takip et takip et takip et
Manşet

11 Ocak 2020 - 613 Okunma

TARIMSAL EĞİTİMİN ÖNEMİ VURGULANDI

Abone Ol

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (TOGÜ) Ziraat Fakültesi tarafından “Tarım Öğretiminin 174. Yılı” dolayısıyla kutlama programı gerçekleştirildi. Programda tarımsal eğitimin önemine değinildi.

15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi Milli İrade Salonu’nda yapılan programa Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Rektör Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsa Gökçe, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Sakin, Tokat Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin yaptığı konuşmada, “Türkiye ekonomisinin en temel iktisadi faaliyet kollarından birisi olan tarım sektörü, 83 milyonu aşan ülke nüfusu 45 milyon civarında turist, 3 buçuk milyon civarında mültecinin yeterli kaliteli ve güvenilir gıda ihtiyacını karşılamaktadır. Tarımın ülkemiz milli gelir ve ihracatıyla istihdamına sağladığı katkı çok büyüktür. Tarımın istihdamdaki payı yüzde 25 civarındadır. Ülkemizde tarımsal desteklemeye bakanlığımız tarafından önem verilmektedir. Bu desteklemeden Tokat çiftçisi de faydalanmaktadır. Tokatlı çiftçimiz bitkisel ve hayvansal üretim desteğinden 2018’de 130 milyon, 2019 yılında 150 milyon TL destek almıştır. Ülkemizde yaklaşık 24 milyon hektar ekilip biçilen tarım arazisi mevcut olup her geçen gün ülkemizin nüfusu artarken tarım alanlarımız sabit kalmaktadır. Bu nedenle bizim birim alandan aldığımız ürün miktarını artırmamız gerekmektedir. Bu da bilimsel çalışmalarla tarımsal eğitimlerle mümkündür” dedi.

Tokat İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Şahin konuşmasında, tarımsal eğitimin önemine değinerek, “Tarımsal gelişimin en önemli unsuru eğitim ve eğitimli çiftçiden geçmektedir. 174. yılını kutladığımız tarım eğitiminin önemi bugün daha da büyüktür” dedi. Ziraat Mühendisi adayı olan öğrencilerin kendilerini bilgi, beceri ve pratikte oldukça iyi geliştirmeleri gerektiğini vurgulayan Şahin, Tarım Öğretiminin 174. yılını kutlayarak konuşmasını sonlandırdı.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Sakin yapmış olduğu konuşmada, tarımsal eğitimin tarihinden bahsederek TOGÜ Ziraat Fakültesinin köklü bir fakülte olarak güçlü bir akademik kadro ve lisans-lisansüstü eğitimle eğitim öğretim hayatına devam ettiğini belirtti. Prof. Dr. Mehmet Ali Sakin konuşmasında, “Ziraat Fakültesi tarım sektörünün ulusal ve uluslararası normlarıyla uyum içerisinde 1982 yılından beri tarımsal öğretim yapmaktadır. Diğer yandan, fakültemiz çok geniş bir ürün yelpazesinde gerek bilim dünyasına gerekse yöre üreticisinin teknolojik bilgi ihtiyacını karşılamaya yönelik çalışmalarla hem ülke hem de bölge tarımının gelişmesinde katkıda bulunmaya devam etmektedir” dedi.

Öğrencilere hitap eden Sakin, “Fakültemizde özel sektörün beklentileri de göz önüne alınarak analitik düşünebilen uygulamayı teorik bilgi ile pekiştirmiş, çözüm odaklı ziraat mühendisleri yetiştirmek için her türlü imkân, alt yapı ve teknoloji mevcuttur. Sizlerin de devlete ve millete yararlı bir birey olmak için mezun olduğunuzda donanımlı ve aranan bir ziraat mühendisi olmak için gayret göstermeniz gerekmektedir” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Ali Sakin konuşmasını, “Tokat ilimizin kalkınmasında en öncelikli konu olan tarımımızın gelişmesinde yardımlarını esirgemeyen Tokat Valisi, Belediye Başkanı ve Rektörümüze teşekkür ederim” diyerek sonlandırdı.

Rektör Prof. Dr. Bünyamin Şahin yaptığı konuşmada, TOGÜ’nün Ziraat Fakültesinin üniversiteden daha yaşlı olduğunu belirterek bu niteliğiyle üniversitenin en köklü ve yüksek donanıma sahip fakültesi olduğunu ifade etti. Rektör Şahin, Ziraat Fakültesinin araştırma ve uygulama anlamında da oldukça iyi bir fakülte olduğunu ve öğrencilerin istikrarlı bir şekilde fakülteyi tercih ettiğini vurguladı. Rektör Prof. Dr. Bünyamin Şahin Afrika ile olan temasından bilgiler de aktararak şunları kaydetti:         “Afrika ile temasım 11 yıl öncesine dayanır. Afrika’dan öğrencilerim oldu. Yüksek lisans ve doktorasını yapan, öğretim üyesi olan ve şu an eğitimine devam eden öğrencilerim bulunmakta. Afrika, belgesellerde anlatılanlardan çok farklı bir ülkedir. Afrika’nın insanı mülayimdir, çalışkandır, uyumludur, çok rahat adaptasyon gösterir. Bu bağlamda, üniversitemize diğer bölümlere de yabancı uyruklu öğrenci aldık. Afrika’dan en çok talep edilen eğitim ziraat alanıdır. Çünkü ziraat konusunda yüksek miktarda eğitime ihtiyaç duyuluyor. Son bir yıl içerisinde Afrika’dan öğrencilerimizin sayısı daha da artmıştır.”

Ziraat Fakültesinde Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin de bulunduğunu ifade eden Rektörümüz önümüzdeki dönemde Kenevir sempozyumunun yapılacağını ve kısa bir süre içerisinde Kenevir konusunda da oldukça bilgi sahibi olunacağını ifade etti. Dinleyicilere bir müjde de veren Rektör Şahin, Eylül ayında Tokat’ta bir Tarım Lisesinin kurulacağını ve Ziraat Fakültesi öğretim üyelerimizin kurulacak olan lisede ders vereceklerini söyledi. Rektör Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Tarım Öğretiminin 174. yılını kutlayarak konuşmasını sonlandırdı.

Açılış konuşmaları sonrası “Dünya tarım politikaları ve Afrika örneği” konulu konferansını gerçekleştiren Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Dünyada tarımın önemi ve geleceği, Dünya tarımında önemli olan ülkeler, Afrika’nın ekilebilir tarım arazileri, Afrika’daki tarımsal sorunlar hakkında bilgileri dinleyicilerle paylaştı. Polat, konuşmasında Afrika’dan birçok öğrencinin de Karabük’e ve Tokat’a gelerek Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ve Karabük Üniversitesi’nde eğitim görmeye başladığını ifade etti. Karabük Üniversitesi’nin uluslararasılaşmasından da bahseden Rektör Prof. Dr. Refik Polat, Tarım Öğretiminin 174. Yılını kutlayarak konuşmasını sonlandırdı.

Konferans sonrası Prof. Dr. Refik Polat’a teşekkür belgesi ve hediye takdimi yapıldı.

Program sonrasında Ziraat Fakültesinden emekli olan Prof. Dr. Aslan Zafer Gürler ve Dr. Öğr. Üyesi Yemliha Edizer’e TOGÜ’ye yapmış oldukları katkılardan dolayı Rektör Prof. Dr. Bünyamin Şahin plaket ve teşekkür belgesi takdim etti. Tarım öğretiminde 30 yılını doldurmuş akademisyenler, Prof. Dr. Nejdet Kandemir ve Prof. Dr. Halil Kızılaslan’a Rektör Prof. Dr. Bünyamin Şahin ve Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Sakin teşekkür belgesi ve plaket takdim etti.


" TARIMSAL EĞİTİMİN ÖNEMİ VURGULANDI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere TARIMSAL EĞİTİMİN ÖNEMİ VURGULANDI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda TARIMSAL EĞİTİMİN ÖNEMİ VURGULANDI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku