takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

25 Kasım 2019 - 09:58:09 - 396 Okunma

TARIM TOHHUMU

Tohum önerisi uzun müzakereden sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde reddedilmiş. Bu millet altı yüz vatandaşı seçip milletvekili diye göndermiş. Onlar ise elbette araştırıp incelemiş, araştırmalarının sonucu ve memleketin hayrı doğrultusunda vicdanlarının sesini dinleyerek oy kullanmışlardır. Yurttaş olarak bize yüce meclisimizin aldığı karara uymak düşer.

Köylü ve çiftçi çocuğu olmama rağmen tohum konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olduğumu iddia edemem. Köyümüzde arpa, buğday, mercimek gibi ürünler yetişir. Yani kuru tarım yapılır. Çeşmelerin suyundan yararlanarak su altı tarlarda az miktarda göverti yetiştirildiği de olurdu.

Tohum denilince akla, ilk önce buğday tohumu gelirdi. Harman kalkınca elde edilen buğdayların en güzelleri, tohumluk ve bulgurluğa ayrılırdı. Son günlerde köyümüzde peyda olan ve adına selektör denilen bir aygıtta galiba irisi ufağı ayrılarak tam bir tohumluğun hazırlandığına kanaat getirilince çuvallanıp ekim zamanına kadar saklanırdı. Çuvallamadan önce dedenin evinden bir avuç dualı buğday getirilip tohumluğa katılırdı ki, seneye mahsul, bereketli ola…

Tohum deyince aklıma deli deli sorular geliyor. Şöyle ki: memleketimizde şu kadar ziraat fakültelerimiz var. Fakültelerde profesör, doçent, araştırma görevlisi ve benzerlerinden geçilmiyor. Bunlara dolu dolu maaşlar ödeniyor. Bunlar ne yapıyorlar ki bir domates tohumu için yabancılara muhtaç olup avuç dolusu paralar ödüyoruz.

Bir öde, iki öde. Üçüncüye tohum üretmenin sırrı ve yöntemi ne ise öğrenilir arkadaş. Durmadan ziraat fakültesi açmamıza, sürekli bilim adamları yetiştirmemize rağmen sıradan bir domates tohumu için yabancıya avuç açmayı aklım almıyor ve de hiç yakıştıramıyorum doğrusu.

Fakülte açacağımıza diyorum, dededen bir miktar dualı tohum alsak ondan iyi gibime geliyor… Yer gök dua üstüne kurulmuş derler. Belki de, böylece yabandan tohum almak zorunda kalmayız. Kim bilir…

"Rasim Canbolat" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku