takip et takip et takip et
Gündem

15 Ekim 2020 - 2491 Okunma

TARİHİ HAN OTEL OLUYOR

Abone Ol

Tokat’ta 16’ncı Yüzyıl’da yapılan ve onarımı yapıldıktan sonra Gaziosmanpaşa Üniversitesine (TOGÜ) devredilen tarihi Deveciler Hanı, şehrin turizmine katkı sağlayacak şekilde otel olarak fonksiyonlandırılacak.

Tokat’ta 16’ncı Yüzyıl’da yapılan ve Anadolu’da İpek Yolu üzerinde bulunan kervansarayların şehir içi uygulamalarına örnek teşkil eden Tokat Deveciler Hanı, 2012 yılında onarımı yapıldıktan sonra Gaziosmanpaşa Üniversitesi’ne tahsis edildi ve Güzel Sanatlar Fakültesi olarak kullanıldı. 2013’ten 2019’a kadar Güzel Sanatlar Fakültesi olarak kullanılan Deveciler Hanı şehrin kültür ve turizmine katkı sağlayacak şekilde otel olarak fonksiyonlandırılıyor. Tarihi Hanın, Tokat Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından otel olarak ihalesi yapıldı.

Deveciler Hanı – Tokat

Fatih Mehmet Paşa Hanı olarak da bilinen Deveciler Hanı, Takyeciler Camii’nin güneyinde, Yağıbasan Medresesi’nin batısında yer alır. Kitabesi bulunmamaktadır. Hanın mimarisinin ve giriş kapısının iki yanındaki nişlerin üstündeki mukarnasların tarihi gelişimleri, uygulanan mimari ve süsleme teknikleri değerlendirildiğinde Çelebi Mehmet (1413-1421) veya oğlu II. Murat (1421-1451) döneminde yapılmış olduğu tahmin edilmektedir. Çünkü o dönemlerde bölgede yoğun bir imar faaliyeti olduğu bilinmektedir. Aynı dönemden günümüze kalan birçok eser bulunmaktadır. Han, Fatih Sultan Mehmet Vakfı’na kayıtlıdır.

Han iki katlı olarak yapılmış, giriş kısmı kuzey cephesinin ortasındadır. Giriş kapısının önünde üzeri kubbe ile örtülmüş bir alan bulunmaktadır. Bu alanın her iki yanında üzerinde mukarnas süslemeler bulunan nişler bulunmaktadır. Kapının iki yanında yola cepheli doğu yönünde 10, batı yönünde ise 5 dükkan bulunmaktadır. Avluya üstü tonozla örtülü alandan geçilmektedir. Alt katta 27 oda, bir tuvalet, üst katta ise 28 oda bir tuvalet olmak üzere 55 oda ve iki tuvaletten oluşmaktadır. Her odada eşya koymak için bir dolap nişi ve ocak bulunmaktadır.

Hanın doğu yönünde avlunun doğusunda bulunan kapıdan geçilen iki büyük tonozla örtülü develik kısmı bulunmaktadır. Develik kısmının dış kapısı yenileme sırasında kapatılmıştır.

Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Deveciler Hanı, döneminin tek kişilik konaklama imkanı sunan en eski şehir hanlarındandır.


" TARİHİ HAN OTEL OLUYOR konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere TARİHİ HAN OTEL OLUYOR ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda TARİHİ HAN OTEL OLUYOR ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku