takip et takip et takip et
Gündem

10 Ekim 2020 - 407 Okunma

“SÜT ÜRETİCİLERİ MALİ AÇMAZ İÇİNDE”

Abone Ol

Süt üreticilerinin pandemi sürecinde olumsuz etkilendiğini belirten Tokat Milletvekili Yücel Bulut, “Bir an evvel devletin süt üreticilerinin içinde bulunduğu mali açmazlara ilişkin etkili ve yerinde çözüm önerilerini gündeme getirmesi gerekiyor” dedi.

MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz ve MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı ile Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Kovid-19 salgınının hayatın birçok yönünü ve toplumun her ferdini etkilediğini hatırlattı. Ortak basın toplantısında ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılar ve çözüm önerileri ele alındı.

MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, sürecin başından itibaren devletin tüm sektörlere ilişkin olağanüstü performans sergileyip yerinde ve etkili tedbirlerle sürecin yaratacağı hasarı minimum düzeyde tutmaya gayret gösterdiğini söyledi. Tüm bu azme ve gayrete rağmen hala çözüm bekleyen ve müdahale edilmesi gereken bazı alanların, sektörlerin bulunduğunu belirten Bulut, bunlardan birinin süt üreticilerinin durumu olduğunu kaydetti.

ÜRETİCİNİN SORUNLARI ÇÖZÜLMELİ

Üreticilerin sorunlarının çözüme kavuşturulması gerektiği üzerinde duran Bulut, “Bir an evvel devletin süt üreticilerinin içinde bulunduğu mali açmazlara ilişkin etkili ve yerinde çözüm önerilerini gündeme getirmesi gerekiyor” dedi.

Süt fiyatlarının 15 Kasım 2019’da toplanan Ulusal Süt Konseyince, üreticiden fabrikaya 2 lira 30 kuruş ve KDV olarak belirlendiğini anımsatan Bulut, aradan geçen sürede konseyin bir daha toplanmadığını, fiyatların, sabitlenmiş şekilde beklediğini ifade etti. Bu süreçte girdi fiyatlarındaki olağanüstü artışın, süt üreticilerinin belini tamamen büktüğünü dile getiren Bulut, “Acil ve ivedi bir şekilde Ulusal Süt Konseyinin bir yıl aradan sonra Anadolu’daki bu sese kulak vermesi, bir an önce yeniden toplanması, vatandaşın belini bükmeyecek şekilde ama süt üreticisinin de yüzünü güldürecek bir şekilde fiyat ayarlamasını yeni baştan inşa etmesi gerekiyor. Devletimizin birçok alanda almış olduğu yerinde ve etkili tedbirlerin süt üreticileri için de bir an evvel hayata geçirilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Çiftçinin ve köylünün sorunlarının son derece önemli olduğunu anlatan Bulut, ayrıca “Yem Konseyi”nin kurularak fiyat denetimini ve köylüye verilen yemle ilgili kalite denetimi yapması gerektiğini kaydetti.

KREDİ ÖDEMELERİ ÇİFTÇİYİ ZORLUYOR

MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz da Mersin’in, Türkiye’nin en önemli tarım kentlerinden biri olduğuna işaret ederek üreticilerin bazı sorunlar yaşadığını söyledi. Bu sorunların başında, girdi maliyetlerinin geldiğini belirten Kılavuz, üreticilerin bu maliyetlerin düşürülmesini istediğini aktardı.

Kılavuz, “Bunun yanı sıra sulama ihtiyacının karşılanması, kapalı devre sulama sistemlerinin yaygınlaştırılması önemlidir. Çiftçimizi zorlayan bir başka husus, kredi ödemeleridir. Kredilerin geri ödemelerinde faizin kaldırılması ve kredilerin yapılandırılması üreticilerimizi rahatlatacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

30 YILDIR İŞGAL ALTINDA

Ermenistan’ın Azerbaycan’ı işgaline yönelik de Kılavuz, Dağlık Karabağ bölgesinde, uluslararası anlaşmaları hiçe sayan, hukuku ayaklar altına alan bir işgalin sürdüğünü belirtti.

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı da Ermenistan’ın, Azerbaycan topraklarında provokatif saldırılarına tekrar başladığına işaret ederek “Azerbaycan ordusunun ilerlemesi yaklaşık 30 yıldır işgal altında bulunan Karabağ’ın da kurtarılması ümidini tekrar canlandırmıştır” dedi.

Ermenistan’ın geçen pazar günü Gence’ye sonra da Mingeçevir ve Terter’e saldırmasının, buralardaki masumları hedef almasının, insanlık suçu olduğunu vurgulayan Kaşıkçı, “Çatışma bölgelerinde bozgun yaşayan Ermenistan’ın, İran sınırından içeri sokulan PKK/YPG’li teröristleri de yanına alarak mazlumlara ateş ve ölüm yağdırdığına, tüm dünyanın dikkat kesilmesi gerekmektedir.” diye konuştu.


" “SÜT ÜRETİCİLERİ MALİ AÇMAZ İÇİNDE” konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere “SÜT ÜRETİCİLERİ MALİ AÇMAZ İÇİNDE” ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda “SÜT ÜRETİCİLERİ MALİ AÇMAZ İÇİNDE” ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku