takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

11 Haziran 2020 - 14:49:47 - 813 Okunma

SURETE DEĞİL SİRETE BAKIN

Irkçılık, belirli bir ırkın bir diğerinden daha üstün veya aşağı olduğu, bir kişinin sosyal ve ahlaki özelliklerinin doğuştan gelen biyolojik özellikleri tarafından önceden belirlendiği inancıdır. Irk ayrımcılığı, çoğu zaman ırkçılığa dayanan, farklı ırkların birbirinden ayrı ve ayrı kalması gerektiği inancıdır.

Irkçılık insanlık tarihi boyunca var olmuştur. Ten rengi, dil, gelenek, doğum yeri veya söz konusu kişinin temel doğasını ortaya çıkaran herhangi bir faktör nedeniyle bir kişinin diğerine karşı nefreti – veya başka bir kişinin insandan daha aşağı olduğuna dair inanç – olarak tanımlanabilir. Bu anlayış savaşları, köleliği, ulusların oluşumunu ve yasal kodları etkiledi.

Irkçılık, özellikle siyahlar ve göçmen gruplara karşı kölelere ve köleliğe yönelik tutumlarda baskındır. Yahudiler genellikle Yahudi aleyhtarları tarafından insanlık dışı, aynı zamanda insanüstü olarak da görülürler: şeytani kurnaz, yetenekli ve güçlü. Anti-Semitizmin odağı kötüyse, ırkçılığın odağı aşağılıktır. Bütün bu argümanlar yanlış ırk anlayışına dayanmaktadır; aslında, çağdaş bilim adamları ırkın insanları sınıflandırmak için geçerli bir yol olup olmadığı konusunda mutabık değiller. Bazı insanlar için önemli “ırksal” farklılıklar (cilt rengi, saç, yüz şekli) gibi görünen şey çok fazla bilimsel öneme sahip değildir. Aslında, sözde ırk içindeki genetik farklılıklar ırklar arasındakinden daha büyük olabilir.

İslam dininin kutsal kitabı Kuran-ı Kerim’de ise ırk ayrımı ile gelen üstünlüğü net bir şekilde reddedilmiştir;

“Ey insanlar, doğrusu, biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Sizi, sırf birbirinizle tanışmanız için büyük büyük cemiyetlere, küçük küçük kabilelere ayırdık. Şüphesiz ki, sizin Allah katında en şerefliniz takvaca en ileri olanınızdır.” (Huccurat, 13)

“Göklerin ve yerin yaratılması, dillerinizin ve renklerinizin farklı olması da O’nun kudretinin delillerindendir. Şüphesiz, bunda bilenler için elbette ibretler vardır.” (Rum, 22)

Sevgili Peygamberimiz ise konuyla ilgili olarak şöyle buyurmaktadır:

“Ey insanlar! İyi biliniz ki muhakkak Rabbiniz birdir ve babanız da birdir. Bakınız, iyi kulak veriniz, ne Arap’ın Acem’e, ne Acem’in Arap’a, ne beyazın siyaha, ne de siyahın beyaza takva dışında herhangi bir üstünlüğü yoktur.”

“Kim ki, asabiyet (ırkçılık) iddiasında bulunursa bizden değildir, ırkçılık uğrunda savaşan bizden değildir ve ırkçılık uğrunda ölen bizden değildir.”

"Arzu Kaymak" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku
şekilli nick yazma codlio web tasarım ajansı
tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla tıkla