihayetinde, yemek yapmak iyi bir reçeteden geçmeli, denir.
İYİ BİR REÇETE İÇİN;

1) Kanımca iyi yazılmış bir reçeteyi okurken, en anlayışlı gününde, anneannenizin elinizden tutup, size yemeği adım adım tarif ederek yaptırdığını hissetmelisiniz.
Reçete yazarken iki değer çok önemli.

a) Bütün adımların tane tane olması ve ne zaman, neyin yapılması gerektiğini sade ve net bir şekilde anlatabilmesi. ‘Soğanlar pembeleşince’ gibi, yeni yemek yapmaya başlayan birisi için çok fazla bir şey ifade etmeyen bir tanımı yazarken üzerinde 1-2 kere düşünürüm.

b) Zaman kazandıran bir yönü varsa bunu vurgulayan veya uzun sürecekse neden o kadar uzun sürmesi gerektiğini anlatan ‘Yemek yapmanın alameti farikalarının’ yer alması gerekir.

2) Tarifi okuduğunuzda o kadar canınız çekmeli ki kalkıp yapmak istemelisiniz. Böyle bir tarifi yazabilmek içinse ya pişerken ki o cızırtıyı veya fırından çıktığında üzerindeki erimiş peyniri rüyada yaşar gibi gerçekten tekrar tekrar yaşıyorum ve yaşatmak istiyorum. Zaten duygu ve coşkunuz ancak bu şekilde karşıya geçecektir. Yazarken tekrar yaşamak ve hayal etmek çok önemli. Çünkü hayal etmek beyine bütün uyarıları gönderiyor, mide, ağız salgıları çalışmaya başlıyor. Ama sonunda vücuda yemek girmiyor. Yazı yazarken dalıp, ağzımın suyunun aktığı çok olmuştur.

3) Tarifi bir anınızı anlatıyor gibi de düşünebilirsiniz. Sizi çok heyecanlandıran bir reçete değilse, o zaman da ‘niye’ yazmaya değer olduğunu düşünüp, onu anlatmalısınız. Asla ‘mış gibi’ yapmayın. İçinizdeki duyguyu yemeğe yansıtın.

Bugün tatlıyla başlayıp “EDALI LEZZETLER” adı altında okurlarımla tatlı devam etmek istiyorum. İşte sizin için günün tatlısı;

LEZZET ŞERBETİ KEKİM
MALZEMELER
4 yumurta
1 su bardağı şeker
1 su bardağı ceviz
1 su bardağı hindistan cevizi
1 su bardağı galeta unu
1 su bardağı sıvı yağ
Kabartma tozu
Vanilya
ŞERBETİ İÇİN;
1 su bardağı şeker
2 su bardağı su 
HAZIRLANIŞI

İlk olarak fırınımızı ayarlıyoruz, kalıbımızı yağlıyoruz. Yumurta ve şekeri yoğunlaşana kadar çırpıyoruz. Önce sıvı yağı koyup kaşık yardımıyla yavaş yavaş karıştırıyoruz, ardından ceviz, Hindistan cevizi, galeta unu, kabartma tozu ve vanilyayı ekliyoruz. 180*C derecelik fırınımıza yerleştiriyoruz. Unutmayın kek kokusu gelene kadar kapağı açılmaz. Ardından şerbetimizi hazırlıyoruz 5 dk. kaynatılıp, kekimiz ılık olacak şekilde ılık şerbetimizi keke döküyoruz. Üzerini dilerseniz ceviz, dilerseniz Hindistan cevizi ile süsleyip servis yapıyoruz.

 

AFİYET OLSUN.

"EDA KAYMAK" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku