Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.314,72 0,17%
Çeyrek Altın 2.274,00 -0,92%
Yarım Altın 4.541,00 -0,74%
Tam Altın 8.950,76 -0,01%
Tarçın Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Tarçın Bebeklere Ne Zaman Verilir?

ABONE OL
16 Ocak 2023, 19:48:18

Tarçın Bebeklere Ne Zaman Verilir? Tarçın bebekler için faydalı mı yoksa zararlı mıdır? gibi sorularınızın tüm cevabı bu haberimizde.

Tarçın, tip 2 diyabet ve kolesterole iyi gelen bir baharat olarak bilinir. Yetişkinler için günde yaklaşık 1 çay kaşığı tarçın tüketimi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Ancak bebekler için tarçın kullanımı konusunda yeterli bilgi mevcut değildir. Bebekler için tarçının kullanımı ve alerji yapıp yapmadığı konusunda uzmanların önerilerine ve tavsiyelerine başvurulması gerekir. Bu nedenle bebekler için tarçın kullanımı konusunda dikkatli olunması ve uzmanlardan bilgi alınması önerilir.

Bebeğime Tarçın Verebilir Miyim?

Bebeğinize tarçın vermek mümkündür, ancak çok az miktarda ve 6. aydan itibaren vermeniz önerilir. Tarçın, bebeklerin baharatlara geçişindeki ilk adımı olarak kullanılabilir ve bebek mamalarını tatlandırmak için kullanılabilir. Ancak fazla miktarda tarçın kullanmanız durumunda bebeğinizin vücudu mide bulantısı ve ishal ile tepki gösterebilir ve alerjiye de neden olabilir. 6 aydan itibaren bebeklere tarçınlı yoğurt yedirmeye başlayabilirsiniz.

Tarçın Çubukları Bebeğe Verilebilir Mi?

Tarçın çubukları bebeklerde kullanılabilir, özellikle diş çıkarma dönemlerinde ağrıları azaltmak ve sakinleştirmek için. Ancak, tarçın çayı bebeklere verilmemesi önerilir çünkü tarçın miktarı yüksek olduğu için bebeğinizin midesini bulandırabilir ve ishal ve kusmaya neden olabilir. Bebeğinize serpiştireceğiniz tarçın miktarı çok az olmalıdır ve bebeklerin yiyeceklerine tarçın eklemek için en ideal zaman 6. aydır.

Tarçının Bebekler İçin Sağlığa Faydaları

Tarçın, bebeklerin sağlıkları için birçok fayda sağlayabilecek bir baharat olabilir. Tarçının bebeklere sağlayabileceği bazı olası sağlık yararları arasında:

  • Bağışıklık sistemi: Tarçın, bebeklerin enfeksiyonlara karşı daha savunmasız olduğu dönemlerde bağışıklık sistemini desteklemek için kullanılabilir.
  • Bilişsel işlev: Tarçın, beynin glikoz kullanma yeteneğini artıran fitokimyasallar içerir ve uzun süreli kullanımda bebeklerin bilişsel gelişimini artırabilir.
  • Ağrı: Tarçın, antienflamatuar ve antioksidan özellikleri nedeniyle ağrıları azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Soğuk algınlığı ve grip: Tarçın, soğuk algınlığı ve grip semptomlarını azaltmaya yararlı olabilir, ancak bebekler için uygun olmayan malzemeler içerebilir.
  • Sindirim sistemi: Tarçın, hazımsızlık, şişkinlik, karın krampları ve bağırsak spazmları gibi sindirim sorunlarının tedavisinde kullanılabilir.
  • Diş Bakımı: Tarçın, diş sağlığını koruyan özelliklere sahip olduğu için diş bakımında kullanılabilir, ancak bebekler için güvenliği tam olarak araştırılmamıştır. Ancak, unutmayın ki bebekler için tarçın kullanımının güvenliği tam olarak araştırılmamıştır ve bebekler için tarçın kullanımı öncesinde çocuk doktorunuzla konuşmalısınız.
DİKKAT!  Semizotu Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Bebeklerde Tarçın Alerjisi

Tarçın alerjisi bebeklerde nadir görülür ancak oluşabilecek bir durumdur. Tarçın alerjisi belirtileri arasında burun akıntısı, nefes almada güçlük, nefes darlığı, kırmızı, ağrılı ve sulu gözler, kusma veya bulantı, dudaklar veya dilin şişmesi gibi belirtiler yer alabilir. Tarçın alerjisi oluştuğunda, bebeklerde bu belirtiler görülürse bir çocuk doktoruna başvurmalısınız. Bebeklerin yiyeceklerine tarçın eklemek için en iyi zaman 6. aydır ve fazla miktarda tarçın kullanmamak önemlidir. Tarçın alerjisi nedeniyle bebeklerinizde herhangi bir belirti görürseniz, çocuk doktorunuza danışmalısınız.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments