takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

23 Ocak 2020 - 12:07:05 - 192 Okunma

TASARRUF VE İSRAF

Tasarruf veisrafiki düşman kardeştir. Bir ailedeki hayırlı ve hayırsız evlat gibi. Birisi aileyi düşünürken, öbürü aileyi batırır. Birisi, hep doğrunun iyinin yanındayken, öbürü hep yanlış yoldadır. Birisi adam, biriside cüdamdır. Hani bir laf vardır: Hayırlı evlat neylesin malı, hayırsız evlat neylesin malı. Hayırlı evlada mal bırakmasan da o kendini kurtarır. Hayırsız evlada mal bıraksan da, kısa zamanda israf edip bitirir. Mal yok olur, deniyor.

Dinimize göre israf haramdır. İsrafyapan kişi, o zaman Müslümanlıktan uzaktır. Allah israfı haram kılarken, darda kalıp yuvalarının yıkılmamasını amaçlamıştır. Yatsı ve sabah namazlarında, camideki bütün lambalar yakılıyor. Camide boncuk dizmiyoruz. Ezberimizdeki sure ve dualarla namaz kılıyoruz. Öndeki birkaç lamba yeterde artar. İmamın dediğini yapacağız da, yaptığını yapmayacak mıyız? İmamın, cemaate örnek olması gerekir.

En önemli israf, zaman israfıdır. İsraf edilen her şeyi tekrar yerine getirebiliriz. Zaman gitmiştir, daha dönmez. Bilhassa sevgili öğrenciler; şuanda sizin çeşmeniz akıyor. Testinizi doldurun. Zamanı kaçırırsanız, çok pişman olursunuz. Yaşamınız boyu onun ezikliği ile yaşamak zorunda kalırsınız. Bütün gücünüzle, zamanınızı değerlendirin.

Ekmek ve yemeklerinizdeki israfta hatadır. Bayatlayan ekmeğimizi, su buharı üzerinde taze gibi yapıp yiyebiliriz. Kuruyan ekmeklerimizi çorbalarımıza doğrarız. Kuşlara yem yapabiliriz. Kesinkes çöpe gitmemeli. Sofrada pahalı yiyecekler yerine, sağlığımızı koruyan yiyecekler bulunmalı. Can boğazdan gelir, sözünü unutmayarak yaşamalıyız.

Modaya uyuyoruz diye, durmadan giyecek almak israftır. Geçici heves olan moda para tuzağıdır. Bir defa giyip atma yerine, yıllarca giyeceğimiz giysiler almalıyız.

Desinler diyerek, modası geçti diyerek eve eşya almakta israftır. İyi düşünüp, yıllarca kullanacağımız eşyalar almak tasarruftur.

Evdeki gazete ve kağıt ürünlerini çöpe atmak ve yakmak israftır. Bunları dönüşüm sepetlerine koymakla, sağlığımızın sigortası olan ormanlarımızı kurtarırız.

Evvelde köylerde, her ailenin bir-iki eşeği bulurdu. İşlerinin çoğunu onlarla yaparlardı. Bugün, köy ve şehirde her ailenin birkaç arabası var. Arabasız adım atılmıyor. Sabah yürüyüşe araba ile geliyor. Araba ile geldiğin yolu yürü, yürüyüş yerinde az yürü. Milli servetimiz, petrol ülkelerine akıyor. Bu israftır.

Bu örnekleri istediğimiz kadar çoğaltabiliriz. Önemli olan israfın haram ve yanlış olduğunu bilerek yaşamaktır.

Tasarruf yaparak ne kazanırız? Başta ailemizin yaşam seviyesini yükseltiriz. Tasarrufla başka işler kurarak, birilerine iş aş sağlarız. Hz Muhammed “En iyi insanlar başkalarına yaralı olanlardır.” Yaptığımız üretimle ülke ekonomisini canlandırırız. Üreten en hayırlı kişidir. Köylümüz üretmese nasıl besleniriz. Atatürk “Memleketin efendisi hakiki müstahsil olan köylüdür.”

"Mehmet Tapar" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku