Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.164,78 -0,15%
Çeyrek Altın 1.939,00 -0,15%
Bitcoin 432584 0.33949%
Ethereum 29837 0.71449%
Yarım Altın 3.878,00 -0,15%
Tam Altın 7.701,08 -0,53%
Sporcu Fenomen Erbay Karakaya, omuz geliştirme hareketlerinden bahsetti

Sporcu Fenomen Erbay Karakaya, omuz geliştirme hareketlerinden bahsetti

ABONE OL
05 Ocak 2023, 13:14:36

Vücut geliştirme, üzerine yoğun mesai harcanan bir konu olup spor salonlarından evlere kadar taşınmış durumdadır. Birçok farklı kastan oluşan vücudumuzun sağlıklı gelişimi için düzenli ve bilinçli spor oldukça önem arz etmektedir. Omuz geliştirme de vücut gelişiminin bir parçası olarak yer almaktadır. Konuyu uzmanına, ünlü spor eğitmeni Erbay Karakaya’ya sorduk. Nedir ve ne yapılmalı konusunda kendisinin değerli bilgilerini aldık.

Erbay Hocam, omuz geliştirme konusunda öncelikle ne gibi riskler vardır?

Her spor aktivitesi bir risk barındırır. Çünkü en azından bir kas çalışır. Kas ve dokular ile dolu vücut parçalarımız değişik tipte hamlelerin içinde olur. Kas ve eklem sakatlanmalarının yanı sıra çeşitli ve ani kalp damar sorunları, beyin pıhtı atması ve travması gibi sorunlar oluşabilir. Omuz geliştirme özelinde konuşacaksak ağırlığın aşırı gelmesi ile çeşitli kas yırtılması oluşabilir. Omuz hasar aldığında bu duruşumuza kadar etki eder. Bazı hasarlar operasyonel bir müdahale de gerektirebilir.

O yüzden önerimiz spor hocası kontrolünde ilerlemek oluyor.

Omuz geliştirme hareketleri nelerdir?

Ön dambıl kaldırma hareketi bu  amaç için kullanılabilir hareketlerdendir.  Ön halter kaldırma, back press dediğimiz halteri ense hizasında tuttuğumuz hareket, hepimizin yakından bildiği şınav uygulanabilir hareketlerdendir.

Omuz geliştirme, duruş ve karizma açısından belki de en önemli amaca hizmet eden geliştirme tipidir. Omuzlar dış görünüşteki öncü bölge olarak, dikkat çekici bir alandır. Buraya gereken önemi elbette göstermemiz gerekiyor. Fakat uzman eşliğinde bir plan ve program her şeyin daha sağlıklı ve etkin gitmesini sağlayacaktır.

Bazen illa ben şunu yapacağım nasıl olacak diye sorular alıyorum. Kendi inisiyatifi ile bireysel olarak ilerlemek isteyenlere saygı duyuyorum. Onları doğru yönlendirmek adına sosyal medya aracılığı ile video paylaşımlarımla yanlışların önüne geçmeye çalışıyorum. Ayrıca vücut geliştirme, önemli bir disiplin ve süreklilik gerektirir. 6 ay çok iyi yapıp sonra bıraktığınızda, kısa süre sonra o 6 ayın hiçbir anlamı kalmayacak. Bunu bir yaşam biçimi ve alışkanlığı olarak benimsemek çok önemlidir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments