takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

24 Şubat 2020 - 10:04:25 - 452 Okunma

TARİH TEKERRÜR ETMESİN İNŞALLAH

Geriye dönüp bir bakalım. Osmanlı imparatorluğu Dünya’nın en büyük gücü. Bu güç böyle kalmamalıydı, Osmanlı mutlaka parçalanmalıydı. Avrupa böyle düşünüyor, onun içinde, zaman zaman bize hep birlikte saldırıyorlardı. Hatta bunu çok zaman din savaşına dönüştürüyorlardı. Osmanlı’nın son dönemlerinde daha çok Ruslarla savaştık. Osmanlı’nın sonunu hazırlayan Osmanlı-Rus savaşlarıydı. 1800’lü yıllarda böyle oluyordu.

                O zamanki yöneticiler, bu tehlikeye karşı Avrupa Devletler topluluğuna girmek için Avrupa’nın her dediğini yapıyordu. Avrupa Devletler Topluluğunun en büyüğü İngiltere’ydi. Bu günün ABD’siydi. Yanında Fransa, Avustralya vardı. İngiltere bizim dostumuzdu ama Osmanlı-Rus savaşlarını el altından yönlendiriyor, zaman zaman Ruslara göz kırpıyordu. Düşünün Ruslar Silisre’yi kuşatmış hem de 60.000kişilik bir askeri güçle(1853), biz 15000 kişiyle şehri savunuyoruz. Muhasara 4 ay sürüyor, Ruslar yenilip çekiliyor. Bu savaşta tekiz, hem de tek başımıza. Tamda masaya oturup savaş tazminatı alacakken, müttefikimiz İngilizler ve Fransızlar bizimkileri ikna edip Sivastopol’a saldırıyoruz. Yeniden savaşı başlatıyorlar Kırım Harbi (1854), bu savaş uzun sürer bizi madden bitirir. Savaş kazanılır(1855) ama hazine tam takır. Osmanlı ilk defa dış borç alır. Masada ne olur biliyor musunuz? İngilizler ve yancısı Fransızlar ve mağlup Rusların da desteğiyle Romanya’ya, Sırplara bağımsızlık, Bulgarlara özerklik vermeyi bize kabul ettirirler. Bizi Avrupa Devletler Topluluğuna alırlar(1856). Bizimkilerde sanırlar ki Avrupa Devletler Topluluğuna girdik tamam, artık kimse bizi bölemez. Öyle olmadı, Rusların Akdeniz’e inme hayali devam etmektedir. Yirmi sene sonra yeniden Ruslar saldırır(1877), 93 harbi patlak verir. Bu savaşta Osmanlı’ya pahalıya mal olur, müttefikimiz İngiltere, Avrupa Devletler Topluluğu bizi yalnız bırakır. Osmanlı’nın parçalanması ve buradan pay alınması adına İngiltere susar hatta zaman zaman Ruslara göz kırpar. Ruslar bütün cephelerde galiptir, İstanbul’a kadar gelirler, Yeşilköy alınır.

                Rusların İstanbul’u almasının boğazlara hâkim olmasını kendileri için tehlike olacağını gören İngiltere savaşa müdahil olur savaş durdurulur. Bu savaş bizim mağlubiyetimizle biter. Masada yine savaştığımız Ruslar ve müttefikimiz İngiltere, Fransa vardır. Berlin antlaşması imzalanır. Ruslara toprak ve savaş tazminatı verilir. İngilizler de bizden toprak talep eder, Kıbrıs’ı alırlar.

                Hıristiyan ahaliye yeni haklar verilir, hatta Osmanlıyı bölme parçalama planı hem düşman Rusya, hem de müttefikimiz İngiltere, Fransa’nın ortak hareketiyle yürürlüğe konur. Ne acı değil mi?

                Tahta geçtiğinde kendini 93 Harbinin içinde bulan Abdülhamit Han’ın veraseti ve dirayeti sayesin de Osmanlı’nın bitişi 33 sene ertelenir. İttihat terakki’linin darbeyle iktidara gelişi(1909) ile son nokta konmuştur.

1914’de Birinci dünya harbi patlar. İttihat Terakki Yönetimi bu savaşa 4 ay sonra Osmanlı’yı dâhil eder. Almanların yenileceği belli olduğu halde, bir macera uğruna savaş gireriz. Müttefiklerimiz yenildiği için biz de mağlup sayılırız. Sevr antlaşmasıyla Osmanlı bitmiştir.

                Bu gün Suriye’de aynı oyunlar oynanıyor. Müttefikimiz ABD bizi bölmeye çalışan PKK ve PYD ile işbirliği yapıyor. İyi anlaştığımızı sandığımız Rusya kendi hâkim olduğu bölgelerde aynısını yapıyor. 9 yıldır Suriye’de devam eden acımasız savaştan kaçan 5 milyon Suriyeli mülteci ülkemizde ikamet ediyor. Türkiye, Rusya, İran arasında imza altına alınan Soçi mutabakatına rağmen, Rusya ve Rejim İdlib’i bombalıyor. Son 4 ayda 1.5 milyon mülteci sınırlarımıza dayandı. Onlara çadır yetiştirilemiyor. Görülen odur ki düşman durmuyor.  Hedefleri Türkiye ekonomisini çökertilmesidir. Sınır güvenliğimizin bertaraf edilmesidir. Türkiye’mizi bölüp parçalamak istiyorlar. Bu hususlar da ABD ve Rusya gizli gizli paslaşıyor. Parçalayıp, idare edecekleri devletler oluşsun istiyorlar. Türk Dünyası ve İslam coğrafyası sahipsiz kalsın istiyorlar. Görünen bu tablo karşısında soğukkanlılığımızı koruyarak, birliğimize beraberliğimize sahip çıkacağız. 80 milyon hep bir ağızdan, bir olduğumuzu, beraber olduğumuzu Dünyaya haykıracağız. O zaman Türk milleti üzerinde oynanan oyunlar bozulacak, Zafer bizim olacaktır.

Not: Barış Pınarı Harekâtı başlarken bunu yazmıştım, bugüne nasip oldu.

Duran Evren

"Duran Evren" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku