Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.483,99 1,56%
Çeyrek Altın 2.471,00 1,65%
Yarım Altın 4.926,00 1,17%
Tam Altın 9.737,58 0,50%
Su Gibi Burun Akıntısı Nasıl Geçer, Neden Olur? (6 Önemli Neden)

Su Gibi Burun Akıntısı Nasıl Geçer, Neden Olur? (6 Önemli Neden)

ABONE OL
09 Mayıs 2023, 02:42:42

Su gibi burun akıntısı, birçok kişinin yaşadığı bir sağlık sorunudur ve hayat kalitesini düşürebilir. Burun akıntısı, soğuk algınlığı, grip, alerjiler, sinüzit veya enfeksiyonlar gibi birçok nedenle ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlık, burun tıkanıklığı, hapşırma, gözlerde sulanma, baş ağrısı ve yorgunluğun yanı sıra mukus üretiminde artışa da neden olabilir. Ancak, doğru tedavi ve önlemler alındığında su gibi burun akıntısı hafifletilebilir ve kontrol altına alınabilir. Bu makalemizde, su gibi burun akıntısının nedenleri ve nasıl tedavi edilebileceği hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Su gibi burun akıntısı

Bu makale, tıbbi doğruluk ve güvenirlilik açısından kontrol edilmiş olup, Medikal Rehber İçerik Politikası’na uygun olarak hazırlanmıştır.

İÇİNDEKİLER

Su gibi burun akıntısı neden olur?

Neredeyse hepiniz hayatınızın bir noktasında su gibi burun akıntısı yaşamışsınızdır. Aslında burun akıntısı çoğu zaman hafif hastalıklardan kaynaklanır ve bunları geçici şeylerdir. Kısa bir süreliğine yanınızda mendil taşıyarak bu sorunun üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda su gibi burun akıntısı, altta yatan daha ciddi hastalıklardan kaynaklanabilir. Böyle bir durumda amaç, doktor muayenesiyle birlikte altta yatan hastalığı tedavi etmek olacaktır.

Burun akıntısının potansiyel nedenleri bir hayli fazla olabilse de burun akıntısının yaygın nedenleri çok daha azdır. Aşağıda, su gibi burun akıntısının en yaygın nedenlerini bulacaksınız.

Viral enfeksiyonlar

Viral enfeksiyonlar, virüs yoluyla vücudunuzda başlayan hastalıklara verilen genel bir isimdir. Çeşitli virüsler aşağıdaki gibi mevsimsel hastalıklara neden olarak su gibi burun akıntısına neden olabilir:

  1. Soğuk algınlığı: Genellikle burun ve boğazdaki mukus zarlarının viral bir enfeksiyonundan kaynaklanır. Burun akıntısı, soğuk algınlığının hemen hemen herkes tarafından yaşanan bir belirtisidir. Çünkü bu durumda burnunuz akıntı üreterek virüsten kurtulmaya çalışacaktır.
  2. Grip: Grip de soğuk algınlığına benzer şekilde su gibi burun akıntısına neden olabilir. Çünkü grip de mevsimsel ve virüs kaynaklı bir hastalıktır ve vücut, virüsten kurtulmak için sürekli burun akıntısı (sıvısı) üretebilir.
DİKKAT!  Göz Kapağı Ağrısı Neden Olur? Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Sıcaklık dalgalanmaları

Burnunuz, ciğerlerinize giren havayı filtrelemeye, nemlendirmeye ve ısıtmaya yardımcı olur. Bu, mukozanızı veya burnunuzun içini kaplayan nemli dokuyu içeren bir sistem aracılığıyla olur. Eğer çok soğuk bir ortamdan sıcak bir ortama giriş yaptıysanız, soğuk ortamda katılaşan burun mukusunuz sıcağa girdiğinde aniden yumuşadığı için su gibi burun akıntısı yaşayabilirsiniz. Bu tamamen doğal ve normal bir süreçtir.

Çeşitli alerjiler

Vücudunuzun alerjilere tepkisi, soğuk algınlığı veya başka bir enfeksiyon geçirdiğinizde gösterdiği tepkiye oldukça benzer olabilir. Vücudunuz, alerjilerden kurtulmaya çalışmak için daha fazla burun sıvısı üretir. Çevresel alerjiler, genellikle burun akıntısı, hapşırma ve burun tıkanıklığıyla sonuçlanan burun iltihabına da neden olabilir. Alerji durumunda, bağışıklık sisteminiz, bağışıklık hücrelerini alerjenin olduğu yere (yani burna) göndererek kendisini iyileştirmeye çalışır.

Sinüzit

Sinüzit, burun boşluğunuzun etrafındaki hava dolu kesecikler olan sinüslerin iltihabı veya enfeksiyonudur. Sinüzit ortaya çıktığında, burun sıvısı burunda birikmeye başlar. Burunda biriken sıvı ise bir süre sonra boşalmaya başlar. Biriken bu sıvı nadiren su gibi burun akıntısı olarak ortaya çıkarken, genellikle koyu bir kıvamda ve farklı renklerde ortaya çıkmaktadır.

COVID-19

Su gibi burun akıntısı aynı zamanda COVID-19 enfeksiyonun da yaygın bir belirtisidir. Bu enfeksiyonun diğer belirtileri arasında yüksek ateş, öksürük, tat ve koku kaybı ve yorgunluk bulunur. Eğer COVID-19 enfeksiyonuna yakalandığınızı düşünüyorsanız, yetkili bir sağlık tesisine gitmeniz ve test olmanız gerekir.

Burun spreylerinin aşırı kullan

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Önemli İçerikler